Destek Patent ve Proofstack (Copyrobo) Blockchain işbirliği

Türkiye’nin blockchain teknolojisinde uluslararası ödüllü şirketlerinden olan Proofstack, 35 yıldır Türkiye’de fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında sektör liderliğini koruyan Destek Patent ile iş birliği protokolü imzaladı.

331
331

Türkiye’nin blockchain teknolojisinde uluslararası ödüllü şirketlerinden olan Proofstack, 35 yıldır Türkiye’de fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında sektör liderliğini koruyan Destek Patent ile iş birliği protokolü imzaladı. Yapılan birliği sayesinde artık proje ve eserlerin korunması için gereken yasal deliller, Türkiye ve dünyadaki mevzuatlarla uyumlu olarak elde edilebilecek. Kısacası Destek Patent’in fikri sınai haklar alanındaki tecrübesi, Proofstack’in blockchain protokolleri ve nitelikli sertifika sağlayıcıları ile hem Türkiye, hem de dünya mahkemelerinde geçerli çoklu yasal deliller elde edilebilecek.

Ayrıca iş birliği sayesinde fikri ve sınai haklarda gerekli başvurularla ilgili hizmetler de alınabilecek. Patente konu çalışmalar / belgeler için, daha başvuru hazırlık sürecinde iken bile, diğer ülkelerin mahkemelerinde geçerli yasal delillere sahip olunabilecek.

İlgili Haber  Blockchain dijital reklam verimliliğini yükseltiyor

Blockchainin sağladığı en büyük avantaj ise delillerin yıllar sonra 10 ülke yerine 50 ülke mahkemesi tarafından tanınabilecek olması, doğrulanabilme noktasında çok hızlı sonuçlar alınabilmesi veya tüm dünyada geçerli blockchain temelli ortak kimlik sistemlerinin gelişimi ile beraber sözleşmeler, onaylamalar, notlandırmalar, transferler gibi birçok noktalarda elde edilebilecek olması.

Yasaların ve yönetmeliklerin ülkeden ülkeye, zamandan zamana değişebildiğini belirten Proofstack kurucularından Kadir Kurtuluş, Destek Patent ve Proofstack iş birliğindeki hedeflerinin fikri ve sınai haklar alanında üretilen tüm çalışmaların herhangi bir hak ihlaline uğramadan önce, hızlı ve düşük maliyetlerle tespit edilmesi olduğunu belirtti.

İlgili Haber  Blockchain veri depolama ağı Filecoin 2019’da yayında

İşbirliği kapsamında sağlanan ürünler ile kurumsal yöneticilerin ya da proje sahiplerinin Türkiye ve AB yasalarına uygun deliller elde edebileceğinin de altını çizen Kurtuluş, alt kullanıcılarca üretilen her delilin sahipliği noktasında güvenlik imzaları oluşturularak tercihe göre yedeklemesinin yapılabileceğini, mobil geçerli koordinat mecburiyeti ile (isteğe bağlı) delillerin lokasyon ve zaman bileşiminde ortaya çıkmasının da sağlanabileceğini de ekledi.

Kaynak: Digital Age

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar