AB’den çip için 1.8 milyar euro

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’nin ortak mikroelektronik araştırma projelerini desteklemek üzere 1.75 milyar euroluk kaynak aktarma planına onay verdi.

299
299

AB Komisyonu, 4 üye ülkenin çip ve sensör gibi mikroelektronik alanındaki ortak araştırmalara ve projelere 1.75 milyar euroluk destek vermesinin, AB kamu destek kurallarıyla uyumlu bulunduğunu açıkladı.

Açıklamada, söz konusu araştırmaların Avrupa’da teknolojik ilerlemeye ve çeşitli sektörlere yardımcı olacağı, bunun AB hedefleriyle uyumlu bulunduğu ve inovasyona katkı sağlayacağı kaydedildi.

İlgili Haber  Türkiye’nin ilk canlı sanal fuarı gerçekleşiyor

Almanya’nın 820 milyon euro, İtalya’nın 524 milyon euro, Fransa’nın 355 milyon euro ve İngiltere’nin 48 milyon euroluk desteğinin 2024 yılına kadar tamamlanacak 29 farklı projeye verileceği bildirilen açıklamada, desteklemenin; enerji verimliliği yüksek çip, yarı iletken, akıllı sensör, optik ekipman ve silikon yerine kullanılabilecek bileşik malzemeler geliştirilmesi gibi araştırmalara aktarılacağı belirtildi.

İlgili Haber  Geleceğin Bilgisayarı Boynunuza Asılabilir

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu’nda. AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde kullanabiliyor.

Kaynak: Milliyet

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar