AB’de İçerik Üreticilerinin Haklarını Koruyan Düzenlemeyle İlgili Rapor Kabul Edildi

AB'de bugün yapılan oylamada dijital dünyada haber, müzik veya film gibi yaratıcı içerik üretenlerin haklarını korumayı amaçlayan düzenlemeyle ilgili rapor kabul edildi.

284
284

Avrupa Parlamentosu (AP) bugün, dijital dünyada haber, müzik veya film gibi yaratıcı içerik üretenlerin haklarını –özellikle Google, Facebook, Twitter gibi internet devlerine karşı– korumayı amaçlayan düzenlemeyle ilgili raporu kabul etti. 703 üyenin katıldığı oylamada 438 üye kabul, 226 üye ret oyu verdi. Oylamada 39 üye de çekimser kaldı. AB Komisyonu tarafından Eylül 2016’da hazırlanan düzenleme, internet devlerinin basın ve yayın organlarının ürettiği içeriği ücretsiz olarak kullanmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor. Oylama, AP Genel Kurulu’nda temmuz ayında gündeme gelmiş fakat yeterli derecede tartışılmadığı gerekçesiyle eylül ayındaki Genel Kurul’a ertelenmişti.

Düzenleme ile ilgili olarak, AB Komisyonu ve AB Konseyi arasında yapılan görüşmelerin hukuki bir zemine oturtulmasının hedeflendiği rapor, tamamlandığında yeniden AP Genel Kurulu’nun onayına sunulacak.

İlgili Haber  İnternet Devi wikiHow’un “Nasıl Yapılır?” Rehberleri Türkçe Yayına Başladı

İçerikçilerin Hakları Korunmak İstenirken, Bilgi ve Haberlere Erişim Özgürlüğü Engellenir mi?

Düzenleme yürürlüğe girerse, Google, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları, yaratılmış içeriklerin paylaşılması durumunda, hak sahiplerine lisans bedeli ödemek zorunda kalacak. Ama bir tarafta da, bu durumun internette özgürce bilgi ve haberlere erişimi kısıtlayabileceği endişeleri var. Düzenlemenin özellikle 13’üncü ve 11’inci maddeleri tartışmalara neden oldu. İnternet devleri, kullanıcılarının yaptığı paylaşımdan, aracı olmaları nedeniyle sorumlu tutulamayacaklarını savundular…

İnternet içeriklerinin lisanssız şekilde kullanımının önüne geçmeyi amaçlayan 13’üncü madde, söz konusu servislerin etkili ve orantılı tedbirler almasını, hak sahipleri tarafından tanımlanan belirli lisanssız kullanımların engellenmesini, yapılan hak ihlallerinin kaldırılmasını ve ihlallerin tekrarının engellenmesi için ciddi çaba harcanmasını zorunlu tutuyor. 11’inci madde ise internet devlerinin veya diğer firmaların kullandıkları içerikler için gazete, haber ajansı ve dergilere para ödemesini düzenliyor. Avrupa’nın önde gelen haber ajansları da, geçen hafta yayımladıkları ortak bildiride, Google ve Facebook gibi internet devlerinin kullandıkları haber ve içerikler için ödeme yapmaları gerektiğini ilan etmişlerdi.

İlgili Haber  Veri merkezi, müşteri sunucu trafiklerini kaydetmek zorunda mı?

Kaynak: Türk İnternet

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar