Çin’de Güneş Enerji Panelleriyle Döşeli Yollar

Çin’in Jinan kentinde, güneş enerji panelleriyle kaplı yollar son günlerde dünyanın ilgisini çekmekte. Haritalama sensorleri ve elektrikli otomobil şarj üniteleri dahil, yolu kaplayan plastik kaplı güneş panellerinin üreticisi olan Shandong Pavenergy adlı şirketin yöneticisi Li Wu, "Bu yoldaki test başarılı olursa, her koşula uygun olacak demektir" diyor. Bu yolların kullanımı artacak olursa, yenilenebilir enerji sektöründe yeni bir dönem başlayacak.

474
474

Çin’in Jinan kentinde, güneş enerji panelleriyle kaplı yollar son günlerde dünyanın ilgisini çekmekte. Haritalama sensorleri ve elektrikli otomobil şarj üniteleri dahil, yolu kaplayan plastik kaplı güneş panellerinin üreticisi olan Shandong Pavenergy adlı şirketin yöneticisi Li Wu, “Bu yoldaki test başarılı olursa, her koşula uygun olacak demektir” diyor. Bu yolların kullanımı artacak olursa, yenilenebilir enerji sektöründe yeni bir dönem başlayacak.

1,080 metre uzunluğundaki yoldan günde 45 bin araç geçiyor. Yoldaki panellerden üretilen elektrik 800 evi ve yolun üstündeki lambaları besliyor. Yol 3 tabaka halinde inşa edilmiş. Üst tabakadaki geçirgen malzeme sayesinde güneş ışıkları, alttaki güneş panellerine ulaşabiliyor. Üst tabakada ise batarya doldurabilen teller ve yolun ısısını, trafik akışını ve ağırlığı ölçebilen sensorler bulunuyor. Güneş enerjisi yolu buzlanmaktan da koruyor. Araçlar kablosuz olarak şarj elde ediyorlar. Yolun ömrü 15 yıl olarak verilmiş.

İlgili Haber  Aslanoba’nın yatırımı Webnak, yeni acentelik modeliyle girişimcileri iş sahibi yapacak

Araştırmacılar bu yolla ilgili projeye 10 yıl önce başlamışlar. Aralık ayında açılan yolun mevcut asfalt üzerine uygulanması ise 55 günü almış.

Bu deney 2030 yılına kadar yollardaki araçların % 10’unun otonom araç olmasını hedefleyen Çin’in, hem parasal hem de stratejik açıdan gittikçe önem kazanan yenilenebilir enerji piyasasında inovasyon yapma ve piyasaya hakim olma isteğinin son göstergesi olarak gösteriliyor. Çin şimdiden dünyada satılan tüm güneş panellerinin dörtte üçünü satıyor. Rüzgar türbini üretim endüstrisi ise dünyanın en büyüklerinden.

Asfalt yerine modifiye edilmiş güneş panelleriyle döşenmiş yolun çekicilik potansiyeli çok net. Elektriği, tarlalara veya çöllere yerleştirilecek güneş panellerinden değil de otoyollardan ve caddelerden üretmek, başka amaca kullanılacak araziyi elde tutmak bakımından çok daha yararlı. Bu türden avantajlar, Çin gibi büyük nüfusa sahip ve enerji talebinin hızla arttığı bir ülkede daha da önemli.

İlgili Haber  Uber, Türkiye'de vergi vermeye başladı

Kentlerin içinden geçen veya çevresinde bulunan yollarda üretilecek enerji hemen üretildiği yerin yakınında kullanılabilecektir. Bu, uzağa taşınan enerji iletiminde meydana gelen enerji kayıplarının asgari düzeyde kalmasını sağlayacak. Yol nasıl olsa bir ihtiyaç olduğundan, enerji üretimi için ayrıca toprak tahsisine de gerek kalmayacak. Öte yandan tüm yolların yüzeyi birkaç yılda bir yenilendiği düşünülürse, dayanıklı güneş paneli kullanıldığında yolların bakım gideri de azalacak.

Bu tür yollar sürücü alışkanlıklarını da farklılaştıracak. Yol yüzeyine yapışık elektrikle ısıtılan şeritler, düşecek karı da eritebilecek. Yine yol yüzeyine gömülmüş ışıklı şeritler de, sürücüleri çıkış, giriş, inşaat alanı vb türden gerekliliklerle ilgili olarak uyarabilecek.

Kaynak: Türk-İnternet

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar