Beyinlerimiz Birbirleriyle Konuşuyor mu?

Sürekli birlikte zaman geçiren insanların davranışlarında bir süre sonra çok fazla ortak nokta görmeye başlayabiliyoruz. Bu özellikle de evli çiftlerde kolaylıkla göze çarpan bir özellik olabiliyor. Peki biriyle fazla zaman geçirdiğimizde acaba davranış şekillerimizde gözüken benzerlikler dışında beyinlerimiz de ortak çalışmaya başlıyor mu?

324
324

Sürekli birlikte zaman geçiren insanların davranışlarında bir süre sonra çok fazla ortak nokta görmeye başlayabiliyoruz. Bu özellikle de evli çiftlerde kolaylıkla göze çarpan bir özellik olabiliyor. Peki biriyle fazla zaman geçirdiğimizde acaba davranış şekillerimizde gözüken benzerlikler dışında beyinlerimiz de ortak çalışmaya başlıyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Northwestern Üniversitesinöroloji (sinir bilimi) bölümünden Prof. Dr. Moran Cerf’in yaptığı açıklamaya göre birlikte fazla zaman geçiren insanların beyinleri de bir süre sonra ortak belirtiler göstermeye başlıyor. 10 yılı aşkın bir süredir insanların karar alma süreçlerini inceleyen Prof. Cerf, beynin göndermiş olduğu elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine yapmış olduğu çalışmalar neticesinde böyle bir bulguya ulaştığını ifade ediyor.

Bu arada Cerf’in üzerinde çalıştığı konu sadece beyinden giden sinyallerin iletimi üzerine değil. Bu bulguya ulaşmasını sağlayan bir diğer husus da insanların farklı uyaranlara karşı vermiş olduğu tepkileri verdiği süreç içerisinde beynin hangi bölgelerinin aktif hale geçtiğini gösteren beyin röntgenleri olmuş. Cerf, bu beyin röntgenlerini kullanarak, insanların birlikte zaman geçirmeye başladıklarında beyinden yayılan dalgalarınbenzer görünmeye başladığını tespit etmiş. Dahası, bu araştırma ile bazı durumlarda bu dalgaların birebir aynı bile olabildiğini ortaya koymuş. Cerfbu konuda BBC’ye verdiği mülakatta bu durumu, “Biriyle birlikte vakit geçirdiğinizde, her iki beyinde de uyum oluşuyor” şeklinde açıklıyor.

Sinyallerin Senkronizasyonu

Cerf’in uygulamış olduğu çalışmalardan birisi beyinden giden sinyallerin senkronizasyonu üzerine odaklanıyor. Bu çalışmada bazı film özetlerini izleyen insanların beyinlerinin aynı şekilde faaliyet gösterdiğini ve bir senkronizasyon olduğunu tespit eden Cerf, bu sinyaller arasındaki benzerliği ise bilgisayar ekranına yansıtarak bulguyu somut hale getirmiş. Çalışmayı iki haftalık bir sürece yayan Cerf, bu süreçte aynı filmleri izleyen, aynı kitapları okuyan, aynı tecrübeleri paylaşan ve sadece birbiriyle konuşan iki kişinin dil, duygu ve bakış açısı olarak ortak kalıplar geliştirdiğini ortaya koymuş.

İlgili Haber  BTK onlarca servis sağlayıcının lisansını iptal etti

Buradan hareketle gerçek hayata dair önerilerde de bulunan Cerf’e göre hayatta alınabilecek en doğru kararlardan bir tanesi hiç şüphesiz kiminle vakit geçirdiğinizi akıllıca seçmek. Bu konuda Cerf, “Yakınınızdaki insanların, bir kişinin farkına varabileceğinin veya açıklayabileceğinin ötesinde, sizin gerçekliğiniz üzerinde bir etkisi var. Bu etkilerden biri onlarla benzer hale gelmeniz” diyor ve ekliyor, “Eğer kötü bir partneriniz varsa ve bu kişiyle 10 yıl geçirirseniz, bu kararın hayatınızda önemli bir etkisi olacak.”

Prof. Cerf’in çalışması bununla da son bulmuyor. İnsanlara kiminle vakit geçirdikleri konusunda tavsiyelerde bulunan nörolog, daha sonra bu seçimlerin insanların kişisel tatmin seviyesini nasıl etkilediğiyle ilgili de çalışmalar yapmış. Bu çalışmasında Cerf, insanların belirli bir zaman diliminde aldıkları kararları, bunları uzun dönemde nasıl hatırladıklarını ve bu kararları çevresindeki diğer insanlarla nasıl karşılaştırdıkları gibi bir dizi etmeni analiz ediyor. Bu araştırmanın sonucuna göre de bazı insanların hikâye oluşturmada ya da aldıkları kararlarla ilgili kendilerine olumlu hikayeler anlatmada oldukça başarılı olduklarını tespit ediyor. Cerf’e göre, “gerçekten çok kötü tecrübeler yaşamış insanlar var” fakat bu insanlar yine de “beyinlerini kullanarak onları yorumlamak için hâlâ inanılmaz yollar bulabiliyorlar”.

İlgili Haber  Akıllı saatler 2022’ye kadar zirvede

Beynimizi Nasıl Eğitebiliriz?

Cerf bunun sadece bir kısım insanlar için değil, beyinlerini eğitebilen herkes için mümkün olabildiği düşüncesini paylaşıyor. Peki bunu yapabilmek için beynimizi nasıl eğitebiliriz? Cerf’in araştırmalarına göre daha önce bunu yapmamış birisi için gerçeği bu derece farklı yorumlamaya başlamak zor olabilir. İşte tam bu noktada Cerf, bunu yapabilmenin en kısa yolu olarak insanlara, kendilerini bu kabiliyeti olan insanlarla çevrelemesini tavsiye ediyor. Bu şekilde düşünebilen insanlarla birlikte vakit geçirildiğinde, kişilerin kendilerini daha tatmin olmuş hissedeceklerini ve dünyayı onlarla benzer şekilde görmeye başlayacaklarını söylüyor. Ayrıca bunu yapabilmek için bilinçli olarak bu şekilde bir plan içerisine girmeye gerek de yok. Cerf, beyin uyumu sayesinde bunun her halükârda gerçekleşeceğini belirtiyor.

Şimdi şöyle bir etrafınızdaki insanlara bakın ve kimlerle daha çok vakit geçirdiğinizi ve kimlerle hemen hemen aynı düşüncelere sahip olduğunuzu bir düşünün bakalım. Acaba Cerf’in araştırmaları sizin için de geçerli mi?

Bonus: Gama Beyin Dalgaları Stimülasyonu

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar