‘’2023 hedeflerinde baş aktör sanayi olacak’’

Rekabetçi Sektörler 2. Dönem Çağrı Sonuçları ve Protokol İmza Töreni’’ gerçekleştirildi. İmza törenine Boğaziçi Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşın Ertüzün ve Çevre Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Berat Haznedaroğlu'nun yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi Teknopark A.Ş. Müdürü Bülent Öktem ve Teknoloji Transfer Ofisi'nden Sevim Tekeli katıldı.

494
494

Rekabetçi Sektörler Programı yeni dönemi çağrı sonuçları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger’in himayelerinde düzenlenen törenle açıklandı.

İmza törenine katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Sürdürülebilir büyüme için; sanayi sektörünün ve özellikle imalat sanayinin büyümesi şarttır. Bizim bütün çabamız; bugünkü imza töreninde de olduğu gibi, rekabetçi sanayi modelini teknolojik yatırımlarla desteklemektir. Ülkemizin reform ajandasının ve 2023 hedeflerimizin baş aktörü yine sanayi olacak. 2018 yılında, küresel katma değerden aldığımız payı artıracağız” dedi.

Rekabetçi Sektörler Programı’nın Türkiye’nin 81 ilini kapsayan yeni döneminde, imalat sanayi, hizmetler, araştırma ve geliştirme ile teknoloji transferi ve ticarileşme eksenlerinde geliştirilecek projeler için 405 milyon Euro kaynak oluşturuldu. Törende bir konuşma yapan AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger, KOBİ’lerin önemine değinerek, KOBİ’lerin Türkiye’nin bel kemiğini olduğunu ifade etti. Berger, AB’nin özel sektörü geliştirme, bilim ve teknoloji ve kapasite geliştirme olmak üzere üç başlıkta destek vereceğini aktardı.

İlgili Haber  Çin, vatandaşlarını yürüyüşlerinden tanıyacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve AB Mali Programları Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen, Rekabetçi Sektörler Programı’nın ikinci dönemi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nce yürütülmekte olan üç proje toplam 8.1 Milyon Euro tutarında destekle fonlanmış bulunuyor. Program kapsamında desteklenen projeler  şöyle;

  1. ’Automotive Value Chain Collaborative Upgrading’’, Proje Yürütücüsü: Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, farklı üniversite ve endüstri kuruluşlarının konsorsiyumunda, Boğaziçi Üniversitesi partner olarak yer alıyor. Projenin Boğaziçi Üniversitesi adına sorumluluğunu Prof. Dr. Mehmet Akar üstleniyor.
  2. ‘’Yaşam Bilimleri KOBİ’lerinin Küresel Rekabetçiliğini Arttırmaya Yönelik Ar-Ge Destek Laboratuvarları Projesi’’, Prof. Dr. Cengizhan Öztürk  koordinasyonunda geniş bir akademisyen grubu tarafından yürütülüyor.
  3. ‘’Integrated Biorefinery Concept for Bioeconomy Driven Development -INDEPENDENT) Projesi’’, B.Ü. Teknopark A.Ş. yürütücülüğünde ve üniversitenin Kilyos Kampüsü’nde yer alan İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri AR-GE Birimi (İMBİYOTAB) ortaklığında gerçekleştirilecek proje Yrd. Doç. Dr. Berat Haznedaroğlu liderliğinde yürütülüyor.
İlgili Haber  Bilim Dünyasındaki 5 Yeni Gelişme

Rekabetçi Sektörler Programı Nedir?

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği anlaşması çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, yaklaşık 900 milyon avroluk bir bütçeyi projeler aracılığı ile kullandıran bir çatı programı niteliğini taşıyor. 2007 yılından bu yana yürütülen program ile, Türkiye’deki bölgesel farklılıkların dengelenmesi için KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılarak sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanması amaçlanıyor.

Program hakkında detaylı bilgi için: http://rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr/

Kaynak: Boğaziçi Üniversitesi

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar