Bakan Elvan: OSB’lerde tasarım ve dijital dönüşüm merkezi kuracağız

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, hükümet olarak Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri kuracaklarını belirtti.

400
400

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) 10. Divan Toplantısı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımı ile Konya’da gerçekleşti. Bakan Elvan, hükümet olarak Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri kuracaklarını belirtti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan şöyle dedi:

“Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri kuracağız. Tasarım ve dijital dönüşüm merkezleri sizlere danışmanlık yapacak, eğitim faaliyetlerinde bulunacak ve tesislerinizin dijital dönüşümünü sağlayacak mekanizmayı ortaya koyacaklar. Bu nedenle sanayi bakanlığımızla çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürütüyoruz.

Her işletmenin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alt yapısı olmalı

İthalata olan bağımsızlığımızı aşağı çekici bir takım tedbirler aldık ve bundan sonraki süreçte almaya devam edeceğiz. Nedir bunlar; petrokimya, savunma sanayi, yazılım ve tıbbi ilaçlar, araç ve gereçler enerji ekipmanları, raylı sistemler. Bütününe baktığımızda bizim bu alanlarda ithalatımızın yüksek olduğunu görüyoruz. Özellikle aramalı ihtiyacını biz Türkiye’de gerçekleştirmek zorundayız. Onun için 2018 yılı ile birlikte bu alanlara yoğunlaşacağız. Her bir işletmemizin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) alt yapısının olması gerekiyor. Bakanlık olarak son 10 yılda Ar-Ge çalışmalarına 6 milyar üzerinde destek sağladık. Savunma sanayimizin yüzde 20’sini yerli üretimden sağlıyorduk. Bugün yüzde 60’a ulaştık. İnsansız hava aracımız, Altay tankımız, Atak helikopterimiz, modern piyade tüfeğimiz. Bu alanda önemli gelişmeler sağladık. Diğer taraftan sağlıkta önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Plazma kan ürünlerinin yerli üretimi konusunda da çok somut adımlar attık. Plazma kan üretiminde, kan ürünlerinde de önümüzdeki yıllarda artık kendi milli ürünümüzü elde etmiş olacağız.”

İlgili Haber  Dijital dönüşüm bakanlığı

Kaynak: Dijital Kamu

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar