CES 2018 Trend ve İçgörüleri

Consumer Technology Association (CTA) bünyesinde bulununan, teknoloji liderlerinin işbirliğine olanak sağlayan ve tüketici teknolojisini ileri taşımayı amaçlayan bir platform olan Consumer Electronics Show (CES) 2018 Trend ve İçgörüleri Raporunu yayınladı. Rapor 2018’in başlıca trend ve inovasyonlarının pazarlamacılar üzerindeki etkilerine de ışık tutuyor.

400
400

Yapay Zeka, Veri ve Makine Öğrenmesinin Dijital Dönüşümdeki Rolü

Raporda, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlamakla ilgilenen bir bilim dalı olan ve önemi gün geçtikçe artan yapay zekanın yeni alanlara entegre edilmesiyle yeni uygulama alanlarının ortaya çıkacağı ön görülüyor. Yani, 2018’de yapay zekanın performans göstereceği alanlar artacak. Mevcut işleyişte karlı sonuçlar elde edildiğinde yapay zekaya yatırım yapmak göz korkutucu bir ihtimal gibi görülse de, yapay zeka olgusunu buhar makinesi, elektrik ya da internet gibi devrimsel kavramlar gibi düşünmekte fayda var.

Rapora göre 2017’de çokça duyduğumuz iki kavram olan VR (Visual Reality) ve AR (Augmented Reality) 2018’de çokça gündemimizde olacak. Daha kolay erişim, daha basit tasarımlar ve daha fazla mobilite ile VR kullanımı artacak, tüketiciler içerik deneyimlerinden yararlanacak ve markalar tüketicilere VR aracılığıyla ulaşmak için yeni stratejiler geliştirecek. Apple’ın ARKit ve Google’ın ARCore’u piyasaya sürülürken, çoğu yeni akıllı telefonda bugünün filtre ve lenslerinin ötesinde markalı dijital içerik sunan tam AR özellikleri bulunuyor. AR uygulamalarının beklenen çıkışına ayak uydurmak için markalar dijital oluşumlardan yararlanmalı, daha da önemlisi, ürünlerini dijital dönüşüme dahil etmeliler.

Yapay zeka sağlam bir veri temeli ile birleştirildiğinde etkinliğini en üst düzeye çıkarabilen bir kavram. Böyle olması da 5G, sesli UX / UI ve otomatik araç altyapısı gibi teknolojilerin önemini artıracak. Birebir pazarlamadaki bu devrim, veri konusunda uzmanlaşmış markalara gelecekte önemli bir rekabet avantajı sağlayacak gibi görünüyor.  Markalar da hedef kitle davranışlarını daha iyi anlamak, içeriği dinamik tutmak için verilerden faydalanmalı.

İlgili Haber  Ankara’dan Las Vegas’a Teknoloji Yolculuğu

Raporda yer verilen bir diğer başlık da makine öğrenmesi (machine learning). Makine öğrenmesi ve sinir ağları konsepleri büyük ve karmaşık iş problemlerinin çözülmesinde önemli rol oynuyor. Fazla zaman alan işler ve idari görevlerin otomasyonu gibi konularda yapay zeka yatırımlarının faydaları da görülüyor. Yapay zeka destekli chatbotlar tarafından yapılan ve hızlı bir şekilde sonuçlanan müşteri hizmetleri işlemleri günümüzdeki tüketici deneyimine örnek olarak gösterilebilir.

Otomobilde Yapılan Yenilikler Markalar İçin Ne Anlama Geliyor?

CES tarafından yayınlanan raporda kısa bir zaman dilimindeki değişimlerine şahit olduğumuz otomotiv sektörünün tarihindeki en önemli değişimini yaşayacağı öngörülüyor.

Enerji kullanımı konusundaki gelişmeler araçları doğrudan etkiliyor, elektrikli arabalar gün geçtikçe daha da çok hayatımıza giriyor. Otomotiv sektöründe yıllar içinde şerit uyarıları, uyarlanabilir seyir kontrolü ve hatta otomatik park etme gibi yenilikler hayatımıza girdi. Sürücüye gerek olmadan giden otomobiller araba sektöründe köklü değişimlere yol açacak gibi gözüküyor. Markaların da bu konuyu çok yönlü olarak ele almaları gerekecek. Pek çok fırsatın ortaya çıkacağı bu alan reklamcılığı da etkileyecek.

İlgili Haber  BTK onlarca servis sağlayıcının lisansını iptal etti

Sesin Arkasında Gerçekte Ne Var?

Publicis Media’nın sesin markalar ve pazarlamacılar için sunduğu fırsatları anlamaya yönelik yeni çalışması şu noktalara değiniyor:

  • İki yıl içinde akıllı hoparlörler ve sesle etkileşimin TV ile karşılaştırıldığında marka bilinirliğini 2 kat artıracağı öngörülüyor. Bu öngörüler doğrultusunda pazarlamacılar, anlık kategori bağlantılarını teşvik etmek, içerik amaçlarını belirlemek ve farkındalık yaratmak için strateji oluşturma konularıda çevirmeli bağlantı yapmalı.
  • Merakla beklenen konulardan biri olmasına rağmen sesli hikaye anlatımı çok da başarılı sayılmıyor. Özellikle ses tonlamalarının gerçekçi olmaması verilmek istenen duygunun alıcıya iletilmesi konusunda bir handikap olarak sayılabilir. İnsansı etkileşimi artırmak için bu alana yatırım yapmak da pazarlamacılar için büyüme fırsatı oluşturabilir.
  • Akıllı hoparlörler evlerde kullanıldığında ortak bir sahiplenme hissi oluşuyor. Ancak yapay zeka robotlarının evlere geçişi ebeveynler için oldukça zorlu bir süreç. Bu yüzden ebeveynler, ebeveynlik deneyimleri yelpazesini genişleten içeriğe sahip ses için öncelikli hedef kitle olmalıdır. Markalar da, ekranlara olan bağımlılığı azaltmak ve akıllı hoparlör kullanılan anları kolaylaştırmak için harekete geçmeli. Ürünlerini sesli komut sistemlerine bağlamak için bu cihazlarla entegre hale getirmeli ve geliştirmelidir.

Kaynak: CES 2018 Trends & Insights Report

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar