Bülent Kutlu: CDO Görevlendirmekte Geç Kalmayın

CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu, Türk şirketlerinin bir an önce dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamaları gerektiğini söyledi.

455
455

Bülent Kutlu, “Öncelikle dijital dönüşümü sürükleyecek bir lidere ihtiyaç duyulduğundan CDO (Chief Digital Officer) atamalarını bir an önce yapmalılar. CDO öncülüğünde dijital stratejilerini ve yol haritalarını oluşturmalılar” dedi.

CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu, dijitalleşme ve dijital dönüşüm süreçlerini değerlendirerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Dijital dönüşüm ve dijitalleşme farklı iki kavramdır. Dijitalleşme; sadece online süreçlerle ilgiliyken, dijital dönüşüm hem online hem offline süreçleri kapsar. Dolayısı ile daha geniş bir açıdan bakmayı gerektirir dijital dönüşüm. Dijital dönüşüm operasyon odaklı değil, müşteri odaklıdır. Bu nedenle şirketin bekası için hayati öneme sahiptir. Artık şirketlerin sahipleri, şirketlerin kendi müşterileridir. Kötü müşteri deneyimi şirketleri büyük sıkıntıya sokacaktır. Bu nedenle verimli ve kârlı şirketler teknolojinin getirdiği avantajı da kullanabilen şirketler olacaktır. Dijital dönüşüm iş yapış şeklini kökten değiştirebilir, yani süreci iyileştirmek yerine, çok daha iyi müşteri deneyimi sunmak için yeni süreçler, yeni yöntemler ortaya koyabilir. Bu nedenle bu dönüşümü sağlayacak insan kaynağını da değiştirerek, şirketler tüm organizasyon ve süreç yapısını yeniden gözden geçirmeliler. İçinde bulunduğumuz çağın, yani ‘dijital çağın’ kurallarını bilerek gelişimlerini sürdürmeliler. Öncelikle dijital dönüşümü sürükleyecek bir lidere ihtiyaç duyulduğundan CDO (Chief Digital Officer) atamalarını bir an önce yapmalılar. CDO öncülüğünde dijital stratejilerini ve yol haritalarını oluşturmalılar.

İlgili Haber  Yeni Bir Rol: Chief Digital Officer

Bilişim Zirvesi’nde vereceğim mesajlar ise şöyle: Dijital dönüşüm ve dijitalleşme farklı kavramlardır. Dijital dönüşüm çok kapsamlıdır ve nerdeyse şirketin süreçlerinin tamamını içerir. Yıkıcı teknolojilerden ve sistemlerden etkilenmemek ve hazırlanmak için şirketlerde, belediyelerde ve hatta bakanlıklarda CDO atamaları bir önce yapılmalıdır.”

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar