Deep Learning Türkiye Topluluğu Kuruldu

Derin Öğrenme (Deep Learning) ve yapay zeka alanında çalışmaları ve girişimleri desteklemek amacıyla Deep Learning Türkiye Topluluğu oluşturuldu. Yasemin Ergin Yaşaroğlu, topluluğun nasıl oluştuğunu ve işleyiş yapısını yazdı.

515
515

Deep Learning Türkiye Topluluğu; ülkemizde yapay zeka ve derin öğrenme alanında farkındalık yaratmak ve bu alanda çalışan, ilgilenen kişileri bir araya getirerek tecrübe, bilgi, birikim paylaşımının sağlanması ve bir arada çalışmalar yapılması amacıyla oluşturulmuştur.

Deep Learning Türkiye Topluluğu ne zaman kuruldu, amaçları neler?

Topluluğumuzun ortaya çıkış fikri ilk olarak 2017 Ağustos ayında Ankara’da düzenlenen “Bozkırda Yapay Öğrenme Yaz Okulu”nda filizlenmiştir. Oradaki ortamdan, konuyla ilgilenen insanlardan etkilenerek, Türkiye’de bu konuyla ilgilenen çok fazla insan olduğu ve bunları bir araya getirmek gerektiği düşüncesiyle Eylül 2017’de çevrimiçi bir topluluk olarak kurulmuştur. Amacımız Türkiye’de derin öğrenme ile ilgili daha çok kişiye ulaşmak, ülkemizin her yerinden bu konuyla ilgilenen insanlar için paylaşımcı, üretici bir topluluk oluşturmak. Bunun için en önem verdiğimiz konulardan biri de Türkçe olarak paylaşım yapmak, konuyu Türkçe kaynaklardan öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak.

Üyelerimiz kimler?

En küçüğümüz lise öğrencisi olmak üzere; profesyoneller, yeni girişimciler, akademisyenler ve üniversite öğrencilerinden oluşan topluluğumuzun üye sayısı 260’ı geçmektedir.

Üyelerimiz arasındaki iletişim

Deep Learning Türkiye Topluluğu’nun üyeleri birbirleriyle çevrimiçi olarak Discord üzerinden iletişim kurmaktadır. Topluluğumuza katılmak amacıyla katılım formunu dolduran kişilere bir davetiye gönderiyoruz. Yeni üyemiz ilk olarak kendini tanıtan bir yazı ile gruba merhaba demiş oluyor. Sonrasında bilgisayarlı görü, medikal, doğal dil işleme, tahmin, üretici ağlar gibi daha bir çok farklı konu başlığı altında paylaşım yapan üyelerimiz, birbirlerinin konu hakkındaki sorularını da cevaplıyor. Oldukça paylaşımcı ve yardımsever bir üye topluluğumuz var.

E-buluşmalarımız

Topluluk içerisinde üyelerimiz e-buluşmalar ile de paylaşımda bulunabiliyorlar. Video ve ekran paylaşımı ile gerçekleştirilen bu buluşmalarda genelde bir konu hakkında uzman olan bir üyemiz konuyu diğer üyelerimize anlatıyor, öğretiyor. Topluluk içerisinde şu ana kadar 20 e-buluşma gerçekleştirildi. Bu buluşmalarda CNN, GAN, Veri artırımı gibi pek çok farklı konu ve Keras, Tensorboard, Pytorch, Jupyter Notebook, Azure Notebook, Azure ML Studio gibi pek çok farklı araç üzerine konuşuldu, paylaşımlar yapıldı.

İlgili Haber  Derin öğrenmeye karşı yükselen sesler

İstanbul & Ankara Buluşmalarımız

Topluluğumuz bünyesinde yürütülen çalışmalar e-buluşmalarla ilerliyor olsa da, Aralık ayı içerisinde İstanbul ve Ankara’ da olmak üzere iki adet tanışma toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda hem birbirimizi tanıdık hem de devam eden ve gelecekteki projelerimiz üzerinde konuştuk.

 

Deep Learning Türkiye İstanbul Buluşması
Deep Learning Türkiye İstanbul Buluşması
Github’da Türkçe Yapay Zeka Kaynakları Projesi

Türkçe Yapay Zeka Terimleri

Çok hızlı bir değişimin ve gelişimin yaşandığı yapay zeka alanında keşfedilen ve geliştirilen algoritmalar yeni terimleri de beraberinde getiriyor. Uluslararası çalışmalarda yer alan terimlere önerilen Türkçe karşılıkları sıraladığımız Türkçe Yapay Zeka Terimleri projesini, Prof.Dr.Ethem Alpaydın hocamızın yayımlamış olduğu Yapay Öğrenme isimli kitabında yer alan terimler sözlüğünü temel alarak başlattık.

Pratik Derin Öğrenme Uygulamaları

Bu alana yeni başlayan kişilerin kullanabilmesi için Keras, TensorFlow, PyTorch, Caffe gibi derin öğrenme kütüphanelerinde yer alan örneklerin yorum satırlarını Türkçeleştiriyoruz. Pratik Derin Öğrenme Uygulamaları projesi temel seviye uygulamaları içermektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Kasım ayından itibaren paylaşımlarda bulunduğumuz Linkedin, Facebook ve Twitter hesaplarımız bulunuyor. Linkedin hesabımızın şu anda 2400’den fazla takipçisi var. Facebook ve twitter hesaplarımızın da sırasıyla 300 ve 600’ün üzerinde takipçisi bulunuyor. Yapay zeka ile ilgili magazinel haberleri paylaşmaktan ziyade, somut çalışmalara yer veriyoruz. Ancak sadece konunun uzmanlarına hitap eden yazıların yanında konuyu merak eden herkesin okuyabileceği içerikler de paylaşmaya özen gösteriyoruz. Açıkçası bu konuya olan ilgiyi ve takip oranını gördükçe de ne kadar doğru bir iş yapıyoruz diyoruz.

İlgili Haber  2018’de Takip Etmeniz Gereken Yapay Zeka Trendleri

Hedeflerimiz neler?

Deep Learning Türkiye olarak sadece derin öğrenme alanında değil aslında daha genel anlamıyla yapay zeka alanında konunun uzmanlarını bir araya getirmeyi ve birbirilerine destek olabilecekleri bir ortam olmayı amaçlıyoruz. Oluşan bu atmosferde biraraya gelinerek yapılan çalışmalarla da bu konuyla ilgilenen herkesin işine yarayacak paylaşımlar yapmayı hedefliyoruz. Nihai olarak da yapay zeka ile ilgili herkesin okuyup anlayabileceği şeyler üreterek ve paylaşarak ülkede bu konuya olan ilgiyi arttırmayı, gençler için özendirici ve yol gösterici olmayı arzu ediyoruz.

Gruba Katılım Kuralları Neler?

Topluluğumuza üye olan hemen herkesin ilk söylediği şey; “Böyle bir topluluğun varlığını bilmiyordum ve çok mutlu oldum”. Eğer siz de derin öğrenme ile ilgileniyorsanız, artık topluğumuzdan haberdar olduğunuza göre, sizi de topluluğumuza bekleriz. Topluluğumuza katılmak için derin öğrenme konusuyla ilgileniyor olmanız ve topluluğa katkıda bulunmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Konunun uzmanı olmak zorunda değilsiniz, yeni öğreniyor da olabilirsiniz, ancak topluluk içerisinde konuyla ilgili bir projede yer almak, bir haber paylaşmak, bilgi vermek, soru sormak veya bir soruya cevap vermek şeklinde de bir katkıda bulunabilirsiniz. Derin öğrenme ve yapay zeka belki de kısacası gelecek sizin de ilginizi çekiyor ancak gruba aktif olarak katılım sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız, sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: Yasemin Ergin Yaşaroğlu / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar