Amazon Artık Toplantılarda PowerPoint Sunumu Kullanmayacak

Online ticaret devi Amazon, kurumsal şirket kültüründe eşi görülmemiş bir karar alarak çalışanlarının toplantı sırasında PowerPoint sunumu yapmalarını yasakladı. Klasik sunum yöntemlerinin eleştirel düşünceyi ve yaratıcılığı baltaladığını düşünen CEO Jeff Bezos, Amazon çalışanlarından fikirlerini yazıya dökerek ifade etmelerini istiyor.

552
552

Amazon’un 54 yaşındaki CEO’su Jeff Bezos, bu yıl hissedarlara gönderdiği mektupta bir süredir Amazon’da uygulanmakta olan “PowerPoint Yasağı”ndan bahsetmişti. Geçtiğimiz günlerde George W. Bush Başkanlık Merkezi tarafından düzenlenen bir forumda konuşan Bezos, PowerPoint yasağını doğruladı ve geleneksel sunum yöntemleri yerine kullandıkları “anlatı” tekniğinden söz etti.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Tüm kurumsal şirketlerde olduğu gibi, Amazon çalışanları yakın zamana kadar toplantılarda fikirlerini açıklamak için PowerPoint sunumları ve Excel tabloları kullanıyorlardı. Çalışanlar, toplantı esnasında ayağa kalkarak konu hakkında önceden hazırladığı sunumları gerçekleştiriyordu. Fakat CEO Jeff Bezos bu yöntemin düşünce tembelliğini beraberinde getirdiğine karar verdi. Jeff Bezos, çalışanlarının daha verimli düşünmelerini ve düşüncelerini etkili bir şekilde ifade etmelerini istiyordu. Bir gün şirket çalışanlarına bir bildiri gönderdi ve kimsenin artık PowerPoint ve Excel tarzı kurumsal koltuk değneklerini kullanmayacağını duyurdu. Amazon çalışanları, artık sunumlarını Jeff Bezos’un “anlatı” diye adlandırdığı düz yazı ile yapacaklardı.

İlgili Haber  A101 e-ticaret mağazasını kullanıma sundu

PowerPoint Sunumları Yerine 6 Sayfalık Toplantı Notları

Amazon’da artık toplantılar “anlatı” tekniği üzerinden gerçekleştiriliyor. Çalışanlar, toplantı öncesinde yazılı metinler hazırlıyor ve toplantı başladığında ilk 30 dakika herkes önce bu yazıları okuyor. Ardından, herkes söz alarak konu hakkındaki düşüncelerini dile getiriyor. Anlatı tekniği ilk uygulanmaya başladığında bir sayfa sınırlaması yoktu. Dolayısıyla bu durum çalışanların haftalarca seri üretim yapar gibi bazen altmış sayfaya kadar çıkabilen yazılar hazırlamasına yol açıyordu. Tamamlayıcı olarak hemen acele bir ek karar alındı: metinler dipnotlar için altta bir boşluk kalacak biçimde yazılar toplam 6 sayfa ile sınırlandı. Böylece, Amazon’un kendine has “6 sayfalık not” yöntemi şekillenmiş oldu.

İlgili Haber  KOBİ’ler ancak e-ticaret ile büyüyecek

Kaynak: İnovasyon101

Orjinal Kaynak: NDTV

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar