Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan e-Devlet açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "e-Devlet sistemi 41 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşmıştır" dedi. Oktay, "Bugünden itibaren tüm abonelik işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek" ifadesini kullandı.

58
58

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde düzenlenen “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmasına, dijital dönüşüm ve yeni teknolojilerin ülkeye kazandırılmasında her zaman öncü olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını katılımcılara ileterek başladı.

18. yüzyılda başlayan teknolojik gelişim serüveninin 19. yüzyılda büyük sanayi devrimine damgasını vurarak bugün yaşanan modern hayatın doğmasına neden olduğunu ifade eden Oktay, elektrik ile endüstrinin dönüşümünü içeren bu serüvenin günlük hayatın her alanına sirayet ettiğini vurguladı.

Oktay, 21. yüzyılın başlarından itibaren bilim ve teknolojinin iç içe  girmesinin devletlerin de politikalarını bilim ve teknolojiye endekslemesine  neden olduğunu anlattı.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ VE DİJİTAL TÜRKİYE

Dünyada yapay zeka, artırılmış sanal gerçeklik ve kuantum gibi  alanlarda yeni teknolojik ilerlemelerin konuşulduğunu anlatan Oktay, “Almanya’da  Endüstri 4.0, Japonya’da Toplum 5.0, ABD’de 4. Devrim gibi adlar verilen bu  dönemin ülkemizdeki karşılığı Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye’dir.  Veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitimden bilişim teknolojilerine  kadar her alanda kendi ayaklarımızın üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Bu  sorumluluklarımızın bilinciyle tüm bu süreçlerin gerektirdiği mevzuat  çalışmalarını da yaparak, ülkemizin dijitalleşme standartlarını belirliyoruz.”  diye konuştu.

Oktay, Dünya Ekonomik Forumu’nun hesaplarına göre gelecek 10 yılda  dijitalleşmenin, dijital dönüşümün ekonomiye etkisinin yaklaşık 100 trilyon dolar  tutarında olacağını dile getirdi.

Bu çerçevede, Türkiye’nin dönüşüm alanında rekabetçi konuma gelmesi  için tam bir seferberlik halinde yerli ve milli teknolojileri geliştirmeye gayret  ettiklerine dikkati çeken Oktay, bu gayretlerde üniversitelerin öncü rol  üstlenmelerinin ve önden gitmelerinin gerektiğini aktardı.

511 KURUMUN 4 BİN 261 İŞLEM

Kamu, özel sektör ve toplumsal hayatın her aşamasında dijitalleşmenin  sağlanabilmesinin öncelikli hedef olduğunu vurgulayan Oktay, sözlerini şöyle  sürdürdü:

“Bu doğrultuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisimiz ve TÜRKSAT gayretli  çalışmalar yapmaktadır. Kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılması,  Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemimizin en önemli yapı taşlarından birisidir.

Bürokrasinin azaltılmasını ve kamuda işlerin şeffaf hale getirilmesini  sağlayacak e-Devlet sistemini iyi bir noktaya taşıdık. Vatandaşlarımıza, özel  sektöre ve kamunun kendi içinde verdiği hizmetlerin çok büyük bir bölümünü  e-Devlete entegre ettik. Bugün 511 kurumun 4 bin 261 işlemi e-devlet kapısı  üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. e-Devlet sistemi 41 milyonun üzerinde  kullanıcı sayısına ulaşmıştır. E- Devlet Versiyon 1.0’ı yüzde 90’ın üzerinde  tamamladık. Yıl sonunda ilk versiyonu tamamlayacağız. Önceden ilan ettiğimiz bir  olaydı. Biz söz verirsek yaparız. Bugün de yine basit gibi gözüken elektrik, su,  doğal gaz ve telefon abonelikleri… Artık bugün itibarıyla tüm abonelik  işlemlerinin e-Devlet üzerinden sunulmasına başlıyoruz. Vatandaşlarımız  oturdukları yerden internet yoluyla abonelik işlemlerini yapabilecektir. Pilot  çalışmalarına başladık ve inşallah bunu tüm illerimize de çok hızlı bir şekilde  de yaymış olacağız. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”

BEYAN ESASLI HİZMET

Oktay, devlet olarak vatandaşın beyanını esas alan, belgesiz ve hızlı  hizmet sunumuna odaklandıklarını bildirdi.

İlgili Haber  Yeni Dönemde Vergiler Yapay Zeka İle Hesaplanacak

Bundan sonraki aşamada kamu hizmetleri sisteminin bütününü  akıllılaştırmaya, yani kamuda dijital dönüşüm için, dijital Türkiye’yi tüm  boyutlarıyla gerçekleştirmeye yönelik adımları attıklarını anlatan Oktay, bu  alanda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve tüm bakanlıkların üzerlerine  düşeni yaptığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, bu süreci  çok yakından takip ettiklerini ve yönettiklerini kaydetti.

“VATANDAŞLARIMIZIN BİLGİLERİNİ ÖZENLE KORUMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Dijital dönüşümle birlikte kamunun ürettiği ve uhdesinde olan hiçbir  belgeyi vatandaştan talep etmeden sadece vatandaşın beyanını esas alarak hizmet  vereceklerine dikkati çeken Oktay, şunları kaydetti:

“Öncelikle kamudaki tüm sistemlerin birbirleriyle tam olarak  entegrasyonunu tamamlayıp, sonrasında yapay zeka dahil tüm ileri teknolojileri  etkili bir şekilde uygulayarak kamuda etkinliği artıracağız. Tabii bütün bunların  hayata geçirilmesinde güvenlik olmazsa olmazımızdır. Verilerin kolaylıkla bize  karşı kullanılan bir silaha dönüşebileceğinin bilincindeyiz. Bu nedenle veri  mahremiyetine büyük önem veriyor, vatandaşlarımızın verilerini, bilgilerini  özenle korumaya devam ediyoruz. Bu çerçevede, ulusal ağ ve bilgi güvenliğinin  sağlanmasına dönük çalışmalar yaparak veri altyapılarının korunmasını da  sağlıyoruz. Siber güvenlik olmazsa olmazımızdır. Üniversitelerimizi bu alanda da  öncü olmaya ve çalışmalarıyla daha fazla katma değer üretmeye davet ediyorum.”

BİLGİ ÇAĞI DÖNÜŞÜMÜ

Yeni bilgi teknolojilerinin öğretimin dijitalleşmesini sağladığını  vurgulayan Oktay, dünyada önde gelen üniversitelerin, bilgi aktarımında mekan ve  zaman sınırlarını ortadan kaldıracak, yeni bilgi teknolojilerini geliştirmeye ve  kullanmaya başladığını belirtti.

“Üniversite dediğimiz zaman kavram itibarıyla kampüsü, amfisi ve  kütüphanesiyle fiziki bir yapıyı anlarsak eksik kalır.” ifadesini kullanan Oktay,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde üniversitelerin sınırları belirli bir kampüs alanından  çevrim içi platformlara taşınmış ve kütüphane dahil çoğu kaynaklar her yerden  ulaşılabilir hale gelmiştir. Bunun yanı sıra yeni nesil, bilgisayarlar, tabletler  ve akıllı telefonlar ile büyümektedir. Öğrenciler, internet, bilgisayar oyunları  ve dijital uygulamaların dillerini ana dilleri olarak konuşmaktadır.  Yükseköğretim sisteminin, teknolojik imkanların içine doğan ve dijital dili  öğrenerek yetişen bu yeni neslin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeniden  yapılandırılması kaçınılmazdır. Yükseköğretim kurumlarımızın toplumun ve zamanın  ihtiyaçlarına göre kendini uyarlayabilme dinamizmine sahip olması gerekir. Her  üniversite tüm unsurlarıyla bilgi çağının dönüşümünü yakalamaya hazır olmalı.”

Fuat Oktay, yükseköğretimde dijital dönüşümün, topyekun bir dönüşüm  süreci olduğunu bildirdi.

Proje ile akademisyen hocaların ve üniversite öğrencilerinin dijital  teknolojiden en etkin şekilde faydalanmalarının amaçlandığını anlatan Oktay,  “Üniversiteler bünyesinde oluşturulacak dijital veri sistemleri, dijital öğrenme  platformları ve açık eğitim kaynakları yoluyla yükseköğretimin dijital boyuta  taşınması planlanmaktadır. Öncelikli olarak 8 pilot üniversitede hayata  geçirilecek olan dijital teknolojileri yükseköğretime entegre etme süreci,  etkinlik ve verimlilik çıktıları analiz edilerek tüm üniversitelerimizde  yaygınlaştırılacaktır. Biz de bu sürecin daha sağlıklı yürütülebilmesi için  üniversiteler, Ar-Ge merkezleri ve ilgili sivil toplum kuruluşları dahil olmak  üzere paydaşlar arasında sağlam bir iş birliği tesis edilmesine destek olacak ve  gerekli tüm imkanlarımızla yanınızda olacağız.” diye konuştu.

İlgili Haber  Avustralya dijital kimlik için beta sürüme geçti

Oktay, milli teknoloji hamlesine giden yolda, güçlerinin beşeri  sermaye olduğunu, uzun vadeli hedeflere ancak nitelikli bilgi üretimi ve  nitelikli insan kaynağıyla ulaşılabileceğini dile getirdi.

“AMACIMIZ DÜNYA GENELİNDE İDDİALI OLMAK”

Türkiye’nin geçen 16 yılda yaşadığı büyük dönüşüm ve hayata geçirdiği  tarihi reformların en belirgin örneklerinin, yükseköğrenim alanında olduğuna  dikkati çeken Oktay, şunları söyledi:

“Üniversite kapısında bekleyen hiçbir gencimizin kalmaması için  üniversiteleri gençlerimizin ayağına getirdik, Ağrı’ya getirdik. Ağrı İbrahim  Çeçen Üniversitesi gibi 130 yeni üniversite yaparak üniversite sayımızı 206’ya  çıkardık. Sadece üniversiteleşme değil, üniversitelerde kalite ve niteliğin  artırılması konusunda da adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Evrensel akademik  standartlara sahip üniversitelerimizde 8 milyona yakın öğrenciye eğitim  veriyoruz. Öğrencilerimiz için üniversite harçlarını sıfırladık, burs ve öğrenim  kredisi miktarlarını yükselttik. Bilim insanı destekleri kapsamında 16 yılda  yaklaşık 153 bin bilim insanımıza yaklaşık 2 milyar lira destek sağladık.  Geçtiğimiz yıl her bir teşvik programı için destek tutarlarını yüzde elli  oranında yükselttik. Şimdi amacımız üniversitelerimizde niteliği, kaliteyi  artırmaktır. Amacımız üniversitelerimizin, akademisyenlerimizin ve  öğrencilerimizin öz güvenini artırmak ve dünya genelinde iddialı olmalarını  sağlamaktır.”

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tasarlarken Cumhurbaşkanlığına doğrudan bağlı  olarak Dijital Dönüşüm ve İnsan Kaynakları Ofislerini oluşturduklarını anımsattı.

“GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

Kalkınma ve milli teknoloji hamlesinin itici gücünü oluşturacak  nesillerle yakından ilgilenerek, en iyi şekilde yetişmelerini sağlamak  istediklerine işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

“Biz çocuklarımıza, gençlerimize, onların zekasına ve üretkenliğine  güveniyoruz. Gençlerimizin, üretkenliklerini hayata geçirecekleri eğitim ve bilim  altyapısını oluşturmak için durmadan çalışıyoruz. 2023 hedeflerimiz, 2053 ve 2071  vizyonlarımız doğrultusunda; bilgiye erişimi sınırlandırmanın değil, erişim  yollarını çeşitlendirmenin ve bilginin bilinçli kullanımının yollarını  arayacağız. Bu çerçevede üniversitelerimize ve akademisyenlerimize önemli  görevler düşmektedir. Siz değerli hocalarımızı üniversitelerde hem dijital  dönüşüm sürecinin hem de Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinin mimarı ve  taşıyıcısı olarak görüyoruz. Kendini bilime ve teknolojinin gelişmesine adamış  akademisyenlerimizle inanıyorum ki üniversiteler yakın gelecekte arzu edilen  dijital niteliğe de kavuşacak ve ötesine geçecektir.”

Bu alandaki 8 pilot üniversitenin yetkililerine ve personeline,  “Dijital dönüşüm seferberliğine topyekun destek” çağrısı yapan Oktay, “Bu  üniversitelerimizin en kısa zamanda açık erişimli çevrim içi dersler, uzaktan  eğitim, dijital kütüphaneler ve çevrim içi veri yönetimiyle buluşmasını ve mevcut  imkanları ilerletecek çalışmalara imza atmasını temenni ediyorum.” dedi.

Oktay, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi’nin oluşturulmasına  öncülük eden YÖK Başkanı Yekta Saraç başta olmak üzere tüm emeği geçenlere  teşekkür etti.

Kaynak: Milliyet

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar