Çin, vatandaşlarını yürüyüşlerinden tanıyacak

Çinli yetkililer insanları yürüyüşünden ve vücutlarının şeklinden tanıyan yeni gözetleme aracını kullanmaya başladı.

110
110

Çinli yetkililer insanları yürüyüşünden ve vücutlarının şeklinden tanıyan yeni gözetleme aracını kullanmaya başladı. Ülkede, çoğu son teknoloji ürünü yüz tanıma teknolojilerini kullanan birçok kameraya ek olarak Çin bu yeni teknolojiyi en büyük iki şehri Şangay ve Pekin’de kullanıyor. Bu hamle, Çin yönetiminin vatandaşlarını gözetleme hevesinin bir göstergesi olarak görülüyor.

Bu sistemi geliştiren Watrix adlı şirketin CEO’su Huang Yongzhen sistemin insanları 50 metre mesafeden arkaları dönük olsa bile tanıyabildiğini söylüyor.

İlgili Haber  Lenovo Pekin’de İnsansız Dükkan Açtı

Gözetlemenin eksiklerini kapatıyor

Araç mevcut gözetleme teknolojilerinin eksik kaldığı noktaları tamamlayabilir. Yüz tanıma sistemleri insanların yüzünü görmeden çalışmıyor. Watrix ise o kişinin -arkadan bile olsa- yürüyüşünün net bir görüntüsünü görerek çalışabiliyor. Huang “İnsanların kimliklerini belirleyebilmek için o kişinin iş birliğine ihtiyaç duymuyoruz. Yürüyüş analizi sadece topallayarak ya da kambur durarak kandırılamıyor çünkü sistem vücudun tamamını inceleyerek çalışıyor.” diyor.

Şirket şimdiden 100 milyon Yuan (77,5 milyon Lira) yatırım aldı ve kırmızı ışıkta geçenleri ya da kalabalıklar arasındaki kaçakları tespit etme gibi görevlerde kullanılıyor. Güvenlik görevlileri gözetleme kamera verilerinden bir entegre ulusal sistem geliştirdiklerini ve bu sisteme yürüme tanıma verilerinin de ekleneceğini söylüyor.

İlgili Haber  Çin Füzyon Reaktörü Güneşin Sıcaklığının 6 Katına Ulaştı

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: The Next Web

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar