Bosch’tan ‘sesli asistan direksiyonu’

Otomobil dünyasının önemli tedarikçilerinden olan Bosch, teknolojinin gelişimine ayak uydurarak günümüz gereklilikleri üzerinden çözüm üretmeye devam ediyor.

467
467

Otonom sürüş teknolojilerinin yanı sıra araç içi teknolojilerinde de her yıl önemli projeler ortaya koyan şirket CES 2018‘de “sadeleşme” felsefesi üzerine kullanıcılarla buluşuyor.

“Araç içerisindeki teknoloji ne kadar çeşitli olursa kullanımı o kadar kolay olmalı” diyen Bosch’un buradaki en büyük yardımcısı yapay zeka olacak. Halihazırda evlerimize giren sesli asistanları direksiyona geçiren şirket, sürücülerin dikkat dağınıklığı yaşamaması için bu sistemi oluşturduğunun altını çiziyor.

“Casey” adı telaffuz edildiğinde otomobillerin içerisinde aktif hale gelen asistan sürüşü daha güvenli ve rahat hale getirmekle görevli.

Çevrimdışıyken bile çalışabiliyor

Geliştirilen yeni altyapı sayesinde artık belirli sözcükler içeren komutlar dışına çıkabilir hale getirilen asistandaki ses tanıma sistemi doğal tümce yapılarını, hatta şive ve aksanları bile algılıyor ve bunu dünyada 30’dan fazla ülkede yapıyor.

İlgili Haber  Cebinizde Verimliliği Artıracak Bir Araç Var. Farkında Mısınız?

Bosch’un verdiği bilgiye göre Casey; İngiliz İngilizcesi, Amerikan İngilizcesi, Yeni Zelanda veya Avusturalya şiveleriyle konuşabiliyor. Sesli kontrolün geliştirilmesinde on yılı aşkın bir süre çalışan asistan öğrenebilir yapısı sayesinde sürekli etrafını gözlemlediğini ve kendini geliştirdiğini de belirtmekte fayda var.

Örneğin, eğer siz “Kemal” isimli bir arkadaşınızı aramak isterseniz, sistem yanıt vermeden önce otomatik olarak sürücünün o anki konumunu, saati ve durumunu gözden geçiriyor. Hemen ardından “Sabah ofise giderken aramak istediği Kemal büyük olasılıkla iş arkadaşı Kemal’dir” diye düşünen Casey emin olmak için; “Rehberde Kemal isimli beş kişi buldum. Kemal X’i mi aramak istiyorsun?” sorusunu yöneltiyor. Bosch ses tanıma sistemi toplam 44 kadın ve 9 erkek sesiyle 30 farklı dili anlıyor ve konuşabiliyor.

İlgili Haber  Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Yapay zekâ eğitiminde dünya lideri olacağız

Kaynak: LOG

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar