Blockchain İle Dönüşen Bir Kent

Kent yönetimi konusunda dünyanın örnek kentleri arasında gösterilen Viyana'nın daha şeffaf bir kent oluşturabilmek adına yayımladığı üç kriter mevcut: Şeffaflık, açıklık ve katılım. Bu üç kriter elbette birçok kentin öncelikleri arasında, fakat Viyana'yı diğer kentlerden ayıran çok önemli bir ayrıntı var. Bu ayrıntı ise Viyana'nın bu üç kriteri hayata geçirebilmek için blockchain teknolojisini kullanacak olması.

433
433

Dijital teknoloji dünyamızı baş döndürücü bir hızla dönüştürüyor ve biz bu hıza ayak uydurabilmek için tüm gücümüzle çabalıyoruz. Üstelik zamanın her kırılma anında olduğu gibi sosyal olgular da bu dönüşümden etkilenmekle kalmıyor, aynı zamanda dönüşümü etkileyen çok önemli bir faktör olarak da karşımıza çıkıyor. Ancak tüm bu köklü dönüşüme rağmen ülkemizde kolay kolay değişmeyen belli olgular var: Mesela deprem gerçekliğiyle yaşamımıza rağmen bir türlü gerekli adımları atmamamız gibi.

Her küçük sarsıntının ardından yüreğimiz ağzımıza gelmiş bir şekilde kentsel dönüşümü konuşmak ancak ardından doğru dürüst bir adım atmamak artık kronikleşmiş imar sorunumuzun sonuçlarından biri. Kat hakkıydı, mülkiyet sorunuydu, uzlaşma çağrısıydı derken gelen imar affıyla birlikte kentsel dönüşüm bir kez daha ardımızda bıraktığımız seçim döneminde karşımıza geldi. Herkes bir şeyler demesine rağmen vatandaş yine bir şey anlamadan izledi. Birçok vatandaşımızı da tatlı bir imar heyecanı sardı.

Üç kriter

Yapılar bazında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek her ne kadar büyük meblağlar gerektirse de, insan canının mevzubahis olduğu yerde bunu başarmak çok da sorun olamasa gerek. Fakat kentsel dönüşüm nedense uzun yıllardır bir türlü başaramadığımız can yakıcı bir mesele olarak karşımızda duruyor. Fakat burada esas konumuz binalar bazında kentsel dönüşüm değil, şeffaflık bazında kentsel dönüşüm: Kent yönetimlerinin şeffaf bir halde icraatlarını kentin sakinlerine açıklaması ve herkesin bunu istediği anda kontrol edebilecek olması, hem de herhangi bir başvuru yapmadan ve yasal izin almak için çile çekmeden. Tabii alabilirse. Üstelik bu şeffaflık imar rantının da rahatça önüne geçebilecek bir olgu.

İlgili Haber  10 adımda “Blockchain teknolojisi”

Kent yönetimi konusunda dünyanın örnek kentleri arasında gösterilen Viyana’nın daha şeffaf bir kent oluşturabilmek adına yayımladığı üç kriter mevcut: Şeffaflık, açıklık ve katılım. Bu üç kriter elbette birçok kentin öncelikleri arasında, fakat Viyana’yı diğer kentlerden ayıran çok önemli bir ayrıntı var. Bu ayrıntı ise Viyana’nın bu üç kriteri hayata geçirebilmek için blockchain teknolojisini kullanacak olması.

Halka açık veriler

Viyana Kent Konseyi şu anda tartışılan blockchain teknolojisinde idari yönetimin geleceği için muazzam fırsatlar gördüğünü açıklayarak kolları sıvadı. Şeffaflık, açıklık ve katılım kriterlerinin, kentin sayısallaşmasıyla ilgili düşüncelerini ve eylemlerini sağlayabilmek için birer yönlendirici motif olduğunu belirten yetkililer böylece Viyana prensiplerini blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla desteklediklerini açıkladı ve Viyana Belediyesi bu nedenle ilk kez blockchain teknolojisini aktif olarak kullanmaya karar verdi.

Özellikle, proje kent yönetimin açık verilerinin bütünlüğünü sağlamayı amaçlıyor.

Ortaya konulan pilot uygulama kapsamında Viyana’nın açık verileri halka açık bloklarda saklanıyor ve ilgili halk tarafından geri alınabiliyor. Kullanıcılar, bir aracı kurumdan bağımsız olarak verilerin gerçekliğini ve geçmişini görebilmekte ve kontrol edebiliyor.

Daha fazla blockchain

Viyanalılar yalnızca bununla da kalmayacak gibi. Önümüzdeki günlerde daha fazla blockchain uygulamasını test etmeyi planlıyor ve “Digital City Wien” çerçevesinde teknolojik gelişmeyi proaktif olarak teşvik etmek istiyorlar. Open Government Wien CIO’su Ulrike Huemer, yönetimde blokchain çözümlerinin uygulanmasının başlangıçta paradoksal göründüğünü ve bunun nedeninin de otoriteyi devletle vatandaşlar arasında bir arabulucu olarak sorgulamasından kaynakladığını belirtiyor. Huemer ancak şunu da ekliyor: “Öte yandan, idari süreçleri basitleştirme ve demokratik etkileşim açısından büyük potansiyel görüyoruz.”

İlgili Haber  Üniversitelerin Blockchain yarışı kızışıyor

Birçok belediye kararının özellikle imar konusu başta gelmek üzere sorgulandığı ülkemizde belediyelerin verdikleri kararları ve halka açık tutulması gereken verileri görmek bizim de hakkımız olsa gerek. Şeffaf yönetimin yıllardır konuşulduğu ancak bir türlü hayata geçmediği ülkemizde belediyeler blockchain teknolojisini altyapıları izin verdiğince hayata geçirmeli. En azından şimdiden temellerini atmalı. Geleceğin güvenli ve yaşanabilir kentlerine sahip olmak istiyorsak bunu yönetimi şeffaflaştırmadan ve katılımı artırmadan yapmamızın imkânsız olduğunu bilmemiz gerek. Bunun için de blockchain teknolojisinin nimetlerinden ne kadar çabuk faydalanırsak o kadar hızlı sonuç alırız. Kısaca kentsel dönüşüme yalnız binalar bazında değil; teknoloji, şeffaflık, katılımcılık ve açıklık bazında da bakmalıyız. İşte o zaman kentlerimizi tam anlamıyla dönüştürmüş oluruz.

Kaynak: Senem KILIÇ / Harvard Business Rewiev

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar