Dijital Dünya, ‘Dijitalleşecek Bursa’

Bilim ve teknolojinin gelişimine sadece tüketerek katkı vermek yerine üreten konumuna geçebilmek adına bilim, teknoloji yani bilişimi göz ardı etmemek yegane görevimiz ve devlet politikamız olmalıdır.

1048
1048

Teknolojik imkanların lüks olarak görüldüğü zamanlar çoktan sona erdi. İnternetin yaygınlaşması ve bağlanmanın kolaylığı ile birçok işimizi sanal dünyanın sokaklarında hızlıca çözebiliyoruz.

Cep telefonlarının kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda bu yeniliği kabul etmeyen, yanında asla telefon taşımayacağını övünerek anlatanlar bugün el büyüklüğündeki akıllı telefonları ile Facebook üzerinden birbirlerini dürtüyor, fotoğraf beğeniyor. Yani görünen o ki teknoloji bir şekilde kendini kabul ettiriyor. Bu sadece zaman alıyor, bazen gecikiyor ama sonucu değiştirmiyor.

Dünyadaki en değerli markaları bilişim ürünleri ve yazılım üretiyor.

Artık duymayan kalmamıştır ki dünyanın en değerli markaları Apple ve Google, aralarında birincilik için çekişiyor. İlk sıralarda ne petrol şirketleri var ne de silah üreticileri var. Gıda markaları bile ilk üç içinde değil. Dünyanın ticari kalbi “bilişim” diye atıyor.

Birçok yenilik hayatımıza çoktan girdiği için bu büyük değişimi görmek kimi zaman zor oluyor. Tüm şehirlerde gördüğümüz trafik ve güvenlik kameraları, topladıkları görüntüleri fiber optik kablolar ile yönetim merkezlerine iletiyor, aracınızın plakası dijital gözlerce okunuyor, geçtiğiniz güzergahlar tespit edilebiliyor. Yüz tanıma sistemleri ile şehir içinde sokakta yürürken yüz eşleştirmesi kolaylıkla yapılıyor. Savaş alanında dronlar, İHA’lar konum belirleme yapıyor, gerekirse hedefi vuruyor.

İlgili Haber  Bursa'da trafikte dijital bilgi dönemi

Peki ya e-devlet, e-belediye uygulamaları?

Vergi ödemekten, araç alım satıma, vatandaşlık numarası ile yapamayacağımız işlem neredeyse kalmamış durumda. Yakında sahip olacağımız çipli dijital kimlik kartlarımız ile işlemlerimizi daha hızlı ve güvenli gerçekleştirirken belki de tek kart ile ehliyet, sağlık bilgileri dahil her bilgimizi bir kartın içine sığdırmış olacağız.

Bilişimdeki  bu dev potansiyel diğer sektörlerde iş yapanları üzmeli mi? Bence hayır! Hangi alanda iş, ürün üretiyor olursanız olun teknolojinin, ürünleri daha nitelikli hale getirmek, üretim sürecini daha karlı hale getirecek bir çözümü bulunuyor.

Yani çağımız; gelişim rüzgarına karşı şemsiye tutma zamanı değil, rüzgara karşı yelken açıp hızla yol alma zamanı. Teknolojinin her sektör için farkındalık oluşturabilecek bir çözümü var. Tekstilde “nano” teknoloji akıllı kumaşlar ile bilindik ipekliden çok farklı ürünler ortaya çıkıyor.

Peki bunu bir adım ileri götürür isek, üretilecek kumaşlar içinde yer alacak bir çip ile kumaş bize sıcaklığı ve nemi bildirse veya kumaş yapısı gereği istendiği an büzüşerek küçülse? Kıyafetlerde beden, boy ortamı ortadan kalksa?

Tüm bunlar yakında göreceklerimizden.

Fosil yakıtlar tükenmeden biz onları kullanmayı bırakacağız.

Uzun yıllardır petrol, doğal gaz ile ilgili bir gün fosil yakıtların tükeneceği endişesini insanoğlu konuşuyor. Ama neyse ki insanlık, fosil yakıtların dibini görmeden kendine başka kaynaklar bulmuş durumda. Güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji üretimindeki verimlilik her geçen gün arttırılıyor.

İlgili Haber  Finlandiya gibi küçük bir ülkeden “küresel firma” çıkarmanın sırrı nedir?

Elektrikli araç konusu ise başlı başına bir başarı öyküsü. Kendi kendine sürüş yapabilen otonom elektrikli araçlar tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor, ülkemize ulaşmaları ise an meselesi.

Nakliyede kullanılan kamyonlar yerine geçecek otonom tırlar, kamyonlar ile 24 saat sürüş ve daha az yakıt harcayarak üretilen sanayi ürünlerini gıdayı bir noktadan diğer bir noktaya taşımak mümkün olabiliyor.

İşin güzel ve sevindirici tarafı ise bu yazdıklarımın hiçbirinin bir hayal ürünü olmaması.

Tüm saydıklarım hali hazırda hayatımızda, kullandığımız ama üzerine pek kafa yormadığımız veya gelişinden haberdar olmadığı teknolojiler.

Bilim ve teknolojinin gelişimine sadece tüketerek katkı vermek yerine üreten konumuna geçebilmek adına bilim, teknoloji yani bilişimi göz ardı etmemek yegane görevimiz ve devlet politikamız olmalıdır.

Dağhan UZGUR

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar