Blockchain Dünyası ve Türkiye; Daha Aktif ve Daha Meraklı Olunması Gerekiyor

Blockchain yakın zamanda görülen ve hatta internetten bu yana görülen en yıkıcı teknolojilerin başında geliyor. Yakın zamanda bütün dünya ilgisini Bitcoin’e yönlendirmişti. Bugün ise Bitcoin ününü teknolojine devrediyor.

215
215

Blockchain kendi felsefesi olan bir teknoloji ve şimdiye kadar mevcut teknolojiler ile çözülemeyen sorunları çözmeyi vaat eden matematik kökenli bir sihir. Merkezi organizasyonları ortadan kaldırmayı vaat ederken güven ilişkisini geri getiren, bütünlük sağlayan, görünürlüğü ve paydaşlar arasında bilgi alışverişini gerçek bir iş modeline çeviren bir anlayışa sahip. Durum böyle olunca blockchain ile düşünmek diye bir kavram ortaya çıkıyor. Teknolojinin ulaştığı nokta insan hayatında bir çok sorunu çözerken bir çok sorun ise mevcut teknolojilerle çözülemez durumda. Çözülemez olarak görülen teknolojilerin çözülür olabilmesinin sırrı tek başına blockchain teknolojisi ile mümkün değil, Blockchain’in gerçek sırrı bireyler ile teknolojiyi buluşturması ve sorunları teknoloji ekseninde düşünmesinde saklıdır.

Blockchain yakın zamanda görülen ve hatta internetten bu yana görülen en yıkıcı teknolojilerin başında geliyor. Yakın zamanda bütün dünya ilgisini Bitcoin’e yönlendirmişti. Bugün ise Bitcoin ününü teknolojine devrediyor.

Blockchain ve Türk şirketlerle ilgili “TÜSİAD — DELOITTE Raporu: Türk şirketler Blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfediyor” adıyla bir rapor bulunmaktadır. Bu raporu okumanızı öneririz. Raporda bulunan veriler oldukça ilgi çekici. Özellikle gelişim alanlarını keşfetmek için çok önemli.

Blockchain ve etkileyeceği düşünülen alanlar ülkemizde de dünya ile paralellik göstermektedir.

Finans alanının blockchain ve gelişmelerini yakından takip ettiğini ve özellikle bankacılık alanında sürekli gelişim fırsatları arandığı bilinen bir gerçek.

Finans alanından aşağı doğru inmeye başladığımızda ise fark derinleşmeye başlıyor (muhasebe hariç).

İlgili Haber  Çevre için Blockchain

Blockchain teknolojisinin ilk zamanlarında ülke olarak teknolojide ileri gidebilmek için yeni teknolojileri ve özellikle blockchain gibi devrimsel ve nadir görülen bir teknolojinin daha anlaşılmaya çalışır hale gelmesi gerekiyordu. Bu yüzden Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ilk olarak “Keşif: Blockchain’in Sırları” projesi ile blockchain teknolojisini deneyimledi ve bu deneyimin bütün süreçlerini topluma açık hale getirerek paylaştı. Sonrasında ise Bitcoin- Blockchain konusunun yarattığı bilgi kirliliğini önlemek hem de blockchain teknolojisini geniş kitlelere duyurmak amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı ve BKM önderliğinde Blockchain Türkiye Platformu hayata geçirildi. Blockchain Türkiye Platformu ile beraber blockchain teknolojisinin gerekliliklerinden olan kolektif çalışma ve ekosistem oluşturma gerçekleşmiş olup, gelecek adına çok önemli çalışmalar ve projelerin ortaya çıkacağı bir platform olarak çalışmalarına devam ediyor. Yine BKM önderliğinde kurgulanan Belgem.io çalışması ile blockchain teknolojisi ve etkileri topluma açık hale getirildi.Böylelikle herkesin ulaşabileceği bir blockchain ağı kuruldu.(BKM’nin Blockchain yolculuğu için tıklayabilirsiniz.)

Blockchain konusunda yapılan bu çalışmalar, gerçekleştirilen organizasyonlar ve TÜSİAD raporları gibi raporların halka açık olarak yayınlanmasıyla bireyler blockchain teknolojisinin önemi ve neler vaat ettiği konusunda hızla bilgi edinmektedir. Bütün bu çalışmalar ve katkılar toplumu bilgilendirmekle beraber bu devrimsel teknolojiyi kullanmayı ve geliştirmeyi de teşvik etmeyi amaçlamakta. Böylelikle teknolojide hızlanmanın ortaya çıkması beklenebilir.

İlgili Haber  Blockchain ile dönüşmeyi bekleyen 10 sektör

TÜSİAD raporunda maalesef hala blockchain konusunda öncü olmaktan çok uzak olunduğu göstermekte. Öncü olmaktan ziyade bekle ve gör stratejisinin izlendiği ortaya çıkıyor rapor incelendiğinde. Şirketler, yöneticiler ve bireyler blockchain teknolojisinden ve getirebileceklerinden haberdarlar ama uygulama konusunda eksiklikler mevcut. Gerçekleşen veya ileri götürülen çok yeni çalışmalar olmadığı gibi böyle bir çalışmanın hazırlığı da oldukça sınırlı.

Internet teknolojisinin ilk yıllarında benzer durumlar söz konusuydu. Buna yatırım yapan, geliştirmeye zaman ve emek harcayanlar şu an dünyanın en değerli şirketlerinin zirvesinde bulunurken bu teknolojiyi görmezden gelenler maalesef ya hayatlarına devam edemediler veya eski büyüklüklerini yitirildi. Aynı durum blockchain içinde aynı derecede önem taşımaktadır. Sadece teknolojiyi ana hatlarıyla anlamak ve gelişmeleri takip etmek yeterli değil bugünlerde. BKM örneğinde olduğu gibi teknolojide öncü olmak için yeni deneyimlenmesi, yeni projelerin gerçekleştirilmesi, paydaşların sisteme eklenerek kapsamlı ve büyük sorunların çözümü için blockchain teknolojini kullanmaya çalışılması ve teknolojinin daha ileri götürülmesi gerekmekte.

“Var olan gerçekle savaşarak bir şeyi değiştiremezsiniz. Birşeyi değiştirmek istiyorsan yeni bir model tasarla ve bu model eski sistemi işe yaramaz hale getirsin” Buckminster Fuller.

Kaynak: Tomorrow / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar