Amazon Echo bizi sürekli dinlemek istiyor

Amazon, akıllı asistanı Alexa'nın çevresindeki konuşmaları dinleyip anında öneriler sunduğu bir gelecek tasarlıyor.

317
317

Amazon, aldığı yeni patentle Echo cihazlarının etrafında yapılan konuşmaları dinleyerek ürün ve hizmet önerilerini iyileştirmek istiyor.

Bu teknolojiyle şirket, akıllı asistanı Alexa‘yı kullanıcıların komutlarını yerine getiren hizmetkar bir yardımcıdan, çevresini sürekli dinleyerek aktif rol alan ‘birine’ dönüştürmek istiyor. Bunun nasıl çalışacağı patentte şöyle örneklendiriliyor: “Eğer kullanıcı telefonda bir restorana gitmek istediğinden bahsederse, daha konuşma bitmeden rezervasyon için öneri gönderilebilir.”

Amazon yaptığı açıklamada bu patentin geleceğe yönelik bir plan olduğunu belirtti.

Birçok şirket gibi yeni teknolojinin tüm olanaklarını keşfetmek için geleceğe yönelik patentler alıyoruz. Patent süreci yıllar sürüyor ve bu durum ürün ve hizmetlerimizdeki güncel gelişmeleri yansıtmıyor.

Şirket, Echo cihazlarında “Alexa”, “Echo” veya “computer” gibi uyandırma kelimeleri söylenmedikçe ses kayıtlarının Amazon’a gönderilmediğini ve kişiselleştirilmiş reklam amacıyla kullanılmadığını defalarca belirtti. Ancak bu patentle şirket, Facebook’un da uzun zamandır muzdarip olduğu komplo teorilerinin odağı olacak gibi gözüküyor. Hatta bu teoriler geçtiğimiz günlerde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün ifade verdiği ABD Kongresi’ne taşındı. Mobil uygulamada konuşmaların reklam amacıyla dinlenip dinlenmediği sorusuna Zuckerberg, bunların komplo teorisi olduğunu ve konuşmaları dinlemedikleri cevabını verdi.

İlgili Haber  Kasasız ve kasiyersiz mağaza Amazon Go kapılarını açtı

İki şirket de kullanıcılar hakkında büyük miktarda veriye sahip. Facebook veya Amazon, beğendiğimiz gönderilerden yaptığımız alışverişlere kadar tuttukları bilgilerle bize korkutucu derecede isabetli öneriler yapabiliyor.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: The Guardian

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar