Amazon Çin’den çekilme kararı aldı

Amazon'dan yapılan açıklamada, Temmuz ayında Amazon.cn adresli Çin mağazasının yerel alışverişlere kapatılacağı ifade edildi.

192
192

Amazon Çin’de müşterilerin yerel satıcılardan alışveriş yapmasını sağlayan çevrimiçi mağazasını kapatma planı yapıyor. Şirket ülkedeki çalışmalarında küçülmeye gidecek. Yapılan açıklamada ülkedeki e-ticaret platformunun Temmuz ayında çalışmalarına son vereceği ancak Çinli müşterilerin dilerse Amazon’un küresel mağazalarından alışveriş yapmaya devam edebileceği belirtildi. Şirket ayrıca Çin’deki bulut bilişim faaliyetlerine de devam edecek.

Amazon ülkede Alibaba ve JD.com gibi şirketlerle rekabet etmekte zorlanıyordu. Reuters Amazon’un Çin’deki yurt içi pazarını Temmuz’un ortasında kapatacağını duyurdu. Şirket daha çok yurt dışından gelecek ürünlere ve bulut servislerine yoğunlaşacak. Amazon’un karlı bulut bilişim birimi, veri sunucularında devasa boyutlarda şirket verileri bulunduruyor.

İlgili Haber  En Kaliteli Dijital Pazarlama Youtube Kanalları

Bir Amazon sözcüsü, mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmaya devam etmek ve sorunsuz bir geçiş imkanı sağlamak için satıcılarla yakından çalıştıklarını söyledi. 18 Temmuz’dan sonra  Amazon Çin web portalına (Amazon.cn) erişen kullanıcılar, Amazon’un küresel mağazasına yönlendirilecek.

Çin’den sonra hedef Hindistan olabilir

Amazon 2004’te Çin’in en büyük kitap, müzik ve video satış platformu Joyo.com’u 75 milyon Dolar’a satın almış ve 2007’de bu siteyi Amazon.cn olarak değiştirmişti. Ancak şirket JD.com ve Alibaba gibi rakipleri ile mücadele etmekte zorlanmıştı.

İlgili Haber  Verbis Sistemi Nedir? Detaylı ve Örneklerle Anlatım

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden uzaklaşma hamlesi, Amazon’un Hindistan’da büyük yatırımlar yaptığı bir dönemde geldi. Amazon Hindistan’da e-ticaret çalışmalarına 5,5 milyar Dolar harcadı. Şirket burada yerel rakibi Flipkart ile mücadele ediyor. Geçtiğimiz yıl Amazon’un mobil web sitesinin ve akıllı telefon uygulamasının Hintçe versiyonu çıkmıştı. Şirket bu hamleyle milyonlarca yeni müşteriyi kendisine çekmeye çalışıyor.

Kaynak: Dünya Halleri

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar