Code 2’den Yapay Zeka Yatırımı: Buck.ai

Teknoloji üretememekle eleştirilen Türkiye, genç beyinleriyle bu yolda az, ama umut vaat eden gelişmeler yaşıyor. Dünya yapay zekayı tartışırken, Bursa'dan ilk kez, genç yazılımcılar Silikon Vadisi'nde şirketlerini kurdu ve Amazon'la dirsek temasına başladı.

614
614

ULUTEK bünyesinde Code 2 markasıyla faaliyet gösteren Sanatsal Multimedya firması geliştirdiği yapay zeka yazılımı Buck.ai ile Silikon Vadisi’nde 2 aydır faaliyette. Gelecek yıl Türkiye’de de faaliyete geçmesi planlanan yapay zeka uygulaması ile internete girip istediğiniz mal ya da hizmet için dakikalarca uğraşmanız gerekmeyecek.

Yapay zeka Buck, sizin sözlü ya da yazılı mesajınızla gerekli kriterlere uygun mal ya da hizmetin  istediğiniz fiyat ve zamanlamayla kapınıza gelmesini sağlayacak. Örneğin Buck’a, “bana bir tesisatçı bul” demeniz yeterli olacak. Buck, yakın bölgede sizin istediğiniz kriterlere uygun olan tesisatçıyı bulup, hatta ödemesini bile yapıp, istediğiniz saatte kapınızda olmasını sağlayacak.

İşte bu başarının arkasındaki beyin takımının başında ULUTEK’te faaliyet gösteren Code 2’nin CEO’su Utku Kaynar var. Utku Kaynar’la tam da San Francisco uçağına binmek üzereyken konuştum ve yaptıkları işin nereye vardığını öğrendim.

Utku KAYNAR

Bakın kendi ağzından aktaralım:

“Siz evinize tamirci çağırmak istiyorsunuz. Google’a giriyorsunuz. Tamircinin telefonunu buluyorsunuz, ‘müsait misiniz’ diye soruyorsunuz. Pazarlık yapıyorsunuz. Bu iş 15 dakika veya daha fazla sürüyor. Bizim halen ABD’de çalışan sistemimizde ise, “Buck, bana bir tamirci çağır diyorsunuz. Buck, her şeyi ayarlıyor ve sabah saat 8 diyorsanız tamirci kapınızda oluyor. Türkiye’de de çalışmalarımız var. Gelecek sene umarım Türkiye’de uygulanıyor olacak.”

İlgili Haber  Yakında Google Asistan'a İstediğiniz Gibi Seslenebileceksiniz

MELEKLER…

Bursalı Code 2 Şirketi’nin CEO’su Kaynar, ABD’deki şirketin de Code2 Software Inc adıyla kurulduğunu ve burada kendisinin dışında Türkiye’den Ulaş Can Cengiz, Bülent Yılmaz ve TR Angels melek yatırım şirketinin ortaklığı olduğunu belirtiyor. Kaynar, 500.000 dolar değerlemeyle ön tohum seviyesi bir yatırım aldıklarını, şimdi tohum seviyesinde bunun 10 katına yakın bir değerleme ile halen eBay’ın kurucusunun da aralarında bulunduğu ABD’li bir yatırımcıyla da görüşmelerinin sürdürüğünü kaydediyor.

Kaynar, Amazon’la ilişkilerini ve ABD’deki uygulama alanını da şöyle anlatıyor:

“Onların geliştirdiği ses yapay zekası üzerine, Buck’ın entegrasyonunu  konuşuyoruz. Palo Alto Ticaret Odası ile işbirliği halindeyiz ve pilot bölgemiz burası. Öte yandan Buck ABC Accelerator programına da kabul edildi ve Şubattan itibaren vadinin başka bölgelerinde de hizmet vereceğiz.”

İlgili Haber  Türkiye Pazarlama Sektörü Yapay Zekâya Hazır Değil

Ne güzel gelişmeler. Türkiye’nin iç karartan siyasal, sosyal ve ekonomik gündeminde böylesi sevindirici gelişmeleri görmek gerçekten umut veriyor.

Utku Kaynar’ın şirketinin vizyonerliği aslında yeni keşfedilmiyor. Daha önce de Startup Dergisi tarafından gerçekleştirilen, Türkiye’nin En Başarılı 100 Startup’ı listesine SocialCube Projesi’yle dahil olmuşlardı. SocialCube, Türkiye’de 12.000 kullanıcıya sahip ve İTÜ Gate 2017 programına seçilen 22 girişimden de biri olmuştu.

ADININ HAKKINI VERİYOR…

Utku Kaynar aslında, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu. Ama kendine hep yazılım dünyasında hedefler koymuş ve ulaşmış da görünüyor. Bazen isimler insanın kaderi olur. Utku, kelime anlamıyla ‘birçok emek ve tehlikelerden sonra ulaşılan, mutlu sonuç, zafer’ anlamına geliyor. Ne dersiniz? İsmi kendine yakışmamış mı?

Umarım pek çok gencimiz utkusuna ulaşır.

Kalın sağlıcakla.

Kaynak: Uğur YILMAZ / Hürriyet

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar