Dijital İkizler Teknolojisi

Geleceğe dönük kuruluşlar, fiziksel ve dijital yakınsamadan doğan değeri, dijital ikizler ile sağlıyorlar. 2017 ve 2018’ten sonra 2019 yılında da Gartner’ın stratejik teknolojik trendler listesine giren Dijital İkizler konusu, raporda da belirtildiği üzere önümüzdeki 3–5 yıla büyük damgasını vuracak çığır açan bir teknoloji…

124
124

Günümüzde dünya, mevcut ürünleri, hizmetleri ve çevreleri etkileyen fiziksel ve dijital teknolojilerin bir araya gelmesiyle birlikte hızlı bir dönüşüm geçiriyor. İşletmeler, 3D baskının gücünü, endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ni, akıllı fabrikaları, Endüstri 4.0’ı ve artırılmış gerçekliği kullanarak bir anlamda kendilerini yeniden icat etmenin ve rekabet avantajı elde etmenin yollarını arıyorlar. Ve gerçekleşmekte olan yeni inovasyon ise bizi tamamen saracak şekilde etrafımızda gerçekleşiyor. Bu noktada geleceğe dönük kuruluşlar, fiziksel ve dijital yakınsamadan doğan değeri, dijital ikizler ile sağlıyorlar. 2017 ve 2018’ten sonra 2019 yılında da Gartner’ın stratejik teknolojik trendler listesine giren Dijital İkizler konusu, raporda da belirtildiği üzere önümüzdeki 3–5 yıla büyük damgasını vuracak çığır açan bir teknoloji…

Dijital İkizler Nedir?

Yapay zeka (AI), nesnelerin interneti (IoT) ve makine öğrenimi (ML) gibi konular teknolojiye ilgi duyanları gerçekten çok heyecanlandırıyor. Ancak dijital ikizler teknolojisi de en az bu konular kadar ezber bozan bir oyun değiştirici olabilir. Çünkü dijital ikizler, yukarıda belirtilen tüm teknoloji eğilimlerinin (AI, IoT, ML) özelliklerini, işletmelerin üretim ve yatırımlarını optimize etmek amacıyla benzersiz bir şekilde kullanıyor ve birçok büyük firma da halihazırda bu alana ciddi yatırımlar yapmış durumdalar. Peki nedir bu dijital ikiz teknolojisi?

Dijital ikiz kısaca fiziksel bir nesnenin veya sistemin dijital temsilidir ve bilgisayar destekli mühendislikte (computer-aided engineering) kullanılan oldukça gelişmiş bir simülasyondur. Dijital ikizler, veri bilimcileri ve bilişim teknolojisi uzmanlarının, gerçek cihazlar kurulup dağıtılmadan önce simülasyonları çalıştırmak için kullanabilecekleri fiziksel cihazların sanal/dijital kopyalarıdır. Dijital ikizler fiziksel bir nesneyi veya sistemi temsil ederken, bunları bir şekilde değiştirmeyi amaçlamamaktadır. Burada amaç o nesnenin veya sistemin optimizasyonunu sağlamaktır. Dijital ikizler ayrıca nesnelerin interneti, yapay zeka ve mantıksal analiz gibi teknolojilerin nasıl optimize edildiğini de değiştiren bir teknolojidir. Sanal prototip ve dijital varlık yönetimi gibi isimler de dijital ikiz teknolojisini tanımlamak için kullanılan ifadelerdendir.

Dijital İkizler Teknolojisi Pratikte Nasıl Çalışır?

Dijital ikizler teknolojisinin sağladığı en büyük artılardan bir tanesi tabii ki nesnenin sadece dijital kopyasına sahip olmak değil, bir anlamda dijital ve fiziksel dünyaların da eşleştirilmesi. Bu eşleştirme, verilerin analizini ve sistemlerin izlenmesini mümkün kılarken, fiziki sorunlar oluşmadan önce bunlarla başa çıkabilme imkanı da sağlamaktadır. Dijital ikiz teknolojisi uygulayarak, herhangi bir nesnenin birleşik bir simülasyonunu etkinleştirebilir ve bu sayede ürün geliştirme sürecini kolaylaştırabilir ve gelecekteki ürünlerin sanal prototipinin hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden dijital ikizlerin arkasındaki teknoloji, binalar, fabrikalar ve hatta şehirler gibi daha büyük ögeleri içerecek şekilde genişlemiş durumda.

Dijital ikizler imalat, enerji, ulaşım ve inşaat sektörlerinde kullanılabilir. Uçak motorları, trenler, açık deniz platformları ve türbinler gibi büyük, karmaşık ögeler, fiziksel olarak üretilmeden önce dijital olarak tasarlanıp test edilebilir. Ayrıca dijital ikizler teknolojisi bakım işlemlerinde yardımcı olmak için de kullanılabilir. Örneğin, teknisyenler, fiziki nesnenin tamir işlemine başlamadan önce, bir parça için önerilen bir tamir işleminin işe yarayıp yaramadığını test etmek için dijital bir ikiz kullanabilirler.

General Electric, Gartner Inc. ve Innovation Enterprise gibi birçok farklı kaynakta yayınlanan makaleler, NASA’nın 1960’ların uzay programı sırasında temel eşleştirme fikrini kullandığını ve dijital ikizlerin ilk örneğinin bu olduğunu belirtiyorlar. NASA, uzay gemilerindeki sistemlerle eşleşen ve yeryüzünde bulunan çift fiziksel sistemler yaratmayı planlamıştı. Sonuç olarak ise bu kopyalanan fiziksel sistemler, bir bilgisayar simülasyonu haline geldi.

Dijital ikizler terimi, 2016 yılında Gartner tarafından 2017’nin en iyi 10 stratejik teknoloji eğilimlerinden birisi olarak adlandırıldıktan sonra ise gerçek bir çıkış yaşadı. Gartner raporu, “gerçek dünya koşullarını analiz etmek ve simüle etmek, değişikliklere cevap vermek, işlemleri geliştirmek ve değer katmak için dijital bir ikiz kullanılabileceğini” belirtmişti. 2018 yılında yayınlanan ve 2019’un stratejik teknoloji eğilimlerini belirleyen Gartner raporu da yine dijital ikizlere yer verdi ve “2020 yılına kadar tahmini 21 milyar bağlı sensör ve bitiş noktasıyla, dijital ikizlerin yakın gelecekte milyarlarca şey için var olacağını” söyledi.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar