Çin Füzyon Reaktörü Güneşin Sıcaklığının 6 Katına Ulaştı

Çin temiz sınırsız enerji nükleer füzyonda bir adım öne geçerek, 100 milyon C0 sıcaklığa ulaştı.

89
89

Çin temiz sınırsız enerji nükleer füzyonda bir adım öne geçerek, 100 milyon C0 sıcaklığa ulaştı. Çin Experimental Advanced Superconducting Tokamak’ında (EAST-Çin Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamak )ulaşılan sıcaklık güneşin içinde 6 kat daha sıcak ve 10MW ısıtma gücü sağlıyor. Bu işlem sayesinde nükleer füzyonun pratiklerinde aşama kaydedildi.

2006 yılında operasyonlara başlayan Çin’in tasarladığ,geliştirdiği EAST, Çin Bilimler Akademisi’nin (CASHIPS) Hefei Enstitüleri Enstitüsü’nde yer almakta ve sürekli devlet operasyonları ve ITER ile ilgili fizik araştırmaları için açık bir test tesisi olarak kullanılmaktadır.

Diğer tüm füzyon deneylerinde nihai hedef pratik nükleer füzyon reaktörü üretmektir. EAST bir tokamak reakötrü , dev bir metal simite benziyor ve sert bir vakum altında, hidrojen atomları enjekte ediliyor. Bu atomlar sonrasında ısıtılarak, farklı metotlarla plazma yaratılarak, sonrasında güçlü bir dizi süperiletken mıknatısla sıkıştırılıyor.

İlgili Haber  Bosch Ağa Bağlı Mobilite Hizmetleri İş Kolu Kuruldu

Son olarak plazma çok sıcak bir hale geliyor ve reaktörün içinde güneşin içindeki reaksiyonlar taklit ediliyor. Böylece hidrojen atomları birleşerek büyük miktarda enerji yayıyor.

Asıl amaçsa sonunda kendi kendine yetebilen ve tükettiğinden daha fazla enerji üreten bir reaktör tasarlamak. EAST sadece 10 saniyede rekor sıcaklık ve yoğunluklara ulaşmak için 4 farklı ısıtma yöntemi kullanıyor.

Alçak hibrit dalga ısıtma, elektron siklotron dalga ısıtma (bir statik manyetik alan ve yüksek frekanslı bir elektromanyetik alan kullanarak), iyon siklotron rezonans ısıtma (bir siklotron) ve nötr ışın iyon ısıtması (hızlandırılmış nötr parçacıkların bir plazmaya plazma içine enjekte edilmesi) bu 4 yöntemdir.

İlgili Haber  Çin’de Blockchain kullanıcılarına gerçek kimlik bilgileriyle kayıt zorunluluğu geliyor

Buna rağmen asıl amaç bir limit belirlemek değil, plazmanın stabilitesi ve dengesini nasıl sağlanacağı, onu nasıl tutacağı ve ileteceğidir. Ayrıca plazmanın duvarlarının enerjik parçacıklarla nasıl etkileştiği inceleniyor. Ayrıca EAST ile radyo frekansın dalga baskı ısıtmanın nasıl kullanılarak yüksek saflıkla plazmanın yönetileceği ,manyetohidrodinamik stabilite idaresi ve de su soğutmalı tungsten dönüştürücü ile ısı atımının nasıl olacağı araştırılıyor.

Kaynak: Gerçek Bilim

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar