Dağhan Uzgur: ‘Kulüp Holding Türkiye’den Çıkmaz Denilen Birçok Girişimi Hayata Geçirecek’

DGN Teknoloji ile Türkiye bilişim sektöründe çok önemli bir ‘data center’ yatırımına imza atan Bursalı genç ve başarılı girişimci Dağhan Uzgur, bu kez “yatırımcılarla startup’ları buluşturan” özgün bir girişimle iş dünyasının karşısına çıktı.

633
633

DGN Teknoloji ile Türkiye bilişim sektöründe çok önemli bir ‘data center’ yatırımına imza atan Bursalı genç ve başarılı girişimci Dağhan Uzgur, bu kez “yatırımcılarla startup’ları buluşturan” özgün bir girişimle iş dünyasının karşısına çıktı.

Dağhan Uzgur, yaklaşık 6 aydır hazırlıklarını sürdürdüğü yeni girişimi ‘KULÜP Holding’i kamuoyuna duyurdu ve faaliyetlerine başladı. Aynı zamanda Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Başkanlığı görevini de sürdüren Dağhan Uzgur, uzun yıllardır bilişim sektöründe edindiği güçlü deneyimle yatırımcılarla startup’ları buluşturmayı, klasik melek yatırım fonlarından farklı bir model ile startup ve yatırım süreçlerine çözüm sunmayı hedefliyor.

KULÜP Holding ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Dağhan Uzgur, girişimin ayrıntılarını, sistemin nasıl işleyeceğini, orta ve uzun vadedeki hedeflerini ilk kez Digital Bursa’ya anlattı.

KULÜP Holding CEO’su Dağhan Uzgur

Özcan Yazıcı: Kulüp Holding girişiminiz öncelikle hayırlı olsun! Projeyle ilgili ayrıntılı sorularım  da olacak ama önce isimden başlayalım; neden “Kulüp Holding” dediniz?

Dağhan Uzgur: Bilişim alanında başarılı işler yapabilmek ve trendleri yakalayabilmek için dünyada gerçekleşen yenilikleri sıkı takip etmek gerekiyor.  Bireysel çaba ile tek başına, katlanarak artan veri akışının durmaksızın taraması büyük emek ve zaman gerektiriyor. İşte bu sebeple bilişimciler bilginin kıymetini iyi biliyor ve bilginin paylaştıkça arttığını iyi kavrıyorlar. Her bilgi çiçeğinden öz alıp, ortaya bal(ürün) çıkartmak için bilişim dünyasında bilgi paylaşımı olmazsa olmazların başlında geliyor. İşte tam bu sebep nedeniyle yeni girişim fikirleri, teknolojik yenilikler, dijital dönüşüm süreçlerinin konuşulduğu, beyin fırtınalarının yapıldığı sohbetlerimizi bir adım öteye götürmek istedim. Sözlük anlamı olarak KULÜP, söyleşmek, okumak için üye olanların girebildiği bir ortamı tanımlıyor. Bizlerde tam olarak KULÜP Holding çatısı altında bilgi birikimlerimizi yeni girişimlere aktarmaya başlıyoruz.

‘KLASİK MELEK YATIRIM FONLARINDAN FARKLI BİR MODEL GELİŞTİRDİK’

Özcan Yazıcı: Son yıllarda startup yatırımları ve melek yatırımcılık yükselişte. Ama siz Kulüp Holding ile klasik bir melek yatırımcı modeli dışında yeni bir model sunuyorsunuz. Bir nevi startup’lar ile sermaye gücü olan yatırımcıları buluşturuyor, onlara aracılık yapıyorsunuz. Siz böyle bir model geliştirmeye yönelten temel gerekçeler neler oldu?

Dağhan Uzgur: Uzun süredir dünyada ve ülkemizdeki melek yatırım fonlarını yakından takip ediyorum. Başarılı ve başarısız olan girişimlerin ve fonların neden başarılı olamadığı konusunda herkesin ortak paydada buluşacağı gerçekler artık iyi biliniyor. “Angel Investor” kavramı Türkiye’ye özellikle ABD’den ithal edilmek istenen bir kavram. Melek yatırım süreci aslında her ülke için farklı gereksinimlere ihtiyaç duyuyor. Girişim ve girişimciler için tohum, kuluçka, gelişim, hızlandırıcı gibi birçok şekilde farklı süreçleri ifade eden destek yöntemleri mevcut. İşin yatırımcı tarafında ise risk sermayesi, ortaklık gibi yine birçok farklı destekleme yöntemleri var.

KULÜP Holding felsefesi ise girişimi alıp her süreçte destekleyerek, yükseltmek üzerine kurgulandı. Bu kurguya göre; mentorlarımızla girişimin elinden tutup, teknik ekibimizle gerekiyor ise girişime teknik iyileştirmeler yapıyor, yani ilk giriş anından, ürün seviyesine kadar elimizi girişimin üzerinde tutuyoruz. Her yiğidin yoğurt yiyişi, her coğrafyanın kendine has ticari kuralları var. Bizim ticaret anlayışımızda, yatırımcı ne yatıracağını, kazancını ne zaman ne şekilde alacağını baştan bilmek ister, yatırımcı kendi kontrol ve bilgisi olamayacak bir alanda yatırım yapmaya çok gönüllü olmaz. Bu sebeple yatırımcının korkusuzca yatırım yapacağı farklı bir model ortaya koyduk.

İlgili Haber  BTK onlarca servis sağlayıcının lisansını iptal etti

KİMLER YATIRIMCI OLABİLİR?

Özcan Yazıcı: Sermayesi olan herkes yatırım yapabilecek mi? Yoksa bir takım kriterlerden geçirdikten sonra mı kabul edeceksiniz? Yatırım için alt limit söz konusu mu?

Dağhan Uzgur: Yatırımcı için yatırım sürecini maksimum seviyede kolaylaştırdığımız için sektör dışı, bilişim alanında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da programa uygunlar. Her girişimin milyonlara ihtiyacı yok. Bu açıdan erken dönemde bir girişimin ihtiyacı olan yatırımın tamamının karşılanması ilerleyen süreçte, yüksek ve düzenli gelir anlamına geliyor. Türkiye’de bilişimin gelişmesi isteniyor ise bizim yatırımcı seçmemiz değil, yatırımcının girişimlere ve oluşumumuza inanması gerekiyor.

Özcan Yazıcı: Startup’lar ile yatırımcıları buluştururken, Kulüp Holding’in konumu ne olacak? Nasıl bir gelir modeliniz olacak?

Dağhan Uzgur: Yatırımcıya sunulmak üzere seçilen girişimlerin belirli bir yüzdesini KULÜP Holding himayesine alacağız. Bu uygulamayla girişime desteğimiz ömür boyu devam edecek ve iş süreçlerini takip etmeye de devam edebileceğiz.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA VAR OLMAK İSTEYEN İŞ İNSANLARI DİJİTALE YATIRIM YAPMALI’

KULÜP Holding CEO’su Dağhan Uzgur

Özcan Yazıcı: Bursa iş dünyasının, yani bugüne kadar geleneksel sektörlerde sermaye edinmiş, para kazanmış iş dünyası temsilcileri beklediğiniz ilgiyi gösterecek mi? Bu koşullar oluştu mu sizce?

Dağhan Uzgur: 2019’un ilk günlerini görmüşken “Dünyada dijital dönüşüm diye bir gerçek yoktur!” düşüncesine sahip bir iş insanı olduğunu sanmıyorum. İşine yatırım yapan, önümüzdeki on yılda da var olmak isteyen her iş insanı şu an bilişim sektöründe de bir yatırım yapmalı. Çünkü geleneksel sektörlerde dijitalleşmeyenlerin kar marjları ve dahi gelirleri azalmaya devam ediyor. Uyku kaçıran bu gerçekleri gören ama ne yapacağına karar veremeyen iş dünyası için bilişime/dijital dönüşüm araçlarına yatırımı kolaylaştırıyor olmamızın ıskalanmayacağını öngörebiliyorum.

Özcan Yazıcı: Yatırımcıların aklından geçireceği bir başka kritik soru da “Neden şimdi?” olacaktır. Yani, şimdi mi yatırım yapmalılar, yoksa beklemeliler mi? Beklemenin maliyeti onlara ne olabilir?

Dağhan Uzgur: Hastalığın teşhisi tedavide önemli rol oynar. Ülkemizin iç ve dış etmenler nedeniyle ekonomik darboğazda olduğunu kabul etmeliyiz. Bu darboğazdan kurtulmanın yolu dünya tarihinde görülebileceği üzere yeni pazarlara açılmaktır.

‘EN ÖNEMLİ FARKIMIZ BAŞARILI PROJELERE İMZA ETMIŞ YETENEKLİ BİR EKİBİMİZİN OLMASI’

Özcan Yazıcı: Girişiminizin önemli bir tarafı da startup’lar kısmı. Gerçekten de desteklenmeye değer düzeyde startup girişimleri var mı? İstediğiniz ölçeği yakalayabilecek misiniz? Bununla ilgili bir ön çalışmanız, analizleriniz, öngörüleriniz olmalı.

Dağhan Uzgur: Girişim dünyasını sadece istatistikler üzerinden değerlendirirsek burada karşımıza çıkan başarısızlıkların müsebbibi sadece girişimciler diyemeyiz. Aynı şekilde başarılı girişimlerin başarısı doğduğu coğrafyayla da, yatırımcılarla da ilgilidir. KULÜP Holding cephesinde ise gücümüz halihazırda birçok online ürün ve hizmeti ortaya çıkartan yetenekli bir ekibe sahip olmamızdan geliyor. Bizim ortaya çıkarttığımız ürünlerin başarısı karşısında girişimcilerin de cesaretlerini toplayacağına eminim. KULÜP Holding’in en önemli farkı, zaten başarılı işlere imza atmış bir ekibin sürekli olarak yeni projeler geliştirme kabiliyetinde olmasıdır.

İlgili Haber  Melek Yatırımcılar Bursa’da Buluşuyor

‘STARTUP’IN HER ANINI TAKİP EDECEĞİZ’

Özcan Yazıcı: Startup başvuralarında nasıl bir süreç işleteceksiniz? Bir startup neden size başvurmalı? Ayırt edici ne gibi fırsatlar sunacaksınız?

Dağhan Uzgur: Önceliğimiz girişimlere sağlayacağımız fayda olacak. Girişimi başarıya kavuşturacak planlamada, mentorlarımız ve teknik ekibin rolü büyük. Hali hazırda diğer fonlama oluşumlarından farklı olarak biz girişimlerin a’dan z’ye her anını takip edip yanlarında olmak istiyoruz. Girişime sadece maddi destek sağlayıp, “Hadi bakalım şimdi gelir modelini işlet” demek yerine deneyimlerimizi girişimlere aktarıp, geliri en tepe noktaya ulaştırmayı felsefemiz olarak benimsedik.

Özcan Yazıcı: Onay alan ve desteklenecek startup’lar için mentor’ler atayacaksınız. Bu mentor’lerin rolü ne olacak? Nasıl bir yöntemle süreci yöneteceksiniz?

Dağhan Uzgur: Mentorlarımız kendi alanında liderlik vasfı olan başarılı kişiler. Proje tanıtım dosya aşamasından, fonlama, hayata geçiş, ürün ortaya çıkması devamında gelir etmesi tüm aşamalarında mentorlar bilgi ve deneyimlerini girişimcilere aktaracaklar. Yani mentorlar projelerin doğal maddi manevi destekçisi oluyorlar. Başvuru, ön değerlendirme, değerlendirme, proje hazırlığı, proje sunumu olarak tasarlanan süreçler nasıl çalışacak detaylı bilgilere www.kulup.com.tr adresli web sitemizden ulaşılabilir.

‘RUSYA VE AZERBAYCAN RADARIMIZDA’

Özcan Yazıcı: Kulüp Holding’in merkezi Bursa olacak ama sanırım yalnızca Bursa’lı startup ve yatırımcıları hedeflemeyeceksiniz. Örneğin Bulgaristan, Almanya gibi bölgelerden de hem startup, hem yatırımcı kabul edecek misiniz?

Dağhan Uzgur: Öncelikli olarak oluşumun başkentini Bursa olarak belirledik. Yatırımcılar için ise sınırları aşan bir planlamamız var. Yine mevcut programlardan farklı olarak Avrupa ve Amerika’yı ilk hedefte tutmak yerine Rusya, Azerbaycan radarımızda.  Bugün Bursa’dan başlıyor olmamız bile diğer fonlardan daha farklı bir süreç geliştirdiğimizin kanıtı olarak görülebilir. Her şehirin dinamikleri birbirinden farklı. Bursa, Ankara – İzmir – İstanbul üçgeni içinde bir düğüm noktası, iyi bildiğimiz bir şehir ve ulaşım İstanbul şehir içi ulaşımla karşılaştırıldığında çok avantajlı. Zamanın bu kadar önemli olduğu günümüzde ekibin bir araya hızlıca gelebilmesi fark yaratacak bir özellik.

‘KULÜP HOLDİNG TÜRKİYE’DEN ÇIKMAZ DENİLEN BİRÇOK GİRİŞİMİ HAYATA GEÇİRECEK’

Özcan Yazıcı: Kulüp Holding ile ilgili kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz neler? Nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Dağhan Uzgur: 2018’in son 6 ayı içerisinde teknik konuların çözüldüğü süreçte 2019 için yapacaklarımızın tamamı da belirlenmişti. Gerçekleştireceğimiz etkinlikler, start verdiğimiz ilk projelerin hayata geçmesi ve ilk fonlamalar 2019’da tamamlayacağımız süreçlerden. Youtube kanalı KulüpTV üzerinden girişimcilere bilgilendirmeler yanında sıklıkla gündem hakkında sohbetlerin olduğu programlar yayınlayacağız. Yine kanalımızda Türkiye’deki diğer girişim ve fonlama olanaklarını da tanıtmayı düşünüyoruz. Diğer sosyal medya mecralarında da varız ve buralar içinde mecraya uygun içerikler üretiyoruz.

KULÜP Holding yakın zaman içinde ülke sınırlarını aşacak ve Türkiye’den çıkmaz denilen birçok girişimin hayata geçmesine sağlayacak.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar