Bülent Kutlu
CEO, Beeway Group

"İyi şeyler sadece dilemekle olmaz , Onlar için bir şeyler yapmalısınız. "

Bülent Kutlu , Beeway Group
 

"Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınma için ülkemizin her alanında dijitalleşmemiz kritik öneme sahiptir."

Bülent Kutlu , Beeway Group

Bülent Kutlu

1971 yılında Ankara'da doğan Bülent Kutlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Akademik kariyer için 1992 - 93 yılları arasında Londra'da bulundu.

1993 yılında Nortel Networks (Bugünkü adıyla Netaş) şirketinde yazılım ve telekomünikasyon mühendisi olarak iş hayatına atıldı. 1997 -2005 yılları arasında Finansbank grubunda ve bağlı finans kurumlarında bilişim yöneticiliği yaptı.

2002 yılında Türkiye'de bir ilke imza atarak çevrimiçi reklamcılık programı olan Google Adwords ü çalıştığı ve danışmanlık yaptığı firmalara uyguladı. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM ) alanlarında şirketler için önemli çalışmalar yürüttü.

2004 yılında Turkish Society Network parolasıyla dünyada ve Türkiye'de bir ilk olan Wishnee sosyal medya platformunun kuruluşuna öncülük etti. Sosyal Medya'nın gelecekte çok önemli bir yeri olacağına ve bu alanda yatırım yapılması gerektiği konusunda Türk yatırımcılarını bilgilendirme çalışmalarını yürüttü.

2005 yılında Oyakbank'a (Sonradan ING Bank oldu) teknoloji direktörü olarak atandı. Banka içerisinde dijitalleşme ve teknoloji güvenliği konularında önemli projeler gerçekleştirdi. Yaklaşık 6 yıl boyunca ING Bank'ta üst düzey teknoloji yöneticisi olarak görev aldı.

2010 yılında TÜBİYAD Finans ve Bilişim Yöneticileri derneğinin kurucu üyesi oldu. Halen TÜBİYAD Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

2011 yılında İsviçre menşeili mobil iş geliştirme ve yazılım şirketi olan Wishnee AG 'ye genel müdür olarak atandı. Şirket içerisinde önemli mobil projelere imza attı. Dünya çapında oynanan mobil oyunların geliştirilmesine öncülük etti.

2013 yılında tüm sosyal medya platformlarının (facebook, twitter , linkedin , instagram , google + , youtube vs.) entegre olduğu ve Türkiye'de bir çok şirketin kampanya platformu olarak konumlanan Mobil Anons'a genel müdür oldu. 2016 yılında içerisinde Teknik Kasa , Beeway Systems ve Mobil Anons şirketlerinin yer aldığı Beeway Grup'ta CEO olarak atandı. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Tüm dünya şirketlerinde hızla artan dijitalleşme trendinin Türkiye'de faaliyette olan şirketlere adaptasyonunu kolaylaştırmak amacıyla CDO Turkey oluşumun 2014 yılında kurulmasına öncülük etti.

Bülent Kutlu, Dijital Dönüşüm konusunda ve şirketlerin geleceklerinde önemli rol üstlenecek olan CDO (Chief Dijital Officer) ve bağlı ekiplerin şirketler içinde doğru şekilde konumlanmalarını sağlamak amacıyla önemli kuruluşlara mentor ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Son Yazıları