Dijital Dünyanın Yeni Sorunu: Sharenting

Ebeveynlerin çocuklarının kişisel bilgilerini sosyal medyada yayınlaması,“sharenting” adı verilen yeni bir akımın başlangıcına ve yeni bir güvenlik riskinin doğmasına sebep oldu.

383
383

Ebeveynlerin çocuklarının kişisel bilgilerini sosyal medyada yayınlaması,“sharenting” adı verilen yeni bir akımın başlangıcına ve yeni bir güvenlik riskinin doğmasına sebep oldu. Büyük finans grubu Barclays’e göre, bu paylaşımlar çevrimiçi sahteciliği ve kimlik hırsızlığını tetikleyen en zayıf bağlantı kanalı olarak kullanılıyor.

Barclays, ailelerin çevrimiçi paylaşımlarıyla çocuklarının gelecekteki finansal güvenliklerini tehlikeye attıklarını belirtti. Yetkililer, 2030 yılına kadar çevrimiçi dolandırıcılığın yaklaşık 670 milyon sterline mal olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak, ailelerin farklı bir güvenlik duygusuna kapılmış olabileceklerini belirtiyor ve sosyal medyada çok fazla kişisel bilgi paylaşarak çocuklarını “dolandırıcılık hedefleri” haline getirebileceklerini fark edemediklerinin de altını çiziyor.

İlgili Haber  773 Milyon E-posta ve 21 Milyon Parola İfşa Edildi

Kimlik Sahtekârlığı

Ebeveynler, doğum günü mesajlarında isimleri, yaşları ve doğum tarihlerini; ev adreslerini, doğum yerlerini, annenin kızlık soyadını, okullarını ve daha birçok bilgiyi sosyal medyada paylaşıyorlar. Barclays, bu tip detayların sahte kredi – kredi kartı işlemleri veya çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı için kullanılabileceği konusunda uyarıyor. Buna ek olarak, ebeveynlerin çocukları hakkında hangi bilgilerin ulaşılabilir olduğunu görmeleri için çevrimiçi gizlilik ayarlarını kontrol etmeleri gerektiğini söylüyor. Barclays Dijital Güvenlik Direktörü Jodie Gilbert, durumu şöyle özetliyor:

İlgili Haber  Teknoloji devleri sizi izliyor: Kişisel verilerinizi nasıl topluyorlar?

“Dolandırıcıların, birinin kimliğini çalmak için sosyal medyadan gereken bilgilere ulaşması hiç bu kadar kolay olmamıştı. Paylaşım yapmadan önce düşünmek ve bilgilerin yanlış kişilere ulaşmaması için sosyal medya hesaplarını düzenli olarak kontrol etmek son derece önemli.”

Kaynak: Siber Güvenlik

Orjinal Kaynak: BBC

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar