Cebinizdeki gerçek yapay zeka: Hound

Neredeyse dünyanın tüm büyük teknoloji şirketleri bilgisayarların insan konuşmasını nasıl anlayabileceğini çözmeye çalışıyor. Hound adlı girişim bu alanda tüm büyük şirketlerin önüne geçmiş olabilir. Kendisini ‘sesle çalışan dijital asistan’ olarak adlandıran uygulama söylediklerinizi anlıyor, sorularınızı yanıtlıyor ya da istediğiniz şeyleri yapıyor. Hound’u diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise daha önce denediğiniz Siri ve Google Now …   Read More

859
859

Neredeyse dünyanın tüm büyük teknoloji şirketleri bilgisayarların insan konuşmasını nasıl anlayabileceğini çözmeye çalışıyor. Hound adlı girişim bu alanda tüm büyük şirketlerin önüne geçmiş olabilir. Kendisini ‘sesle çalışan dijital asistan’ olarak adlandıran uygulama söylediklerinizi anlıyor, sorularınızı yanıtlıyor ya da istediğiniz şeyleri yapıyor. Hound’u diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise daha önce denediğiniz Siri ve Google Now gibi alternatiflerinden çok daha hızlı ve donanımlı olması. Uygulamaya bugün itibariyle ABD’deki iOS ve Android telefonlara indirilebiliyor.

Uygulamanın uzun zamandır yayında olan ve 2 milyondan fazla izlenen demosu karmaşık yapıları çözme ve anlamlandırma adına yetenekleri hakkında fikir verebilir.

Uygulamanın geliştirici SoundHound‘un uygulamanın testlerini 8 aydan bu yana 150 bin kullanıcıyla yürütüyordu.

Yelp ve Uber gibi popüler uygulamalarla da ortaklık anlaşması imzalayan Hound, kullanıcılarının uygulama içinden restoranları bulmasına ya da araç çağırmasına imkan verecek. Ancak Hound’un asıl amacı Apple ve Google’ı geride bırakarak cep telefonlarında sesli ara yüz için ilk tercih haline gelmek.

İlgili Haber  Google Baş Mühendisi Kurzweil: 2030'dan Sonra İnsanlar Çalışmadan Para Kazanacak

Teknolojik aletlerle konuşarak iletişim kurabilmek, ilk bilim kurgu filmlerinden beri hayali kurulan bir konu. Ancak bu teknolojinin günümüzdeki uygulamaları Siri ve Google Now oldukça yetersiz kalıyor. Biraz daha akıllı ve kullanışlı diyebileceğimiz Cortana ise Windows Phone dışındaki akıllı telefonlarda bulunmuyor. Amazon’un Alexa adlı sistemi de akıllı ev teknolojisine odaklanmış durumda olduğu için karmaşık sorulara cevap veremiyor.

Hound, tam anlamıyla bir ilerleme sağlandığını hissettiren ilk dijital asistan. Bu ilerlemenin sebebi Hound’un insan gibi konuşması değil. Aksine, uygulama robotik bir sese sahip ancak alternatiflere göre kesinlikle çok daha akıllı ve hızlı. O kadar hızlı ki, konuşmaları anında algılayıp başka bir dile çeviri yapabiliyor ya da Google’da klavyeyle yapacağınız aramadan çok daha hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmanızı sağlıyor. Nimetlerinden faydalanmak için önce bir uygulama açmak zorunda kalmak biraz zorayıcı ancak iOS versiyonunda “Ok Hound” diyerek uygulamayı ellerinizi kullanmadan sesli komutla çalıştırmak da mümkün.

İlgili Haber  TÜSİAD'tan Endüstri 4.0 Konferansı

Yazılımın en iyi özelliklerinden birisi de sorduğunuz sorunun içindeki diğer soruları da anlayıp yanıtlayabilmesi. Uygulamaya saçmalık derecesinde karmaşık sorular sorup cevap alabiliyorsunuz. Örneğin “Japonya ve Çin’in başkentlerinin nüfusu ve metrekare biriminden yüzölçümü, Hindistan’ın nüfusu ve Fransa, Almanya ve İspanya’nın telefon kodları nelerdir?” şeklinde bir soru soruyorsunuz ve Hound bir kaç saniye içinde cevapları sıralıyor.

Ayrıca daha önceki sorularınızı hatırlayan uygulama daha sonra bu konuyla ilgili başka sorular sormanıza da olanak veriyor. Hound’a önce “Golden Gate köprüsü nerede?” diye sorup cevabınızı aldıktan sonra “Bana oraya yakın en az 3 yıldızlı, geceliği 200 dolardan ucuz olan otelleri göster” diyerek araştırmanıza devam edebiliyorsunuz.

İlk etapta sadece İngilizce komutları destekleyen uygulama, sadece ABD’de kullanıma sunuldu.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar