Dijital ikiz; geleceği öngörebilmenin yeni yolu

Günümüz dünyasında pek çok yeniliği hayranlık ve şaşkınlıkla karşılamaktan kendimizi alamıyoruz… Son dönemde dikkatleri üzerine çekmeye başlayan yepyeni bir teknolojik terim daha girdi hayatımıza: “Dijital ikiz”

119
119

Günümüz dünyasında pek çok yeniliği hayranlık ve şaşkınlıkla karşılamaktan kendimizi alamıyoruz… Son dönemde dikkatleri üzerine çekmeye başlayan yepyeni bir teknolojik terim daha girdi hayatımıza: “Dijital ikiz”

Dijital ikiz teknolojisi en basit tanımıyla bir ürünün, bir binanın ve hatta bir kişinin gerçek dünyadaki tüm hareketlerini ayrıntılarıyla ve birebir gösteren sanal bir kopya anlamına geliyor. Dijital ikizler sayesinde üretim aşamasına geçmeden evvel bir hizmet veya ürünün tüm aşamaları çok daha masrafsız ve risksiz bir biçimde tespit edilebiliyor, olası tüm senaryolar dijital kopya üzerinde deneniyor ve gerçek dünyada kullanılacak ürünün en kusursuz haliyle piyasaya sürülmesi mümkün hale geliyor.

Birçok örneğiyle karşılaştığımız bu teknoloji, tüm dünyayı bambaşka bir yere doğru götürebilme potansiyeline sahip.

Şimdilerde insanların da dijital ikizlerinin yaratılacağı ve bu teknolojinin insanlar tarafından tercih edilme oranının kısa zamanda hızla artacağı konuşuluyor. Bu teknolojinin insanlara sağlayacağı en büyük avantajın, sağlık alanında olacağı iddia ediliyor. Yani siz ne yerseniz dijital ikiziniz de yiyecek, siz hangi rahatsızlıklardan şikâyet ederseniz, dijital ikiziniz de o rahatsızlıklardan muzdarip olacak, siz bir ameliyattan çıktığınızda dijital ikiziniz de aynı ameliyattan çıkacak. Dolayısıyla ileride yakalanacağınız hastalıklarla ilgili önden bilgi sahibi olma şansınız olacak. Bir düşünsenize, dijital ikiziniz “Bu şekilde sigara içmeye devam edersen, 1 yıl içinde akciğer kanserine yakalanacaksın” diye sizi uyaracak noktaya gelecek. Böylece hastalıkları çok daha erken teşhis edebilme, hayatımızı çok daha sağlıklı ve huzurlu yaşama imkânına kavuşabileceğiz.

İlgili Haber  Bitcoin insanlık tarihinin en önemli icadı olabilir mi?

Esasen giyilebilir teknolojiler zaten şimdiden biz spor yaparken, yürürken, hareket halindeyken nabzımızı ölçüyor, ateşimizi kontrol ediyor. Bedenimizle nesnel veriler anlamında çok daha iletişim halinde olduğumuz, kendimizi belki de en çok “dinlediğimiz” dönemde yaşıyoruz. Kim bilir, belki bundan 20–30 yıl sonra dijital ikiz teknolojisi hayatımızda o kadar olağan hale gelecek ki, aynı akıllı saatlerin varlığı gibi bu şahane teknolojiye de hızla alışacağız…

Geçtiğimiz günlerde Colorado merkezli bir düşünce kuruluşu olan DaVinci Enstitüsü’nün kıdemli fütüristi ve Google’ın en beğenilen fütürist konuşmacısı Thomas Frey’in bu konuyla ilgili kaleme aldığı son derece zihin açıcı bir yazı okudum. Frey, dijital ikiz teknolojisiyle ilgili o yazısında şunları söylüyor: “Ne zaman bir tartışmada dijital ikizler konusunu gündeme getirsem, genellikle boş boş bakışlarla ve tuhaf yüz ifadeleriyle karşılaşıyorum. Geldiğimiz noktada bu kavram, pek iyi bilinmiyor. Ancak gelecek yıllarda günlük yaşamımızın bir parçası olacak.” Frey ayrıca şöyle dikkat çekici ve iddialı bir yorumda da bulunuyor: “2022 yılına gelindiğinde böylece hız kazanan tüm IoT platformlarının yüzde 85’inin içinde bir tür dijital ikiz gözetleme programı olacak ve birkaç şehir, dijital ikizli akıllı şehir teknolojilerinin fayda değerini kanıtlamakta başı çekecek.” Bu yorumdan da işaretlerini çok net görebileceğimiz gibi, dijital ikiz teknolojisi gümbür gümbür geliyor.

İlgili Haber  Futbol topu bile ağa bağlandı

Dijital ikiz teknolojisi bugün en başta üretim aşamasında değerlendiriliyor. Üretimin yanı sıra hizmet, operasyonlar ve mühendislik alanlarında da kullanım sıklığı giderek artıyor. Dijital ikiz sayesinde artık çok daha “akıllı” kararlar verebileceğimiz bir döneme doğru hızla yol alıyoruz. Bu anlamda önümüzdeki günlerde ödemeler alanında da neler olacağını büyük bir heyecanla bekliyorum. Belki de alışverişlerimizi yapan dijital ikizimiz artık ödemelerimizi de en güvenli şekilde yapmamızı sağlayacak. Bütçemizi, nakit akışlarımızı planlayarak hayatımızı kolaylaştıracak.

NOT: Merak edenler için dijital ikiz teknolojisinin en basit haliyle nasıl çalıştığına dair kısa bir videoyu da paylaşıyorum:

Kaynak: Soner Canko / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar