Bosch akıllı ve esnek fabrika dönemini başlatıyor

Bosch başlangıçta Stuttgart ve Hannover fabrikaları olmak üzere tesislerini akıllı, yalın ve esnek bir hale büründürüyor. Bu sistemde sabit olan tek şey yerler, duvarlar ve çatı. Bunun dışında her şey hareketli ve ağa bağlı. Makineler ihtiyaca göre devreye giriyor, montaj hatları uzuyor veya kısalıyor, otonom taşıma robotları parçaları çalışanlara taşıyor.

294
294

Robotlar, insanları tehlikelerden koruyor veya yorucu görevleri üzerine alarak doğrudan onlarla birlikte çalışıyor. Enerji, fabrikanın zemininde yer alan endüksiyon halkaları aracılığıyla kablosuz bir şekilde iletiliyor. İşçiler, makineler ve bileşenler, akıllı yazılım sistemleri ve mobil cihazlar aracılığıyla birbirine bağlanıyor. Son derece hızlı 5G kablosuz ağ gerçek zamanlı veri alışverişi sağlarken, yapay zeka ise erken hata tespiti ile ürün kalitesini arttırıyor.

Bu durum, işçilerin üzerindeki yükü azaltıyor ve programlama algoritmaları, yeni iş modellerinin geliştirilmesi veya diğer yaratıcı görevlerin yapılması gibi diğer görevler için işçilere vakit sağlıyor. Bosch, geleceğin fabrikalarının bu şekilde olacağını hayal ediyor. Bosch, Hannover Messe’de “Factory of the future. Now. Next. Beyond.” (Geleceğin fabrikası. Şimdi. Sonra. Ötesinde.) sloganına paralel olarak şirketin ağa bağlı fabrikalar için neler sunduğunu (şimdi), hangi çözümlerin hazır hale geleceğini (sonra) ve gelecek için neleri geliştirdiğini (ötesinde) sergiliyor olacak.

İlgili Haber  Akıllı Fabrikaları Dönüştüren Yeni Teknolojiler – I

Hannover Messe’de 1.300 metrekarelik alanda Bosch, iki konuyu sergiliyor: geleceğin akıllı, yalın ve esnek fabrikası ve ayrıca üretimde ve lojistikte daha şimdiden kullanımda olan ağa bağlı çözümler. Her iki senaryonun da ortak bir yanı var: çalışanlar tarafından yönetilen donanımların, yazılımların ve servislerin karşılıklı etkileşimi.

Sorumlulukları arasında Sanayi teknolojileri iş sektörü de yer alan Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Stefan Hartung, “Geleceği fabrikasında başarının üç temel direği çalışanlar, makineler ve verilerdir.” diyor.

Gelecekteki projeler Ağa bağlı çözümler, 2017 yılında Bosch’un sanayi teknolojileri satışının yüzde 7,7’lik artışla 6,7 milyar Avro’ya yükseltmesine yardımcı oldu. Buna ek olarak Bosch, Hannover Messe’de bu yılın ortak ülkesi olan Meksika’da yoğun bir yatırım yapıyor: şirket, Meksika’nın ortasında yer alan Celaya’da bulunan ve 2019 yılında tamamlanacak olan elektronik bileşenlere yönelik bir fabrika için yaklaşık 100 milyon Avro’luk harcama yapıyor. 21.000 metrekarelik alana sahip fabrika, Meksika ve ABD pazarları için motor kontrol birimleri üretecek. Bosch, yeni lokasyonunda 1.200’den fazla kişiye istihdam imkanı oluşturmayı planlıyor.

İlgili Haber  Bosch Ağa Bağlı Mobilite Hizmetleri İş Kolu Kuruldu

Bosch, Çin’de de bir Endüstri 4.0 referans fabrikası planlıyor. Kontrol sistemleri ve lineer hareket teknolojisine ilişkin fabrika, Xian şehrinde aşama aşama inşa ediliyor. 2020 yılı itibarıyla yeni üretim süreçleriyle birlikte dijital bir şekilde donatılacak ve fuar ziyaretçileri, bu süreçlerin neye benzediğini görme imkanına sahip olacak.

Hartung, robotların Almanya’da şu ana kadar istihdam imkanını arttırdığını gösteren ve yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmadan da söz ederek robotların önemini vurguladı. Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi’ndeki (ZEW) ekonomistler, istihdamın 2021 yılına kadar yılda yüzde 0,4 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Log

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar