Blok zinciri projelerinin yüzde 90’ı tehlikede

Blok zincirinin tedarik zinciri operasyonlarında büyük değişimlere yol açabileceği düşünülüyordu ancak birçok şirket teknolojiyi kullanmakta zorlanıyor.

328
328

Araştırma şirket Gartner‘a göre blok zinciri tabanlı tedarik zinciri projelerinin yüzde 90’ı bu teknolojinin önemli kullanım alanlarını tespit edemedikleri için bocalıyorlar. Bunun sonucunda ‘blok zinciri yorgunluğu’ önümüzdeki beş yıl içinde kendisini hissettirecek. Dünya çapında blok zinciri projelerine dahil olan 300’den fazla yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen 2019 Öngörüleri: Tedarik Zinciri Operasyonlarının Geleceği adlı araştırmada, blok zinciri sağlayıcılarının, teknolojinin yarattığı heyecanı karşılayamadığı belirtildi.

Gartner Analisti Alex Pradhan, ürünlerin orijinalliğini doğrulamak, takip edilebilirliği artırmak ve tedarik zinciri aktarımlarına yönelik güveni artırmak için dağıtılmış cüzdanlar kullanımına dayanan pilot projelere harcanan büyük miktarda zaman ve çabaya rağmen, katılımcıların sadece yüzde 19’unun blok zinciri teknolojisinin kendi işleri için çok önemli olduğunu düşündüğünü belirtiyor. Blok zincirine yatırım yapanların oranı ise sadece yüzde 9.

Teknolojiyi anlama konusunda sorunlar var

“Projelerin çoğu teknolojinin yeterince gelişmemiş olması, standart belirlenmemesi, fazla iddialı yaklaşımlar ve blok zincirinin tedarik zincirina nasıl yardımcı olabileceğine ya da olması gerektiğine dair yanlış anlamalar sebebiyle pilot aşamasından çıkamıyor.” diyen Prudhan “Bu durum da kaçınılmaz bir şekilde piyasanın blok zinciri yorgunluğu yaşamasına sebep oluyor.” diyor.

İlgili Haber  Blockchain Mantığı: Kripto Paranın Ötesindeki Uygulamalar

Gartner’ın tespit ettiği büyük faktörlerden biri, blok zinciri satıcılarının hala kullanıma hazır ürünler sunmakta, pazar payı kazanmakta, endüstri standartları belirlemekte ve belirli yüksek değerli kullanım alanlarını tespit etmekte zorlanmasıydı. Önerilen blok zinciri ürünleri de hala fazla karmaşık.

Prudhan “Blok zinciri uygulamaları için canlı bir piyasa olmadığından şirketlerin çoğu, özellikle de piyasa hızla dönüşürken, sunulan çözümleri nasıl değerlendireceğini, inceleyeceğini ve karşılaştıracağını bilmiyor.” diyor.

Accenture Finans Hizmetleri, Büyüme ve Strateji Yöneticisi Simon Whitehouse da MIT Media Lab’in geçtiğimiz hafta düzenlenen blok zinciri konferansında, teknolojinin karmaşıklığı ile ilgili benzer yaklaşımlarda bulunmuştu. Birçok şirketin şu anda blok zincirinin ne olduğunu anlamakta zorlandığını belirten Whitehouse “Şu anda şirketlerde hala dev bir öğrenme eğrisi bulunuyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Haber  Gayrimenkulde Blockchain Dönemi Başlıyor

“Blok zincirini kullanmak için acele etmeyin”

Bu olgunlaşmamışlık ve anlayış yetersizliği sebebiyle şirketler kendilerini birden fazla pilot program yürütmek ve hangilerinin kendilerine değer sağlayabileceğini deneme yanılma ile bulmak zorunda hissediyor. Gartner, şirketlerin teknolojiyi erken benimseyenlerden olma konusunda temkinli  olmasını ve tedarik zinciri alanında blok zinciri çalışmalarını kullanmak için acele etmeden önce teknolojinin yarattığı heyecan ile asıl yetenekleri arasındaki farkı belirlemeye çalışmalarını öneriyor.

Pradhan “Burada vurgu konsept kanıtlamada, deneylerde ve ders alınabilecek sınırlı faaliyet alanı bulunan girişimlerde olmalı, yüksek maliyetli, yüksek riskli stratejik işletme değerlerinde değil.” diyor.

Kaynak: Dünya Halleri

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar