Boston Dynamics SpotMini’yi 2019’da satışa sunuyor

Boston Dynamics SpotMini adlı dört ayaklı köpek benzeri robotunu 2019'dan itibaren satışa sunmaya hazırlanıyor.

391
391

Boston Dynamics ne zaman yeni bir robot videosu yayınlasa, robotların dünyayı ele geçireceği günlerin biraz daha yaklaştığı hissine kapılmaktan kendimizi alamıyoruz. Özellikle Black Mirror’ın geçtiğimiz yıl yayınlanan Metalhead bölümünde yer alan küçük birer köpek şeklindeki silahlı robotlar herkesin korkularını daha da körükledi. Boston Dynamics ise tüm bu korkuların üzerine gitmek istercesine bir hamle ile SpotMini adlı robotunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. SpotMini, küçük bir robot şeklinde üretilen ve baş/kol benzeri bir uzantı sayesinde çevresiyle etkileşim kurabilen bir robot -şirketin ürettiği tüm robotlar arasında, Black Mirror bölümünde ölüm saçan robotlara en çok benzeyeni.

İlgili Haber  'Roborto' ile ameliyatlarda başarının yükseltilmesi hedefleniyor

Tabii ki Boston Dynamics’in amacı insanları korkutmaktan ziyade insanlığa faydalı olmak. SpotMini önceki videolarda bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirirken ya da çöpü dışarı çıkarırken görülmüştü. Bu özelliklere sahip bir robot, günlük yaşamın ufak tefek angaryalarından kurtulmaya yardımcı olabilir. Boston Dynamics bu robotları büyük ihtimalle önce şirketlere satmaya başlayacak. Satışların 2019’dan itibaren başlayacağı belirtiliyor. Ancak robotun fiyatına dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ayrıca bu robotu bir dron uçurur gibi kullanabilecek miyiz yoksa ciddi bir mühendislik bilgisine mi ihtiyacımız var bunu da henüz bilmiyoruz.

İlgili Haber  Hastalara yemek yedirebilen robot

Boston Dynamics, SpotMini’nin şirketin en sessiz robotu olduğunu söylüyor. 30 kg ağırlığındaki robot tek şarjda 90 dakika çalışabiliyor. Şirket, üreticilerle görüşüp ilk etapta 100 adet SpotMini üretilmesi için talimat verdi. Gelen talebe göre ikinci partinin boyutu da netlik kazanacak. Bu satışlarla birlikte, 1992 yılında kurulan Boston Dynamics 26 yıllık çalışmalarının ardından ilk kez para kazanmaya başlayacak.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Digital Trends

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar