Bakan Arslan: Kamu Bilişim Merkezleri kurulacak, internet kullanımı artacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, internet ve bilgisayar okuryazarlığını artırmak amacıyla “ Kamu Bilişim Merkezleri “nin kurulacağını açıkladı. Arslan, merkezlerde vatandaşlarımıza ücretsiz internet kullanımı eğitimi verileceğinin müjdesini verdi.

481
481

Kamu Bilişim Merkezleri ’nin kurulmasına ilişkin Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) arasında protokol imzalandı.

Bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim kolaylaşacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şöyle dedi:

“Söz konusu protokol kapsamında merkezlerin kurulumu başladı. Bu merkezler bilgi toplumu hedefi yolunda önemli bir adım. Yapılan yatırımlarla vatandaşların bilgi ve iletişim teknolojilerine her yerden erişimini kolaylaşacak. Bilgi toplumu oluşturma hedefine ulaşmak için dezavantajlı gruplara, bilgi ve iletişimle eğitim altyapısına yönelik birçok projeyi ‘evrensel hizmet’ kapsamında gerçekleştireceğiz.”

Köylere mobil haberleşme alt yapıları kuracağız

“Bu doğrultuda kırsal alanlarda telefon ve interneti olmayan köylerimize, mezralarımıza ve karakollarımıza sabit ve mobil haberleşme altyapıları kuruyoruz. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yaklaşık 20 bin okulumuza tüm donanımı ve altyapısıyla eksiksiz ‘bilgi teknoloji sınıfları’ kurduk. Ölçeği ve yatırım bedeliyle dünyada tek olan FATİH Projesi’nde ise Bakanlık olarak okullarımıza bilişim destekli eğitim altyapıları oluşturduk. FATİH Projesi kapsamında, yaklaşık 46 bin okulumuza, 430 bin akıllı tahta, 46 bin yazıcı kurduk.”

İlgili Haber  E-Devlet’e Yeni Özellikler Geliyor

Ülke genelinde 700 adet kamu internet erişim merkezi kuruldu

“Kamu internet erişim merkezleri ile evinde bilgisayarı ya da internet erişimi olmayan vatandaşlara ücretsiz internet erişim hizmeti sunuyoruz. Ülke genelinde askeri kışlalara, halk eğitim merkezlerine, çocuk yurtlarına, huzur evlerine ve kütüphanelere yaklaşık bin 700 adet kamu internet erişim merkezi kurduk.”

2017 yılında hanelerin internet erişim oranı yüzde 80 oldu

“Türkiye İstatistik Kurumunun 2017 yılı verilerine göre, internet erişimi olan hanelerin oranı yüzde 80, bilgisayar kullanımı yüzde 56, internet kullanım oranı ise yüzde 66’ya ulaşmış durumda. Bir başka ifadeyle, evlerin büyük bir çoğunluğuna internet erişim altyapısıyla ulaşmamıza rağmen evlerdeki bilgisayar ve internet kullanım oranları aynı seviyelerde değil. Kamu Bilişim Merkezleri Projesi, işte bu anlamda bize yardımcı olacak.”

İlgili Haber  İskoçya 2018’de vatandaşlık maaşını deneyecek

Kamu Bilişim Merkezleri ile Bilgisayar okuryazarlığına destek artıyor

“Söz konusu projeyle yerel yönetimlerin merkezi idarenin desteğiyle bilgisayar okuryazarlığının artırılmasına destek sağlamayı amaçlıyoruz.”

Proje tüm ülkede yaygınlaştırılacak

“Merkezlerin kurulumu ilk olarak nüfusu 5 bin ile 50 bin arasındaki 20 belediyede pilot olarak başlayacak ve bu yıl içinde tamamlanacak, pilot uygulamalardan alınacak sonuçlara göre ülke geneline yaygınlaştırılacak.”

Kaynak: Dijital Kamu

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar