Dijital Dönüşümde Yerli ve Milli Sanayi

Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği tarafından düzenlenen “Yerli ve Milli Sanayi Olma Yolunda Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm” toplantısında, teknopark, kamu, üniversite ve özel sektör temsilcileri, alınması gereken önlemler üzerine durdu.

403
403

Akıllı fabrikaların oluşmasına liderlik edecek ve verimli iş modellerini hayata geçirecek Endüstri 4.0 kavramı, Ankara’da düzenlenen bir toplantıda masaya yatırıldı. Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği tarafından, Bilkent Cyberpark desteği ile düzenlenen toplantıya, kamu, üniversite, sivil toplum kuruluşları, bilişim ve yazlım alanında faaliyette bulunan sanayiciler ile eğitim kuruluşlarının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Bilkent Cyberpark Dr. Fikret Yücel Konferans Salonu’nda düzenlenen “Yerli ve Milli Sanayi Olma Yolunda Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm”  temalı etkinlikte, konunun uzmanları, izlenecek yol haritasını belirledi. Endüstri 4.0’ın yerli ve milli olarak geliştirilmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde durulurken, farkındalık, eğitim, standartlaşma, olgunlaşma modeli ve diğer konu başlıkları hakkında katılımcılara bilgi verildi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜME KATKI

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya, Afrin’deki şehitlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilendikten sonra, dernekleri ve Endüstri 4.0 ile ilgili olarak kısa bir bilgi verdi. Derneği, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümün Türkiye’de sağlanabilmesine katkı vermek amacıyla kurulduklarını anlatan Kaya, Endüstri 4.0’ın Nesnelerin İnterneti (IoT), Siber Fiziksel Sistemler (CPS), Robotik Sistemler, Büyük Veri, İş Zekası, Değişen Tasarım ve Üretim Modelleri (3D Printer), Globalleşen Dünya ve Değerler Zinciri gibi kavramlardan oluştuğunu anlattı. Kaya, düşük katma değerli üretimin işgücü ve ekosistem kalitesinde düşüşe, global rekabette dezavantaj, sanayide işsizlik baskısı gibi etkileri olduğunu dile getirdi.

“KAYIP YAŞARIZ”

Endüstri 4.0’ın yüksek katma değerli üretime yansımaları hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Ahmet Kaya, “Bu, sanayide yüzde 2-3’lük yıllık büyüme anlamına geliyor” dedi. Endüstri 4.0’ın ülkelere yansımalarını anlatan Kaya, “Her 50-100 yılda önümüze çıkan fırsatların -ki günümüzde 5G, Endüstri 4.0, Yapay Zeka, Nano Teknoloji, Elektrikli Otomobil gibi alanlarda karşımıza çıkıyor- Endüstri 4.0 kapsamında değerlendirilmezse, bu konuda ciddi kayıplar yaşarız” diye konuştu. Kaya, firmaların Endüstri 4.0’a uyumlu hale gelebilmesi için alınması gereken önlemlere dikkat çekerek, siber güvenlik, teşvik programları, Endüstri 4.0 ile üretim yapan fabrikalara alım desteği gibi izlenecek yöntemlerle ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

İlgili Haber  Dördüncü Dalga #2: Yeni Ekonomi

YERLİ ÜRETİM MÜMKÜN

Daha sonra Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, özellikle teknokent kapsamında “Yerli ve Milli” üretim yapılabileceğini belirterek, bu kapsamda çalışmaların yürütülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Sanayi 4.0’ın çok fazla gerisinde olmadığını söyleyen İnaltekin, “Gün itibariyle kaçırdığımız herhangi bir şey yok. Sanayi 4.0 ile ilgili en büyük korkulardan biri iş kayıpları. Ancak herhangi bir kaybın olmadığını söyleyebiliriz. Kayıp değil değişim söz konusu. Sanayi 4.0, beraberinde mesleklerin değişimini de getiriyor. Göz nünde bulundurmamız gereken en büyük unsur budur. Bazı meslekler yok olacak bazıları yeni yeni ortaya çıkacak. Dolayısıyla daha nitelikli insan yetiştirmek üzere eğitim sistemini gözden geçirmemiz gerekebilir” dedi. İnaltekin, Sanayi 4.0 ile ilgili teknopark firmalarına düşen görev hakkında da “Teknoparklar aslında Sanayi 4.0’a teknolojiyle ilgili ürünleri sunan taraftalar. Teknopark firmalarının; bulundukları ortamı, ekosistemi, sanayiyi ve etrafındaki tüm unsurları bu gözle analiz ederek kendilerini, teknoloji ve ürünlerini buna göre konumlandırmaları gerekir” değerlendirmesini yaptı.

UYGULAMALAR ANLATILDI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilisi Alper Şahin, bakanlığın 4. Sanayi Devrimi’ne bakışı ve politikaları hakkında sunum yaptı. Şahin, 4. Sanayi Devrimi kapsamında bakanlık içerisindeki organizasyonel bilgi ile birlikte bugüne kadar neler yapıldığı ve geliştirilen projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Milvus Robotics Genel Müdürü Hasan Ölmez, “Endüstri 4.0 Özel Sektör Uygulaması” başlıklı bir sunum yaptı. Sunum kapsamında, Milvus Robotics tarafından üretilen otonom taşıyıcı robot sistemleri ve uygulama alanları anlatıldı.

YENİ MESLEK, YENİ EĞİTİM

Türkiye’de ilk defa Endüstri 4.0 konusunu müfredat kısmına ekleyen Mektebim Eğitim Koordinatörlüğü tarafından “Endüstri 4.0 ve Eğitime Yansımaları” kapsamında sunum yapıldı. Sunumu gerçekleştiren Mektebim Ortaokul-Lise Koordinatörü Emre Orhan, yeni çağ ile birlikte yeni mesleklerin çıkacağını ve bu kapsamda sadece bilgi odaklı olarak değil beceri odaklı bir eğitime de ihtiyaç duyulduğu kaydetti. Emre Orhan, Endüstri 4.0 için gerekli nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için eğitim kurumlarının üzerine düşen görevleri anlattı.

İlgili Haber  ‘Orta Gelir Eşiği’ Dijital Dönüşümle Aşılır

SİBER RİSK TEHDİDİ

Kamu Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ercan Topcu, Endüstri 4.0 ve Siber Güvenlik kapsamında bir konuşma gerçekleştirdi. Siber Güvenlik konusunun Endüstri 4.0 açısından önemine ve bu kapsamda donanım, yazılım ve iletişim anlamında neler yapılması gerektiğine değinen Topcu,  standartlaşma konusunda katılımcılara bilgi verdi. Topcu, “Endüstri 4.0, dijitalizasyon, IoT yaygınlaşmasıyla birlikte bilgisayar korsanları; endüstri alanında yapılan projeleri ve çalışmaları elde etmek amacıyla çok daha yoğun siber saldırılar yapmaktadırlar. Bu konuda çözüm amaçlı olarak 4. Sanayi Devrimi’yle büyük şirketler siber risk tehditlerin azalması amaçla çözüm yolları aramaktadırlar. Siber saldırılarla ilgili tedbir alınmadığı takdirde Endüstri 4.0, alanında çalışma yapan firmalar için yıkıcı sonuçlar doğurabilecektir” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE VURGU

Daha sonra söz alan Hacettepe Üniversitesi Endüstri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Reza Vatankhah, “Üniversiteler Gözüyle Endüstri 4.0” başlıklı bir sunum yaptı. Endüstri 4.0 ve alt bileşenlerini anlatan Vatankhah,  yenilenebilir enerji ve geri dönüşümün öneminden bahsetti. Vatankhah, “Günümüzde tüketiciler ucuz, kaliteli ve kişiye özel ürünler tercih ediyor. Geçmişte Batı ülkeleri böyle bir üretimde daha çok katkı sağlasa da bugün Doğu ülkeleri, başta Çin olmak üzere, ucuz insan gücüne sahip oldukları için bu rekabeti hemen hemen rakiplerinden ‘çalıyor’. Aynı zamanda ülkelerin sanayileşmesi çok yüksek hızla doğanın kirlenmesine sebep oluyor ve fosil enerji kaynakları da azalıyor. Bu yüzden 4. Sanayi Devrimi daha hızlı, esnek,  sürdürebilir ve akıllı imalat sistemleri olarak ortaya çıktı” diye konuştu. Son olarak da Sanayi Genel Müdürlüğü Sanayi Sicil Şubesinden Volkan Şimşek, “Sanayi Sicil ve Yerli Malı Mevzuatı” konulu bir sunum yaptı.

Kaynak: Sanayi Gazetesi

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar