CDO (Chief Digital Officer) Atamanız Ne Zaman?

İş dünyasını köklü bir biçimde geleneksel şirketlerden teknolojik şirketlere dönüştüren dijital değişim tüm gerçekliğiyle hayatımızdadır.

633
633

Dijital dönüşümü içselleştiren şirketlerin iş yapış araçlarını ve modellerini alışa gelmiş biçimlerden kurtardıklarını görebiliyoruz. Dijital dönüşüm yeni şirketlerle sınırlı değildir. Her şirketin özellikle kurumsal büyük şirketlerin teknolojinin getirdiği yeni dinamiklere uyum sağlaması gerekmektedir.

Yeni ya da köklü olmak değil, dijital stratejisini iyi oluşturan şirketler kazanacaktır. 2014 yılından itibaren CDO TURKEY platformu Türkiye’de faaliyet gösteren her kurumsal şirkette, şirket yönetim kurulunda ya da şirket içerisinde genel müdür yardımcısı seviyesinde dijitalleşmeden sorumlu bir CDO ve dijital strateji farkındalığı oluşturmayı görev edinmiştir.

Günümüzde Kurumsal şirketler geleceği planlarken,  dijital dönüşüme iç organizasyonlarında izin vermeli uygun stratejiyi oluşturarak gereken yeteneklerin şirket içinde yer almasını sağlamalıdır. Bir diğer deyişle şirketlerin zaman kaybetmeden CDO atamalarını yapmaları ve dijital stratejinin oluşturulması için CDO ya yetki vermeleri çok önemlidir. Dijital dünyanın gerisinde kalmak istemeyen,  dijital stratejinin oluşturulmasına öncelik veren tüm şirketler CDO atamalarını gerçekleştirmektedir. Strateji yoksunluğu pek çok şirketi geride kalmaya mahkûm etmektedir.

İlgili Haber  CDO'lar artık zorunluluk

Şirketinize bir CDO atadığınızda neler değişecek?

CDO pozisyonundaki kişi:

  • Kurumunuzun  dijital haritasını çıkartarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip edip gelişmiş iletişim yetenekleri sayesinde kurumunuzun daha hızlı büyümesine katkı sağlayacaktır.
  • Teknolojik stratejilerini geliştirerek yeni gelişmeleri kurumunuza adapte edecektir.
  • Dijital proje geliştirecek ve portföyleri yönetecektir.
  • Şirketin dijital alanda çalışanlarına yol göstererek yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
  • Kurumunuzdaki zaman ve maliyet karlılığını  doğru teknolojiyi kullanarak artıracaktır.
İlgili Haber  Bugünün CDO'ları, Geleceğin CDO'ları İle Buluşuyor

Özetle Dijital Dönüşümü başlatıp kurumunuzun tüm bölümlerini bu alana adapte edecektir.

Öyleyse soruyu yeniden soralım CDO atamanız ne zaman?

Berkay Güner

Eğitim Koordinatörü

CDO Certificate

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar