Dijital ve Dönüşüm

Elbette dönüşüm çok boyutlu bir olgu ve dijitalin dışında kalan yanları, yönleri de var. Peki nedir bu dijital sıfatını önemli kılan ve dönüşümün kalıbını oluşturmasını sağlayan?

129
129

Dönüşüm sürecinde dijital kavramının anlamı ve etkisi ne?

Dün Vizyon100 Platformu tarafından düzenlenen Dijital CEO ve Liderler Zirvesi’nde Dijital Dönüşüm sürecinde liderliğin etkileri konuşuldu. Dijital Dönüşümü gündemine almış veya almak isteyen kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı etkinlikte çeşitli kurumlardan üst düzey ve tepe yöneticilerinin konuya ilişkin görüşlerini dinledik. Benzeri etkinliklerin genellikle tamamını oluşturan Dijital Dönüşüm güzellemelerinin dışında şirketlerin Dijital Dönüşüm vizyonlarına ve uygulamalarda yapılan hatalara getirilen epey sert eleştirileriyle de farklılaşan bir yanı vardı zirvenin.

Genelde bu tarz etkinliklere davet edilmeyen bendenize konuşmacı olarak neden yer verildiğini de bu sayede anlamış oldum 🙂

Sabah oturumlarında kimi konuşmacıların dijital dönüşüm sürecine ilişkin “aslında önemli olanın kurumsal dönüşüm olduğu ve dijitalin de bunun bir parçası olduğu” şeklinde özetlenebilecek argümanlar oldu. Oturum sürelerinin elvermemesi nedeniyle kısaca değinilen bu argümanlarla ilgili ben de (hazırladığım metinde olmamasına rağmen) konuşmamın başında kısaca görüşlerimi ifade etmeye çalıştım ancak dönüşüm sürecindeki kurumlar için çok önemli gördüğüm bu hususu burada biraz daha detaylı olarak sizlerle paylaşmak isterim.

Kuşkusuz Dijital ve Dönüşüm iki farklı sözcük, iki ayrı kavram…

İlgili Haber  Dijital Dönüşüm ve İnsan

Dijital Dönüşüm ise, işin odağında dönüşümün olduğu ama dönüşümü farklılaştıranın da dijital sıfatı olduğunun akılda tutulması gereken bir sıfat tamlaması, bir bileşik kavram.

Elbette dönüşüm çok boyutlu bir olgu ve dijitalin dışında kalan yanları, yönleri de var. Peki nedir bu dijital sıfatını önemli kılan ve dönüşümün kalıbını oluşturmasını sağlayan?

İlk bakışta bu soruya “verimlilik” gibi eski ezber bir yanıt verebilir ve bunu “giderlerde tasarruf, gelirlerde artış ve neticede yüksek karlılık sağlaması” gibi güzel sloganlarla da süsleyebilirsiniz. Ancak bu tüm argümanların tamamı ve hatta daha fazlası bile dijital kavramının yüklediği anlamı karşılamak için yeterli değil bence.

Dijitali bütün bunların çok daha üzerinde etkili kılan husus, insanlığı yepyeni değerlerden oluşan bir ortamın içine doğru sürükleyen bir sürecin nüvesini oluşturması ve bu sürecin sadece sizin kurumunuzu değil çevrenizdeki hemen herşeyi yeniden şekillendiriyor olması. Yani siz, konuya sadece bir verimlilik meselesi olarak bakıp eski ezberlerinizle işinizi yapmaya devam ettiğiniz takdirde (bunu dijital teknolojilerle çok daha yüksek tasarruf, ciro ve kârla yapıyor olsanız bile) bu yeni ortamın kültürel değerlerine adapte olamadığınız sürece, işinizin sürdürülebilirliğini sağlamakta zorlanacaksınız demektir. Bu, bazen bir müşterinin yarattığı yeni medya itibar krizi, bazen bir hack, bazen de kalifiye çalışan tutamama sıkıntısı olarak tezahür edip kurumunuzu bir anda ciddi sekteye uğratabilecek. Kimi durumlarda ise doğru yaptığınızı düşündüğünüz bir teknolojik yatırım, kısa vadede sizi hedeflerinize ulaştırıyor gibi görünse de, büyük resimdeki kültürel dönüşümü içselleştirememeniz nedeniyle bir anda çok daha yıkıcı bir teknolojik gelişim tarafından oyunun dışına itilebileceksiniz.

İlgili Haber  Amazon ve Uber gibi markalar Türkiye’de neleri değiştirecek?

İşte tam da bu nedenlerle dijital ve dönüşüm kavramlarını, bugünün ‘moda’ teknolojileri üzerinden değil daha temeldeki insanlığın dönüşen kültürel değerleri ve dijitalin burada oynadığı rol üzerinden okumak ve kurumunuza bu değerler üzerinden bir vizyon ve strateji çıkartmak daha anlamlı olabilir. Tabii bu dönüşümün gereğinin mevcut konfor alanınızdan çıkarak yapılabileceğinin de bilincinde olmanız şartıyla…

NOT: Tabii ben etkinliğe bunları konuşmak için değil finans sektörüne “Bilokçeyn’e değil Bitkoyin’e odaklanın” demek için katılmıştım, o ayrı 🙂

Kaynak: İsmail Hakkı POLAT / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar