Alipay dünyanın en büyük fintech girişimi oldu

Geçtiğimiz Cuma günü C turu yatırımını alan Alipay, bu yatırımla dünyanın en büyük fintech girişimi oldu.

221
221

Alipay’in çatı şirketi olan Ant Financial, 8 Haziran’da yaptığı açıklamayla 14 milyar dolar yatırım aldığını bildirdi. Alipay bu yatırımla dünyanın en büyük fintech girişimi oldu. Ant Financial girişimin ulaştığı büyüklüğü açıklamadı fakat Bloomberg’ün tahminine göre, Alipay’in değeri 150 milyar dolara ulaştı.

Kalabalık bir yatırımcı grubu söz konusu

Ant Financial’ın verdiği bilgiye göre, alınan yatırımın dağılımı şu şekilde gerçekleşti: Yatırımın Çin ayağı için mevcut hissedarlar yatırım yaparken, uluslararası tarafta GIC, Khazanah Nasional Berhad, Warburg Pincus, Canada Pension Plan Investment Board, Silver Lake, Temasek, General Atlantic, The Carlyle Group, Janchor Partners, Discovery Capital Management, Baillie Gifford ve Primavera Capital ile T. Rowe Price Associates tarafından önerilen fonlar katıldı.

İlgili Haber  HSBC blok zinciriyle ilk ticari işlemini gerçekleştirdi

Alipay’in 870 milyon kullanıcısı var

Ant Financial alınan yatırım nasıl değerlendirileceğini de açıkladı. Buna göre, yeni yatırımla gelen tutar yeni teknolojiler ile Alipay’in uluslararası büyümesinde kullanılacak. 31 Mart itibariyle Alipay ve iş ortaklarının sunduğu ödeme hizmetlerini dünyada 870 milyon kişi kullanırken, Çin’de 15 milyon KOBİ bu hizmetlerden yararlanıyor.

İlgili Haber  Türkiye İş Bankası'ndan dijital dönüşüme büyük yatırım

Kaynak: Digital Age

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar