Dokunmatik Ekranın Sonu Gelir mi?

Yaygın şekilde benimsenmesi ve kullanılıyor olması göz önüne alındığında, dokunmatik ekranlarla etkileşimin yıllarca devam edeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Peki bir gün dokunmatik ekranların da sonu gelir mi? Elektronik aletlerimizi gelecekte nasıl kullanıyor olacağız?

406
406

Bugün dokunmatik ekranların mobil cihazlarımızla etkileşimde bulunmak için geçerli bir yöntem olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Fakat bu ekranların günlük hayatımızın bir parçası olmaya başlayışı çok da eski değil. Yaygın şekilde benimsenmesi ve kullanılıyor olması göz önüne alındığında, dokunmatik ekranlarla etkileşimin yıllarca devam edeceğini düşünüyor olabilirsiniz.

Peki bir gün dokunmatik ekranların da sonu gelir mi? Elektronik aletlerimizi gelecekte nasıl kullanıyor olacağız?

Geçtiğimiz sene içerisinde Samsung ve Apple, çıkardıkları telefon modellerinde büyük değişikliklere gittiler. Önce Samsung Mart 2017’de bir sonraki amiral gemisi modelini kamuoyuna açıkladı. Samsung Galaxy S8 ve S8+ piyasaya beklenen en yeni teknik özelliklerle donatılmış olarak çıktı: daha hızlı işlemci, birinci sınıf bir kamera ve daha fazlası. Ancak en dikkat çekici özelliklerden bir tanesi ise artık olmayan bir şeydi: Samsung, yeni çıkardığı modelde ana ekran tuşunu kaldırmıştı. Dokunmatik ekran için yine sanal bir tuş takımı çıkıyordu fakat fiziksel tuşun kalkması ile birlikte Samsung yeni modellerinde uçtan uca bir ekrana sahip oldu.

Eylül 2017’ye geldiğimizde ise Apple, iPhone X ile bir adım daha ilerledi. Apple sadece ana ekran tuşunu tamamen kaldırmakla kalmadı aynı zamanda kullanıcıların ana ekrana geri dönme biçimini de değiştirdi. Artık yeni nesil iPhonelarda sanal düğmeye tıklama yerine ekranı alttan hızlıca kaydırma özelliği var. Bir pazar lideri olarak Apple’ın iPhone’u yeniden tasarlaması, çerçevesiz akıllı telefonların ana kabul görmüş halini işaret ediyor. Ayrıca Apple’ın Touch ID’yi iPhone X’de Face ID teknolojisiyle değiştirmeye yönelik hamlesi kullanıcı güvenliğini artırmanın yanı sıra cihazla daha az fiziksel etkileşime girerek telefona erişmenin daha sezgisel bir yolunu sunmayı amaçlıyordu.

İlgili Haber  Fortune Türkiye Sanayi 4.0 konferansı düzenliyor

Bununla birlikte, Apple’ın ürün tarihine bakıldığında teknoloji eğilimlerinin daha net bir şekilde sergilendiğini görürüz. Bunların arasından ise özellikle iPod, Apple’ın hâkim pazar konumunu korumak için yaratmaya hazır olduğu dramatik değişiklikleri en iyi vurgulayan aygıt olarak görülebilir. Apple, iPod’la birlikte önce tıklanabilir düğmelerden dairesel bir kaydırıcıya, sonra da sadece dokunmatik ekranlı kontrole geçiş yaptı. Daha sonra bu özellikler sırasıyla diğer ürünlerde de Apple tarafından kullanıldı. Bu özellikler arasındaki geçişin ise çok hızlı olduğunu söylemek gerekiyor. Zira cep telefonlarına mini klavye ekleyerek cep telefonu piyasasında devrim yaratan Blackberry telefonlar, dokunmatik ekran özellikli telefonların çıkması ile birlikte çoktan rafa kaldırıldı bile. Dolayısıyla gelecekte dokunmatik telefonların da tarih olabileceğini söylemek çok çılgınca olmasa gerek.

Project Soli

Bu konuda yapılan çalışmalar halihazırda mevcut. Kullanıcı merkezli yeniliğe farklı bir yaklaşım getirmeye çalışan Google, şu anda dokunmatik ekranlara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak gömülü sensör teknolojileri oluşturmak için önemli kaynaklar ayırıyor. Google’ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeler [Advanced Technology and Projects (ATAP)] grubu 2015 yılında üzerinde çalıştıkları Project Soli’yi duyurmuştu. Project Soli, temassız hareket girdilerini yüksek doğrulukla tespit edebilen ve izleyebilen bir radar yongası. Küçük bir donanım bileşeni olduğundan dolayı da çok sayıda kullanım için çeşitli elektronik cihazlara entegre edilebilir. Örnek ürünler arasında temassız saatler, telefonlar ve stereo sistemler yer alıyor.

İlgili Haber  TİB İnternet Daire Başkanı: Siteleri filtreleme mümkün değil

Diğer bir yandan Leap Motion şirketi de özellikle AR ve VR teknolojileri ile entegre olacak el takip teknolojileri geliştiriyor. Böylece temassız kontrol teknolojisi sadece masaüstü donanımı için değil mobil VR platformu ile mobil alana da gelmiş oluyor. Facebook da farklı ürünler için temassız yenilikler geliştirmek amacıyla Nimble VR ve Pebbles Interfaces adında iki hareket kontrolü ve el takip şirketini satın aldı. Ulaşım sektörü de temassız teknolojilerle tanışmaya başladı. Halihazırda araçlarına temassız gösterge panoları yerleştiren otomotiv şirketleri bile mevcut.

Büyük teknoloji şirketleri tarafından yapılan yatırımlara ve geçmiş yıllardaki telefonlardan akıllı evlere kadar her şeyi kontrol etme amaçlı geliştirilen teknolojilere baktığımızda, geleceğin elektronik cihazlar için ne getireceğini kestirmek biraz güç olabilir. Ancak, büyük bir değişimin ardı ardası kesilmeyecek şekilde bizleri beklediğini sanırız söyleyebiliriz. Bu değişimin de temassız kontrolü hayatımızın tam ortasına getirebileceğini söylemek bir hayal olmasa gerek.

Kaynak: İş Cep

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar