Blockchain Destekli Eğitim Startupları Haritası

Cihan Kaplan Medium'da yayınladığı yazısında blockchain tabanlı eğitim startuplarını paylaştı.

109
109

Son dönemdeki en büyük dijital devrimlerden biri olan blockchain teknolojisi oldukça geniş bir alanda kullanılıyor. Bunlardan en bilineni dijital paralar tabiki. Dijital paraların dışında veri saklama, ticaret platformları, P2P transferleri ve IoT gibi bir çok alanda kullanılıyor.

Bu yazımda blockchain tabanlı eğitim startuplarından bahsetmek istiyorum. Sizlerin de bildiği girişimleri lütfen yorum olarak belirtin. Listemizi güncelleyelim.

1- Woolf— Dünya’nın ilk BlockChain Tabanlı Üniversitesi

Oxford Üniversitesi araştırmacıları ve öğretim görevlileri tarafından desteklenen Woolf Dünya’nın blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan üniversitesi. Kurucular bu woolf’un eğitimi öğrenciler için daha ucuz, öğretmenler için ise karlı bir hale getireceğini savunuyor.

Dünya’nın her yerinden öğrenci kabul edecek olan Woolf, düşük ücretli kurslar satacaklarını belirten yetkililer bunu idari ve mali giderlerden blockchain teknolojisi kullanarak mümkün kıldıklarını belirtiyorlar.

Online veye öğretmenler tarafından verilecek olan eğitimlerde ilk dönemde fizik, kimya, biyoloji, ve sosyal bilimler alanında eğitimler verilecek. Blockchain dersi ise henüz verilmiyor.

2-Learning Machine — BlockChain tabanlı Sertifikalandırma

Learning Machine, blockchain alt yapısını kullanarak resmi sertifikalandırma sağlıyor. Öteki uygulamalarda olduğu gibi aracı kurumları kaldırarak öğrenci ve kurum arasında bir sertifikalandırma ve doğrulama sağlıyor. Altyapı, kripto imza yardımıyla verileri dolandırıcılığa veye bilgi hırsızlığına karşı korumalı hale getiriyor.Şimdilik sadece eğitim kurumlarıyla işbirliği sağlayan platform ileride insan kaynaklarında da kullanılmak üzere aktif hale gelecek.

İlgili Haber  2050 Yılında Yaşayacak Bugünün Çocuklarına Ne Öğretmemiz Gerekiyor?

4-NTOK (Ninja Token) — BlockChain Tabanlı Online Öğrenme Platformu

NTOK P2P online eğitim platformu. Bir nevi blockchain tabanlı Udemy diyebiliriz. Dünya’nın her yerinden eğitmenler belirli konularda kurs açabiliyor yine öğrenciler bu dersleri satın alıp uzaktan eğitim alabiliyorlar. Bütün ödemeler kripto paralarla gerçekleşiyor dolayısyla aracı kurumları sistemin dışına itip daha uygun fiyatlara eğitim verdiklerini belirtiyorlar. Öğrenciler kredi satın alıp, değiştirip veya satabiliyorlar sistem üzerinden.

4-ESL Coin — Bire Bir eğitim platformları için ödeme altyapısı.

Popüler kripto paralardan ethereum kullanılarak geliştirilen ESL (English Second Language) yabancı dil eğitiminde ödeme alt yapısı aslında.

Dünya’nın herhangi yerinden bir öğretmen TryEnglish uygulamasını kullanarak özel sohbet odaları veya skype,whatsapp kullanarak eğitim verebiliyor. Öğrencilerin kripto paralarla ödeme yaptığı alt yapıda aynı şekilde öğretmenler de verdikleri eğitim karşılığında kripto para kazanıyorlar.

5-Disciplina — Yetenek Doğrulama Ağı

Disciplina, bir blockchain yaratarak Dünya çağında hem mesleki hem de akademik alandaki başarıları doğrulayacak bir sistem yaratmayı hedefliyor.

Açık kaynak kodlu olan sistem hiçbir aracı dijital para kullanmıyor sistem kendi parasını yaratıyor. Önümüzdeki dönemde insan kaynakları alanına da yoğunlaşmayı düşünüyorlar.

İlgili Haber  Eğitim Sektöründe Tanıtımı Nasıl Yapmalı?

6-Gilgamesh — Ethereum bazlı Sosyal Network

Gilgamesh, yazarların, eleştirmenlerin ve okuyucuları bir aray getiren ethereum üzerine kurulmuş bir sosyal network platformu.

Gılgameş ortaya çıkma nedenini sadece yazarlar ile okuyucular arasında iletişim kuralabilen bir platform eksikliği olarak tanımlıyor.

Kullanıcılar bu platform aracılığıyla bilgi paylaşımında bulunabiliyorlar bunu yaparkende GIL tokenlerini kazanıyor.

Kullanıcılar kazandıkları GIL tokenlerini kitap satın almak veya tasarım, basım, marketing gibi diğer servisler için harcayabiliyorlar.

7- RoleCoin — Öğrenci ve Profesyonelleri Bir araya getiren platform.

Benim en çok beğendiğim platformlardan biri. Blockchain alt yapısı kullanılarak oluşturulmuş bir yapı ve kendine ait bir uygulaması var.

STEAM alanındaki profesyonelleri ve öğrencileri bir araya getiriyor. Örneğin UBER’de çalısan bir mühendisin profili var. Bu profilde yıllık maaşı, becerileri ve öyküleri yer almakta. Örneğin o mühendis Java yeteneğine sahip, öğrenci java eğitimi almak için işbirliği içinde olunan platformlara bağlanıp o eğitimi alıyor. Ayrıca öğrenciler ve eğitmenler sistem üzerinden RoleCoin kazanıyorlar. Bunları nakite döndürebiliyor veya bunlarla eğitim satın alabiliyorlar.

Kaynak: Cihan Kaplan / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar