Dubai’de “Blockchain Mahkemesi” kuruluyor

Dubai, 2020 vizyonun bir parçası olarak Blockchain Mahkemesi’ni yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Blockchain alanında yaşanan anlaşmazlıklara, yine bu teknolojiyi baz alan mahkemeler bakacak.

132
132

Finans sektöründeki uyuşmazlık ve anlaşmazlıkları ele alan Dubai Uluslararası Finans Merkezi, yasal operasyonları hızlandırmak için Blockchain Mahkemesi’ni kuruyor.

Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile hükümetin desteklediği “Akıllı Dubai” (Smart Dubai) girişimi ile birlikte, Blockchain merkezli yasal bir platformu yürürlüğe sokacağını açıkladı.

DIFC’nin amacı Blockchain ve akıllı sözleşmelere dayalı bir ağ kurarak farklı mahkemelerin birbirleriyle bilgi paylaşmasını sağlayabilmek. Merkezi olmayan bu yeni ağla beraber, mevcut sisteme daha yüksek bir verimlilik oranı getirilmiş olacak.

İlgili Haber  Dijitalleşen Dünyada: Kod, Blockchain, Hukuk ve Tahkim

Blockchain üzerinde yaşanan anlaşmazlıkların çözülmesi amaçlanıyor

Ortaklar ilk olarak mahkemelerin yargı verisini Blockchain üzerine işlemeye odaklanacak. Böylece kurumlar sınır ötesi yasa uygulamalarını çok daha rahat bir şekilde doğrulayıp, paylaşabilecekler. Gelecek dönemdeki araştırmalar ise, bu alandaki uzmanlık ve kaynakları bir araya getirerek, şahsi ve kamu Blockchain’lerinde ortaya çıkan anlaşmazlıkları inceleyecek.

İlgili Haber  Blockchain girişimlerinin şekillendireceği 3 alan

Smart Dubai Ofisi Genel Müdürü Dr. Aisha Bint Butti Bin Bishr da, Dubai’nin bu alandaki stratejisinin, 2020 yılına kadar uygulanabilir tüm devlet işlemlerini Blockchain’e taşınması olduğunu dile getirdi.

Blockchain Mahkemesi, Dubai hükümetinin dağıtık defter teknolojilerini de içine alan akıllı inovasyonlar vizyonunun bir parçası olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Blockchain Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar