Artık yapay zeka gerçek zamanlı telefon görüşmeleri yapabilecek

Google, her sene düzenlediği I/O konferansının bu seneki ayağında yapay zeka üzerine beklenmedik bir gelişme paylaştı. Artık şirketin sesli asistanı Google Asistan, insanları arayıp gerçek zamanlı telefon görüşmeleri yapabiliyor.

431
431

Google, hiç farkında olmadan kullanabileceğiniz “korkutucu” yeni bir teknoloji ortaya çıkardı.

Her sene yapılan I/O konferanslarının 2019 ayağında bir dizi yeni teknolojik gelişmeyi kamuoyu ile paylaşan Google, “Duplex” adlı bir araç üzerinde çalıştığını duyurdu. Yeni teknoloji insanları bir robotla konuştuklarını fark ettirmeden, insanları arayarak ve onlarla etkileşime geçebilen yapay bir zeka asistanı olarak çalışıyor.

Google Duplex’i sahnede gerçek zamanlı tanıtan Google CEO’su Sundar Pichai, botun insanları nasıl arayacağını göstermek amacıyla bir kuaför randevusu için rezervasyon yaptırdı. Tüm rezervasyon süreci boyunca telefonun diğer ucundaki kuaför çalışanı arayan müşterinin bir robot olduğunu fark etmedi.

Google’ın sesli asistanı, gerçek insanlarla konuşma sırasında insana daha çok benzemek için jest ve mimikleri de kullanıyor.

“Robot olduğunu önceden söylemeli”

Şirket sözcüleri Duplex’in “karmaşık cümleler, hızlı konuşma ve uzun sözler”i algılabildiği ve dolayısıyla kullanıcının rezervasyonu doğrulamak için bir bildirim göndermeden önce doğal olarak konuşup randevu aldığını söylüyor.

Pichai, “Duplex’i gerçekleştirmek için çok çalışıyoruz” yorumunda bulundu. Hashtag fenomeninin yaratıcısı Chris Messina, Duplex teknolojisini “Muhtemelen bugüne kadarki en inanılmaz, en korkutucu şey” olarak tanımladı.

Yeni teknolojiden farklı etik ve pratik sorular ortaya çıkabilir. Pek çok yorumcu, robotların birbirleriyle nasıl konuşacaklarını merak ettiler ve başka bir bot tarafından çağrıldıklarını ve kendilerine sorulduğunda robot olarak kendilerini tanımlamaları gerekip gerekmediğini merak ettiler.

Ünlülerin sesini taklit edecek

Şirket ayrıca gerçek insanların seslerini taklit eden bir araç geliştirdiğini de duyurdu. Örneğin ünlü şarkıcı John Legend’in kaydedilmiş birkaç kelimesinden üretilen bir şarkı kaydedildi.

Konferansın geri kalanında Google’ın “deepmind” adını verdiği diğer yapay zeka destekli ürünlerin tanıtımına yer verildi. Örneğin bilgisayarların nasıl yazdıklarını ve neleri tartıştıklarını öğrenerek, kendi adlarına mesajlarını bir araya getirmelerini sağlayan Smart Compose ve fotoğrafları otomatik olarak artırabilen ve daha sonra kimlerin gönderileceğini öneren yeni Fotoğraf araçları bunlardan birkaçı konumunda.

Kaynak: Marketing Türkiye

İlgili Haber  Avrupa'da dijital telif için kritik karar: Google ödeme yapacak
Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar