Dr. İsmail Durgun Yazdı: 3 Boyutlu Yazıcılar Neden Önemli?

Teknoloji, Ar-Ge, dijital dönüşüm, kompozit alanlarında uzman isim olan Dr. İsmail Durgun Digital Bursa yazar ailesine katıldı. İsmail Durgun'un ilk yazısı 3D yazıcılar oldu...

638
638

1988 yılında ilk ticari prototip cihazı piyasaya çıktığından buyana bu cihazlara ilgi gün geçtikçe artıyor Özellikle 20 yıllık patent süreleri dolduktan sonra daha kolay ulaşılabilir olmuşlar ve kullanım alanları da hızla atmış durumda. Otomotivden uzay çalışmalarına, sağlıktan kuyumculuk sektörüne, inşaattan diş hekimliğine kadar uzanıyor.

Ülkemizde de sanayi firmalarından sonra birçok alana yayılmış ve orta öğretimde birçok okula kurulmuş durumda. Hatta bazı okullar 3 boyutlu yazıcıları kendileri üretmeye başladılar. Bu kadar çok hayatımızın içine girmeye başlayan ve endüstri 4.0 süreçlerinde de önemli bir konu olarak karşımıza çıkan 3 boyutlu yazıcıların önemi ne? Diğer cihazlardan bir farkı var mı? Biraz daha ayrınıtılı olarak bunun üzerinde durmak istiyorum.

  1. En önemli özelliği bu cihazlar ile hayal ettiğimiz hemen hemen tüm parçaları üretebiliyor olmamız. Geleneksel yöntemlerin bazı sınırlamaları var. Bu da tasarladığınız ürünü hayata geçirebilmenizi zorlaştırıyor ve bazen imkansız hale getiriyor. Geleneksel yöntemler bir kütle üzerinden talaş kaldırarak ya da oluşturduğumuz boşluğa sıvı malzeme döküm katılaşmasını sağlayarak üretim yapar. 3 boyutlu yazıcılar ise tıpkı bir inşaatın yapımı gibi temelden başlayarak kat kat parçayı inşaa eder. Bu nedenle dilimize ilk girdiğinde bu makinalara katmanlı üretim ve hızlı prototipleme makinaları dendi.
  2. Parçaların üretilmesi için bir kalıba ihtiyaç yok. Bu nedenle tasarlanan parçayı çok kısa sürede elde edebilirsiniz. Parça üretim süreleri geleneksel yöntemlere göre uzun olmak ile birlikte tasarımdan sonra elde tutulur ilk parçayı üretmeyi geleneksel yöntemlere göre çok kısa sürede üretebilirler. Bu özellikle ürün geliştirme aşamasında çok önemli. Bu nedenle 3B yazıcıların ilk kullanıldığı ve halende yaygın olarak kullanıldığı alan ürün geliştirme alanı oldu. Ürün üzerinde bir değişiklik yaptığınızda değişikliğiniz anında üretime yansır ve ekstra bir maliyet oluşturmaz. Bir kalıp değişikliği ihtiyacı yok.
  3. Aynı 3 boyutlu yazıcıda istenildiği kadar çeşitlilikte parça üretmek mümkün. Parçaların üretilmeleri için herhangi bir ekipman ihtiyacı yok. Eğer üretim sırasında bir yardımcı desteğe ihtiyaç var ise bunu da 3B yazıcılar kendileri üretebilirler.
  4. Parçaların üretilmesi için bir operatöre ihtiyaç yok. Sadece bazı makinaların üretime hazırlanması için uzman personel ihtiyacı var. Bir üretim yerinde onlarca makineye sadece bir operatör bu desteği verebilir. Bu nedenle bilgisayardan aldığı modele göre parçayı üreten, üretim sonrasında da makina içerisinden alıp taşıma kasa ve konveyörlerine parçaların otomatik konulması ile çalışanların olmadığı fabrikaları yapmak mümkün olabilir. Yani geleceğin karanlık fabrikalarını…
İlgili Haber  "Mars'ta üretim 3D yazıcılarla olacak”

Tüm bu faydalarını göz önüne aldığımızda sadece bir makinaya sahip olarak istenildiği kadar sayıda ve malzeme özelliklerinde parça üretmek mümkün olabiliyor. Örneğin uzay istasyonlarında kurulacak bir 3 boyutlu yazıcı ile sadece model transferi ile parça üretmek mümkün olabilir. Tabi yazıcının kullanacağı hammaddeyi yanımıza almayı unutmamak koşuluyla…

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar