Airbus’ın uçan taksisi ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirdi

Airbus'ın Vahana adlı otonom aracı, bir dakikadan az süren ilk tam ölçekli test uçuşunu gerçekleştirdi. Testte araç 5 metre yükseklikte uçtu.

495
495

Airbus’ın Vahana adlı otonom aracının çizimlerini paylaşması daha dün yaşanmış gibi gelse de Vahana bir dakikadan az süren ilk tam ölçekli test uçuşunu gerçekleştirdi. Uçan taksi, deneme esnasında tamamen otonom şekilde çalıştı ve yerden yaklaşık 5 metre yüksekten uçtu.

Bakış açınıza göre karmaşık bir helikoptere ya da yerin biraz üstünde çıkan bir drone’a benzetebileceğiniz Vahana VTOL, Airbus Silikon Vadisi A³ ekibi tarafından geliştiriliyor. Bu uçan taksi, ileride bir gün gerçekten müşterilere hizmet verebilecek, şehirler arasında insan ve eşya taşıyabilecek, trafiği azaltabilecek ve stratejik şekilde yerleştirilmiş iniş/kalkış pistleri arasında kısa mesafe yolculukları yapabilecek şekilde tasarlanıyor.

İlgili Haber  Uçan otomobiller ne zaman uçacak?

Gerçekleştirilen ilk deneme henüz ticari yolcu drone hizmeti sunma ihtimalinden çok uzakta olunduğuna işaret etse de denemede herhangi bir sorun yaşanmaması ve ertesi gün bir tane daha başarılı deneme gerçekleştirilmesi adımların doğru yönde atıldığını gösteriyor. Vahana ekibi, bir sonraki hedeflerinin aracı sadece havalandırmaktan ziyade insanları veya eşyaları A noktasından B noktasına taşıyabilecek şekilde aracın kendi kendini yönlendirebilmesi olduğunu söyledi.

İlgili Haber  Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü Hacettepe'de

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kayna: Tech Crunch

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar