2018’de Takip Etmeniz Gereken Yapay Zeka Trendleri

Yapay zeka destekli pazarlama araçları, müşteri ilişkilerinin geliştirilmesinden satışların hızlandırılmasına kadar satışın her anında kullanılıyor.

555
555

Makine öğrenmesindeki gelişmeler ile bilimsel ve uygulamalı alanlarda hız kazanan yapay zeka araştırmaları, bu akıllı araçların her geçen gün daha işlevsel bir özellik kazanmasına olanak tanıyor. 2018 yılı içinde de şirketlerin yakından takip etmesi gereken birçok uygulama hayatlarımıza girdi.

İşte, 2018’de takip etmeniz gereken yapay zeka trendleri:

Görsel Tanıma Araçları

Bir araştırmaya göre; Facebook’ta paylaşılan görsel içeriklerin kullanıcılar tarafından ilgi görme olasılığı diğer paylaşımlara göre 2.3 kat daha fazla ve Twitter’da görsel içeren tweetler %150 oranında daha çok paylaşılıyor. Görsel paylaşımların revaçta olduğu sosyal medya kanalları aracılığıyla yapılan pazarlama, yapay zeka ile farklı bir boyut kazanıyor. Görsellerin ilgi çekmedeki başarısı reklamların çok daha ötesine geçerek, yapay zeka uygulamaları sayesinde adeta bir pazar araştırması aracına dönüşüyor.

İnsanların sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraflar müşterinin tüketim alışkanlıkları hakkında birçok ipucu veriyor. Metin etiketleri üzerinden ürünlerle ilgili kullanıcı görüşleri saptanabiliyor ve bu veriler üzerinden pazar araştırması yapılabiliyordu; ancak herhangi bir metin girişi olmadan fotoğraf taraması ile ürünle ilişkili bilgilerin toplanması son dönem yapay zeka ürünleri sayesinde başarılıyor.

Günümüzde görsel tanıma araçları sayesinde marka kendi logosunun veya ürünün olduğu fotoğrafları saptayarak biriktirdiği fotoğraf kütüphanesi ile eşleştirebiliyor. Böylece fotoğrafların çekildiği lokasyonlar, mekanlar ve kullanıcı profili üzerinden ürünün hedef kitlesi hakkında bilgiler saptanabiliyor.

İlgili Haber  Alibaba’nın yapay zeka trafik yönetim sistemi Malezya’da kullanıma sunulacak

Diyalog Kuran Yapay Zeka Araçları

Sanal asistanlar, chat robotları ve çağrı merkezi temsilciliği yapan yapay zeka araçları uzun süredir hayatımızda. Ancak bu araçlar ana hatlarıyla bir konuşmayı yürütebilseler de anlamlı bir iletişim kurmadan uzaktılar. Makine öğrenmesi alanındaki gelişmeler ile her geçen gün bu yapay zeka araçları insan tepkilerini anlamlandırmada ve cevap oluşturmada daha iyi konuma geldi.

Öyle ki, yakın zamanda bu araçlar diyalog kuracak seviyeye gelip doyurucu bir iletişim sunabilecekler. Şüphesiz, etkili iletişim kurabilen bu yapay zeka araçları pazarlama sürecinin verimini arttırmada da başarılı olacaklar.

Yapay zekaların çoklu iletişim yeteneğini geliştirmeye kendini adamış şirketlerin başında Microsoft geliyor. Microsoft yakın zamanda konuşma tanımada büyük adımlar kaydedildiğini duyurdu. Yeni teknoloji ile yapay zekanın bir konuşma içerisindeki sözcükleri bir insan gibi anlamlandırabilmesi mümkün, bu da makinelerin anlamlı bir iletişim kurabileceğini gösteriyor.

Microsoft’un kişisel dijital asistanı Cortana, ses tanıma yeteneği geliştirilmiş en yeni yapay zeka araçları arasında. Yapay zeka uygulamalarının bir diğer önemli ismi IBM de, sanal asistanı Watson’ın bulut veri sistemi entegre versiyonu ile iletişimsel yeteneklerinin geliştirildiğini duyurdu.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Deneyimi

Kişiselleştirilmiş pazarlama ile müşterinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre oluşturulmuş bir pazarlama planı takip edilir. Müşteri profilinin iyi çıkartılması ve müşterinin doğru analiz edilmesi satış sürecinin verimini arttırır. Yapay zeka araçlarının çoklu kanallarla entegre edilmesi ve bulut veri sistemindeki bilgileri işleme yeteneklerinin geliştirilmesi bireysel pazarlamayı büyük ölçüde geliştirdi. Blueshift, kişiselleştirilmiş pazarlamada en yetkin araçları sunan şirketler arasında. Blushift’in yapay zeka araçları; müşteriye ait alışveriş geçmişi, sosyal medya ve internet hareketleri gibi verileri birleştirerek müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren bir pazarlama stratejisi geliştirmeyi mümkün kılıyor.

İlgili Haber  2018, yapay zekada rekabet yılı olacak

Robot İçerikler

Doğru ve etkili bir içerik pazarlamayı başarıya ulaştıran temel etkenlerden biridir. Özellikle satışın ilk adımının yaygın olarak internet üzerinden başladığı bu dönemde, müşteri üzerindeki ilk etki içerikler sayesinde oluşturuluyor. Yapay zekanın içerik oluşturma yeteneği henüz geliştirilme aşamasında; ancak Associated Press gibi çoktan yapay zekayı içerik oluşturmada kullanan şirketler de bulunuyor.

Şu an için daha çok destek amaçlı kullanılsa da, yakın gelecekte içeriği baştan sonra yaratabilme yeteneğine sahip yapay zeka araçlarının oluşturulması muhtemel. Özellikle analitik verileri içeren yazılar ve öngörüsel analizleri sunan içerikler yapay zekanın bir insana kıyasla daha çok başarı sağlayabileceği alanlar.

Kaynak: Cerebro

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar