Bir Süpermarketten Fazlası: Startup Süpermarket

Büyük bir depo ile online olarak alışveriş odaklı satış yapan bir süpermarket için depoda işler nasıl yürüyor. Otomasyon bu depolarda ne ölçüde kullanımda ve insan ile robotun birlikte işlevselliği nasıl yürüyor?

86
86

Teknolojik gelişmelerin hayatımızın tam ortasında yer edindiği bir dönemde kendimizi, ister istemez birçok alışkanlığı online ortama taşıma konusunda bir sürecin içerisinde bulabiliyoruz. Alışveriş alışkanlığımızın online ortama taşınması da özellikle raf ömrü kısa süreli olan gıda sektörü dışında oldukça yaygınlaştı diyebiliriz. Kıyafet, kitap, küçük mutfak eşyaları ve birçok elektronik eşya için bu durum oldukça geçerli. Bununla birlikte online olarak günlük market alışverişi yapabildiğimiz platformların sayısında da son yıllarda önemli bir artış yaşandı. Peki online market alışverişlerinin paketlenme ve dağıtıma hazır edilme süreçlerinde teknoloji ne boyutta kullanılıyor bunu biliyor muyuz?

Yaygın süpermarketlerden birisinin sanal marketinden alışveriş yapıyorsanız, büyük ihtimalle sizin adresinize en yakın olan markette bir çalışan tarafından siparişleriniz hazırlanacak ve size doğru yola çıkacaktır. Peki acaba genel anlamda bu tarz yaygın süpermarket zincirleri üzerinden değil de büyük bir depo ile online olarak alışveriş odaklı satış yapan bir süpermarket için depoda işler nasıl yürüyor. Otomasyon bu depolarda ne ölçüde kullanımda ve insan ile robotun birlikte işlevselliği nasıl yürüyor?

Ocado’nun Teknolojik Deposu

Bunun en önemli örneklerinden bir tanesini İngiltere’de bulunan Ocado online alışveriş şirketi üzerinden verebiliriz. Başlangıçta bir süpermarket zinciri olduğu düşünülen Ocado, aslında tam anlamıyla bir startup örneğini teşkil ediyor. Hampshire’daki bir endüstri parkında kocaman bir depoda faaliyet gösteren Ocado’nun bu üssünde, yüzlerce robot adeta bir kovandaki arılar hızında ve çalışkanlığında işlevsel haldeler. Ocado’nun bu üssünde 645 bin online müşteri için haftalık ortalama 65 bin sipariş hazırlanıyor. Bu anlamda düşünüldüğünde muhtemelen dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş süpermarket merkezi olarak değerlendirilebilir.

İlgili Haber  Fortune Türkiye Sanayi 4.0 konferansı düzenliyor

Ocado, pek çok Müşteri Sipariş İşleme Merkezi’nde (Customer Fulfillment Centre — CFC) olduğu gibi uzun bir taşıyıcı bant hattında kasaları taşımak yerine müşterilerinin sipariş verdiği ürünleri bir araya getirmek için üç boyutlu bir ızgara sistemi kullanıyor. Çamaşır makinesi büyüklüğündeki robotlar bu ızgara sistemi üzerinde ileri-geri ve sağa-sola ilerleyerek ilgili ürünün bulunduğu yuvaya geliyor ve burada sadece birkaç saniye durup ürünü alarak diğer yuvaya doğru yola çıkıyor. Bütün ürünleri topladığında ise siparişlerin bir araya getirildiği ve paketlendiği toplama istasyonuna bırakıyor ve burada insanlar gerekli diğer işlemleri yerine getiriyorlar. Depoda hava trafik kontrolü tarzı bir sistem, üç futbol sahası büyüklüğünde bir alan üzerinde 700 kadar robotun hareketlerini izliyor ve aralarında sadece yarım santimetrelik bir boşluk kalacak şekilde kazasız bir geçiş sistemini yönetiyor.

Binlerce robotun yiyecek paketlediği bir depo

2000 yılında kurulmuş olan Ocado’yu günümüz perakende devlerinden birine dönüştüren işletim platformu tam olarak kurulan bu sistem oldu. Şirket, geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’nin en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Kroger’a, ülke genelinde aynı teknolojiye sahip olan benzer 20 CFC ile tedarik sağlama konusunda yaptıkları anlaşmayı açıkladı. Bu haber ise Ocado’nun borsa değerini yüzde 50’den fazla yükseltmesini sağladı. Bir online market olarak işe başlayan Ocado, bu girişimi sonrasında bir teknoloji startup’ı olarak değer görmeye başladı. Elde edilen bu başarı, perakende sektöründe online alışverişin hakim olacağı bir geleceğe işaret ediyor. Zira İngiltere’nin (fiziki mağaza sayısının fazla olmasıyla) perakende devlerinden olan Marks & Spencer, geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı açıklamada yıllık karlarının yüzde 62 oranında düştüğünü açıkladı. Maliyetleri azaltma çabasıyla 2022‘ye kadar 300 mağazasının üçte birini kapatmayı planlayan Marks & Spencer, bir anlamda dijital döneme geç adapte olmanın bedelini ödüyor. Ocado zaten halihazırda 5,7 milyar sterlinlik piyasa değeri ile M&S’yi (5 milyar sterlin) geride bırakmış gözüküyor.

İlgili Haber  Silikon Vadisi'nin Türk kahramanları

Aslında Ocado’nun ortaya koyduğu şey, klasik bir süpermarket zinciri olup onlarca mağazaya sahip olarak ve çok yüksek sayılarda ürün satışı yaparak iyi bir kar elde etmekten çok daha ötesi. Teknolojiye yapılan yatırım sayesinde oluşturulan platformu sadece kendisi için kullanarak değil, aynı zamanda aynı sektördeki farklı firmalara da sağlayarak bir süpermarketten çok daha ötesine geçmiş durumda. Perakendenin çok önemli olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Öte yandan artan e ticaret hacmi ve fiziksel mağazaların artan kira giderlerinden ötürü bu tarz verimlilik artırıcı ve maliyet azaltan çözümler ülkemizde de gözlemlenebilir. Belki de bazı firmalarımız, Ocado’nun bu teknoloji serüveninden kendilerine bir pay çıkarabilirler.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar