3D Yazıcılar Sayesinde Bisikletler Artık Kişiye Özel

Slovakya merkezli Kinazo Design şirketinin kurucularından biri olan Patrik Paul, 3D teknolojisi ve Volkswagen ortaklığıyla Kinazo ENDURO e1 adlı elektrikli dağ bisikletini üretmeye başladı.

513
513

Patrik Paul, doğduğu ve yaşadığı yer olan Slovakya’nın başkenti Bratislava’da, istediği her yerde keyifle bisiklet sürerek büyüdü. En büyük hayaliyse, kendisinin ağırlık merkezine kusursuz uyan ve yamaçlardaki yolları sıkıca kavrayan, kendine özel bir dağ bisikletiydi. Ama böyle bir bisiklet, onun için sadece bir hayaldi çünkü kişiye özel bir bisikletin fiyatı oldukça yüksekti…

Paul, hayallerini kurduğu mükemmel dağ bisikleti için kolları sıvadı. Aynı zamanda Slovakya merkezli Kinazo Design şirketinin kurucularından biri ve bu şirketin CEO’su olduğu için 3D baskı işine yabancı olmadığından, güçlü bir metal yazıcı yardımıyla ve Volkswagen ortaklığıyla Kinazo ENDURO e1 adlı elektrikli dağ bisikletini üretmeye başladı.

Kinazo e1’in kasası kişiselleştirilebilir olduğu için tasarımcılar her bisiklet kasasını kullanıcının ihtiyaçlarına göre özel olarak üretiyor. Kullandıkları özel bir ekipman ile kol ve bacak uzunluğu, ağırlık ve denge gibi faktörleri ölçüyorlar. Üretim 3D baskı ile yapıldığı için, baskı sürecinde bile değişikliklerin yapılması mümkün oluyor ve bu değişiklikler herhangi bir ekstra masraf veya zamana sebep olmuyor. Ayrıca 3D baskı süreci, kasanın içine kablolar için farklı büyüklüklerde kanallar açmalarına da olanak sağlıyor. Bu sayede bisikletin bakımı ve montajı da daha kolay hale geliyor.

İlgili Haber  Tekno Tasarım üç boyutlu kopya makinesi üretti

Paul, bu özel bisikletin hissiyatını “Kinazo e1’e binmek, kişiye özel üretilmiş bir takım elbise veya ayakkabı giymekle eş değer” şeklinde tanımlıyor. “Bisiklet vücutla o kadar uyumlu hale geliyor ki, bir süre sonra bir uzvunuzmuş gibi hissediyorsunuz.”

Bu özel üretim elektrikli bisikletin ücreti şimdilik biraz fazla. 23.500 dolar civarında üretilen bu bisiklet, piyasadaki diğer elektrikli dağ bisikletlerine göre 2-3 kat daha pahalı. Ancak ileride katmanlı imalat gibi 3D baskı tekniklerinin de kullanılmasıyla birlikte, Kinazo e1’in fiyatı daha da düşecek.

Paul’ün esas amacı bisikleti 3D baskı ile üretmek değildi. Ancak sınırlı finansal kaynakları yüzünden daha az maliyete sahip üretim yöntemlerine yönelmek zorunda kaldı. Ona göre 3D baskı, geleneksel üretim biçimlerine büyük bir yatırım yapmadan işlevsel ve sürüşe hazır bir bisiklet kasası üretmenin en hızlı ve en ucuz yoluydu.

3D baskı teknolojisi, tasarım sürecinde Paul’e geleneksel imalat yöntemlerinin sınırlarını yıkma konusunda da özgürlük verdi. Kinazo e1’de kullanılan şekilleri geleneksel alüminyum imalatıyla vermek imkânsıza yakın. Dolayısıyla 3D baskı Kinazo e1’i tasarlamayı daha eğlenceli ve daha özgürlükçü yapıyor.

İlgili Haber  Dr. İsmail Durgun Yazdı: 3 Boyutlu Yazıcılar Neden Önemli?

Kinazo e1’in geliştirme ve üretim sürecinde zorluklar da vardı tabii. Katmanlı imalat yönteminde 3D yazıcı, bir bilgisayar dosyasından aldığı verilerle, lazer ve diğer enerji kaynaklarını da kullanarak katman katman baskı yapar. Ancak bunları yapmak, bisiklet sürmek kadar kolay değil. Bisikleti üretme süreci Paul’ü yazılım, tasarım ve yazıcılar konusunda yeni yetkinlikler edinmeye itti. Her bisiklet üretiminde yeni bir şey öğrenen Paul, artık büyük ve karmaşık parçaları yazdırma konusunda daha tecrübeli.

Ürettikleri parçalar için mümkün olan en büyük baskı alanına ihtiyaç duyan Kinazo şirketi, piyasada bulunan en büyük ticari metal 3D yazıcıConcept Laser X Line 2000R’yi seçti. Yazıcının baskı alanı kabaca 1m x 50cm x 50cm ölçülerinde. Bu alan, onların bisiklet kasasının büyük bir bölümünü tek parça olarak yazdırmaları için yeterli oldu.

GE, 2016 yılında Concept Laser’in çoğunluk hissesini satın aldı.  Şirket şu anda Project ATLAS adında, 1 metre çapında parçaları bile yazdırabilen daha büyük bir 3D yazıcı üzerinde çalışıyor.

Kaynak: GE Türkiye Blog

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar