‘Akıllı Şehir’ Bursa fikirlerinizi bekliyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan web platformu, vatandaşlara, akıllı şehircilik alanında Bursa ile ilgili fikirlerini iletebilme imkanı sunuyor. Web platformuna http://akillisehir.bursa.bel.tr adresinden ulaşılabilir.

354
354

Akıllı Şehirler, ulaşım, sağlık, yönetim, çevre, enerji gibi başlıklar altında bilgi ve iletişim teknolojilerinin desteği ile şehirdeki kaynakların etkin yönetildiği, sürdürülebilir kalkınma hedefli, yaşam kalitesi odaklı, rekabetin geliştirildiği ve bu kapsamda şehir yönetimi ile vatandaş arasında iletişim kanallarının artırılmasını hedefleyen şehirler olarak ifade ediliyor.

Akıllı Şehircilik ve Belediyecilik çalışmaları kapsamında bilgi teknolojilerini yoğun olarak kullanan Bursa Büyükşehir Belediyesi, kente dair fikri olan herkesin katılımına imkan verecek bir web platformu hazırladı. Platform, ‘Akıllı Şehircilik’ ile ilgili farkındalık oluşturmak, bu alanda belediyenin mevcut, devam eden ve planlanan projelerinin anlatılması ve önerileri olan vatandaşların katılım sağlaması amacıyla oluşturuldu.

Akıllı şehir anketi ve fikir paylaşımı

Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Şehircilik çalışmaları, güçlü altyapısı sayesinde daha güvenli ve hızlı hale geliyor. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ve uluslararası sertifikaya sahip veri merkezi, Bursalılara kaliteli ve kesintisiz hizmet sağlanması amacıyla teknolojinin tüm yeniliklerini kullanıp, sistemleri geliştirildi.

İlgili Haber  Bosch'tan Bursa'ya 1.2 milyarlık TL'lik yeni yatırım

Büyükşehir’in ulaşım, toplum, çevre, sağlık ve yönetim başlıkları altında mevcut, devam eden ve planlanan projeler hakkında detaylı bilgi edinilmesi sağlanarak, fikirler bölümünden Akıllı Şehircilik kapsamındaki fikirler iletilebilecek. Anket kısmından ise Akıllı Şehircilik alanındaki anketin doldurularak Büyükşehir ile paylaşılması mümkün olacak. Buradan elde edilecek fikir, öneri ve anket sonuçlarının Akıllı Şehircilik alanındaki yatırımlara katkı sağlaması hedefleniyor.

Bursa altyapısı en güçlü şehirlerden

Yaklaşık 600 kilometrelik fiber optik kablo iletişim ağı ile altyapısı en güçlü şehirlerin başında gelen Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi de kurduğu veri merkezine sertifika alan ilk belediye olma özelliğini taşıyor. Bu sertifika doğrultusunda sistem odaları tasarlanarak, sistemin sürdürülebilir ve kesintisiz olması için bu konuda yüzde 99.99 süreklilik sağlayan modern bir sistem oluşturuldu.

İlgili Haber  Teknoloji Şirketlerinin Akıllı Şehirlere Dokunuşu

Teknolojik yatırımların vatandaş odaklı planlanması ve azami düzeyde fayda sağlanması hedefiyle oluşturulan web platformuna http://akillisehir.bursa.bel.tr adresinden ulaşılabilir.

Akıllı Şehircilik kavramının detayları, dünyada ve Türkiye’de bu vizyonda ilerleyen örnek şehirler, Türkiye’deki Akıllı Şehircilik alanındaki düzenlenmiş yasal mevzuat ile ilgili belediye ve STK’lar hakkında bilgi edinilmesi de bu platformla mümkün olacak.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar