Dijital Marka Stratejisi Nasıl Olmalı?

Dijital Marka Stratejisi Nasıl Olmalı? Neden bu konu? Çünkü hayat hızla “parmak ucunda” toplanıyor. Ötesi yok...

465
465

Marka olmak bir mesajı olmaktır.

Mevcut ve potansiyel kitlesi ile sürekli iletişimde olmaktır. İletişim sadece reelde değil, müşterilerin var olduğu hayatın her alanında olmaktır. Hiç şüphesiz ve mutlaka “sosyal medyada da” olmaktır.

Sosyal medya dinamik bir süreç. Son derece değişken bir yapıya sahip ve en önemlisi de “etkileşimli” bir mecra. Sosyal medyaya verilen her iletişim mesajı dijital olarak “anında” çok sayıda “takipçiye ve connect” e değme ve sonuçları itibarıyla da tahmin bile edilemeyen etkileşimler doğurma gücüne sahiptir.

Sosyal medyada sürekli etkileşimler aynı zamanda tüketici nezdinde de bir iz bırakır. Tüketici gözünde marka hayatın içinde ve etki doğurma gücüne sahip “yaşayan bir marka” haline gelir. Bu bir marka için hedeflenen ve haneye yazılan bir +puandır.

Sosyal Medya kanalları aynı zamanda bir pazarlama strateji bileşenleridir. Sosyal Medyada en iyi temsille var olan ve değerlerini kitlesi ile bir “süreklilik içinde paylaşan”bir marka, marka gücünü ve marka algısını pazarda da tescillemiş olur.

Dahası sosyal medya “İletişim mesajlarının” da çok hızlı tüketildiği bir mecra.

Bu yönüyle dijital marka iletişimi mutlaka iletişim  bilimine hakim ve bunun yanında en az 2 yardımcı iletişim ve görsel disipline sahip “marka yöneticileri” tarafından yönetilmelidir.

Yoksa markaların sosyal medyada hata yapma ve/veya sosyal takipçiler nezdinde itibar kaybetme riskleri çok yükselmektedir.

Çoğu marka sosyal medya hesaplarını ya bünyelerinde kurduğu “in-house” ajanslar vasıtasıyla ya da dış dijital ajanslardan destek alma suretiyle yönetmektedir.

Fakat bu yönetimin formatı mutlaka kurumsal marka yönetiminin belirlediği Marka stratejisi ve Kurumsal İletişim Standartları doğrultusunda olmalıdır. Yoksa sosyal medyada “marka iletişim kazaları” ve daha düşük düzeyde de “hatalar” yapma riski yüksektir.

İlgili Haber  Firmalar BTSO'nun İnovasyon Ligi'nde yarışacak

Markalar sosyal medyada yazı, görsel compact mesaj, fotoğraf, video, infografik, gif, belgesel anlatım, back-stage kurguları, kısa film, tanıtım filmi, reklam filmi, film, digi-kitap, powerpoint sunuları ve diğer içerik üretim çeşnileriyle kendilerini ne derece etkin anlatabilirlerse o derece hedef kitlelerinden puan toplarlar.

Güzel özlü bir söz var çok severim: “İlgi neredeyse enerji oradadır.” der. Günümüzde teknoloji değdiği her şeyi değiştirip başkalaştırırken markaların iletişim şekli ve biçimini de sosyal medyada farklılaştırmıştır. Müşterilerinin temel ilgi bölgesi “dijital platformlar” ve “sosyal medya” olunca hiç şüphesiz tüm markaların da tüketicilerinin bu temel “ilgi alanında” olmaması/bulunmaması/bu mecralardan onlarla iletişime girmemesi hiç şüphesiz gelişimin doğasına “aykırıdır.

Markalar sosyal medyada en güçlü şekilde ve “yenilikçi” tarzlarla var olmak, doğal, orijinal, biricik, marka değerleriyle uyumlu, tam da marka topluluklarının beklentilerine göre benzersiz içerik üretmek ve sürekli şekilde sunmak durumundadırlar. Markalar sahip oldukları ve hep daha üstününü hedefledikleri “rekabet avantajlarını sürdürmek için sosyal medyada şu davranışlardan kaçınmalıdır:

 • Ticari mesajlarda “monotonlaşma”
 • Belirli kalıpların dışına çıkamama
 • Yenilikleri takip etmeme/edememe/ ya da geç takip etmek
 • Aynı dil düzlemi üzerinden halihazırdaki ya da potansiyel müşterileriyle iletişime geçememeleri
 • Teknolojik gelişimlerin ve dijital uygulamaların gerisine düşmeleri
 • Hedef kitlelerine orijinal ve sürekli iletişim üretememeleri
 • Heyecan uyandıran ve ilgi göstermeye değecek denli kaliteli mesaj içeriği üretememek

Markaların takipçileri nezdinde dijital dünyada ve sosyal medyada yıldızının  düşmesine neden olur.

Ne yapmak lazım?

 • Dijital dünya söz konusu olduğunda markalar mutlaka “silkinip” kendilerine gelmesi gerekir. Love-mark etkisi oluşturacak paylaşımları daima merkeze almalıdır.
 • Dijital pazarlama ekiplerini her yönden güçlendirmesi gerekir.
 • Dijital dünyadaki reklam bütçesini artırması gerekir.
 • Yaratıcı ve ilgi uyandıran paylaşımlara ağırlık vermesi gerekir.
 • bütünleşik pazarlama iletişimi ile her alanda marka stratejisini desteklemelidir.
 • Gereğinde özel projelerini uzman ajanslara out-source etmeli ve “uzmanlık” kullanmalıdır.
 • Ortak akıl toplantıları ile dijital dünyadaki marka algısını her açıdan denetlemelidir.
 • Farklı müşteri görüş ve beklentilerini de sürekli olarak marka stratejisinin içinde tutmalıdır.
 • Sosyal medya paylaşım stratejileri sıklıkla değerlendirmeli ve gözden geçirilmelidir.
 • Sosyal medya paylaşımlarında markanın gücüne güç katacak yegane ilke “paylaşımların tutarlılığı” ilkesidir.
 • Marka paylaşımlarının marka kimliğinin alışılagelmiş “tonlarında, vurgularında, renklerinde, kalitesinde, içeriğinde ve içerik derinliğinde” olması gerekir.
İlgili Haber  2017 Küresel CEO Araştırması Türkiye Sonuçları

Marka mesaj tutarlılığından minimum bir sapma hedef kitle tarafından hemen algılanır ve bu markaya puan kaybettirir.

Marka hedef kitlesi; dijital dünyanın buğulu-büyülü atmosferinde en çok marka kimliğinin tutarlı iletişimine ve iletişim içeriklerine prim ve değer verir. Hatta bu “yüksek beklenti” düzeyindedir. Ve tüm dijital platformları (web sitesi, logo, fotoğraf yayınları, görsel kalitesi, yazı içerik kalitesi, video içerikleri, renk ve tasarım unsurları ve uyumu, sosyal medya kanalları vb) hepsini kapsar. Marka mesajlarındaki genel uyum ve tutarlılık güçlü bir müşteri çekim gücüne sahiptir. Akis markaya itibar kaybettirir.

Etkili marka yönetimi yapmak digital dünyada hem daha kolay ve bir çok açıdan ve detay faktör yönünden de çok çok zordur.

İşi kolaylaştırabilecek tek güçlü zemin var: “Marka Stratejisi” kapsamında ve toparlayıcılığında işler yapmak. En kısa yoldan bir Love-Mark olabilmenin bildiğim en kısa yolu budur. 360 derece Digital Marka Stratejisi içinde tutarlı, anlamlı, dinamik, sürekli, aksiyoner ve yaratıcı stratejilerle düşünceleri hayata geçirerek.

Kaynak: Aydın YILDIZ / Perakende Vitrini

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar