CEO’lara Çağrı: Dijital Stratejiniz Olmadan ‘Dijital Dönüşüm’ Olmaz

Türkiye'de şirketlerde gördüğümüz genel sorun Dijital Dönüşüme inanmalarına karşın nereden başlayacakları ile ilgili olarak endişe duymaları ve bu nedenle kararsız kalmaları.

504
504

Yılın son yazısını yazmak istedim.

Hem değerlendirme kapsamında hem de yöneticilerimizi (özellikle de Dijital Dönüşüme hevesli yöneticilerimizi ) bir konuda uyarmak için bu yazıyı kaleme aldım.

Konuya girmeden önce bir özet yapmak isterim.

Gerçek şu ki 2016 yılı ülkemiz için güzel bir yıl olmadı. Bununla birlikte Dijital Dönüşüm ve bu dönüşüme liderlik eden CDO’lar için güzel bir yıl oldu diyebiliriz. 2014 yılında Dijital Dönüşüm ve CDO konularını gündeme getirdiğimizde sadece birkaç kişiyle bu yolculuğa başlamıştık.

Şimdi ise neredeyse tüm kurumsal şirketlerimizin ana gündem maddesi oldu Dijital Dönüşüm.

2016 yılında ise Sanayide Dijital Dönüşüm (Sanayi 4.0) konusunu ivmelendirmeye çalıştık. Farkındalık olarak belirli bir noktaya da getirdiğimizi düşünüyorum. Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının liderliğinde çok daha ileri bir noktaya taşınacağına inanıyorum. Zaten önemli çalışmalar içerisindeler sanırım bu çalışmaların meyvelerini önümüzdeki yıllarda almaya başlayacağız.

Birçok kurum yöneticisi ile temas halinde olduğumdan önemli sanayicilerimizin büyük bir kısmının akıllı üretimle çok yakından ilgilendiğini bilmekteyim. 2017 yılında Sanayide Dijital Dönüşüm çok daha hızlanmış olacak.

Sanayi kurumları , B2B çalışan kurumlar ya da son kullanıcıyla direkt temas eden kurumlar için öncelikle Dijital Dönüşüm iyi bir lidere ihtiyaç duyar. Bunu zaten çok defa dile getirdik. CDO (Chief Digital Officer – Dijital Dönüşüm Lideri) atamaları kurumlar için çok çok önemli.

2014 yılında ülkemizde sadece birkaç kişi olan CDO sayısı şimdilerde 100’ü geçmiş durumda. Dünyada ise bu sayısı 2500 civarında. Bu anlamda fena bir noktada değiliz.

İlgili Haber  Dijital dönüşüm liderleri CDO’lar

Buna karşın şirketlerimizde gördüğümüz genel sorun Dijital Dönüşüme inanmalarına karşın nereden başlayacakları ile ilgili olarak endişe duymaları bu nedenle kararsız kalmaları.

Bilgilendirme yaptığımız her yerde Dijital Dönüşüme başlamadan önce şirketin Dijital Stratejisinin ya da Dijital Dönüşüm Yol Haritasının çıkarılması ve tüm şirket tarafından içselleştirilmesi ve kabul edilmesi gerektiğini anlattık.

Şimdi gelelim asıl soruya…

Başarılı Dijital Dönüşümün sırrı nedir ?

Sonda söyleyeceğimi önce söyleyeceğim.

Başarılı Dijital Dönüşümün sırrı öncelikle doğru Dijital Dönüşüm Yol Haritanızın (Dijital Stratejinizin) olup olmadığıyla ilintilidir.

Peki doğru Dijital Dönüşüm Yol Haritası nasıl oluşturulur ?

Soruyu biraz daha açarsak. Hem şirket yönetiminin hem de şirket çalışanlarının içselleştireceği doğru Dijital Dönüşüm Yol Haritası nasıl oluşturulur ?

Doğru yol haritası oluşturmak öncelikle Dijital Dönüşümü iyi anlamakla başlar. Dijital Dönüşüm, teknoloji dönüşümü ya da süreçleri dijitalleştirmek değildir. Dijital Dönüşüm teknolojinin yardımını alarak yapılan İş Dönüşümüdür. Operasyon odaklı değil müşteri odaklıdır. Müşteri Deneyimini esas alır. Sürekli olarak daha iyi müşteri deneyimine hedeflenir. Bu nedenle yapılan dönüşüm her zaman online olmaz. Bazen hatta sıklıkla offline süreçler dijital dönüşüm bir parçası olur.

Dünyadaki tüm başarılı şirketlerin takip ettiği ya da bilmeden takip ettikleri müşteriyi daima merkeze koydukları AARRR adıyla bilinen korsan metrikler vardır.

AARRR :

  • Acquisition (Edinim)
  • Activation (Kazanım)
  • Retention (Tutma)
  • Referral (Referans)
  • Revenue (Kazanç)

Müşteri Deneyimi AARRR metrikleriyle direkt ilgilidir. AARRR metriklerini doğru uygulayan şirketler başarılı şirketlerdir. Dolayısıyla Dijital Dönüşüm Yol Haritası bu bakış açısıyla oluşturulmalıdır. Müşteriyi mutlaka merkeze oturtmalısınız.

İlgili Haber  2018 Senesi Türkiye İçin Dijital Eko-Sistem ve Chief Digital Officer (CDO) Yılı Olacak

Şimdi bir çoğunuzun zaten müşteri bizim şirketin hep merkezinde cümlesini duyar gibiyim.

Size şu kadarını söyleyeyim. Dijital Dönüşüm Yol Haritasını oluşturmak için çalışma yaptığımız firmalarda günün sonunda şu cümleyi çok duydum.

“Biz müşteri merkezli olduğumuzu sanıyormuşuz.”

Kesin ve net bir konu var. Her şirket mutlaka Dijital Dönüşüm Yol Haritasıyla işe başlamalı.

Tabi ki Dijital Dönüşüm her sektöre hatta her şirkete göre farklılıklar gösteriyor. B2B ve B2C modelleriyle çalışan şirketler arasındaki fark gibi ülkeden ülkeye de müşteri davranışları değiştiğinden Dijital Dönüşümü bir şablona oturtmak çok zor.

O yüzden başka bir ülkede başarılı olmuş bir modeli yönetim danışmanlığı alarak ve milyon dolarlar ödeyerek ülkemizde uygulamaya kalkarsanız sonu hüsran olabilir. Aldığınız sonuç raporları en fazla size fikir anlamında yardımcı olabilir. Maharet yine sizin elinizde.

Yol haritanız CDO liderliğinde oluşturulmalıdır. Eğer CDO’nuz yoksa dışarıdan destekle yani bu konuda deneyimli yöneticilerin birebir desteğini alarak süreci ilerletebilirsiniz. Zaten CDO Turkey olarak şirketlere bu konuda yönlendirici ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Doğru Dijital Dönüşüm Yol Haritanız yok ise bunu hemen oluşturmaya bakın. Günün sonunda kendinizi bir karmaşa içinde bulmadan ve motivasyonunuz düşmeden bu konuyu halletmek önemlidir.

Umarım bu makale sizlere bir fikir verebilmiştir. Kafanızda soru işaretleri oluşmuşsa lütfen bizlerle temasa geçin. www.cdoturkey.com

2017 yılının hepinize sağlık ve huzur getirmesini dilerim.

Saygı ve Sevgilerimle,

Kaynak: Linkedin

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar