Dünyayı değiştirecek 10 buluş

Microsoft’un kurucusu Bill Gates MIT için hazırladığı bir raporda, yeterli yatırım ve gelişme yapıldığı taktirde dünyanı değiştirecek on yeniliği sıraladı.

194
194

İş piyasasından çekilip kurduğu vakıfla mesaisini geçiren Microsoft’un kurucusu Bill Gates her ne kadar aktif yöneticilikten ayrılsa da internet dünyasındaki kanaat önderliği sürüyor. Gates MIT için (Massachusetts Institute of Technology) dünyayı değiştirme potansiyeline sahip 10 madde hazırladı. Gates dikkat çektiği alanlarda yapılacak yeniliklerin dünyayı değiştireceğinden emin.

1. ESNEK VE BECERİKLİ ROBOTLAR

Robotlar aktüalitesini kaybetmeyen en önemli inovasyon araçları. Özellike fabrikalarda aldıkları görevlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Gates’e göre robotların iki şeyi daha öğrenmesi gerekiyor. Birincisi hızlı bir şekilde değişen görevler ve çevre koşullarına uymayı öğrenmek. İkincisi ise ince ve karmaşık işleri yapabilecek hassasiyete sahip olmak. Bill Gatese bu iki özelliğe sahip robotların dünyayı değiştirecek potansiyele ulaşacağını söylüyor.

2.YENİ ATOM SANTRALLERİ

Atom santrallerinin enerji teminindeki önemi zaten biliniyor. Gates dördüncü jenerasyon atom santrallerine dikkat çekiyor. Bunlar sadece daha güvenli değil aynı zamanda çevreye daha az radyasyon yayıyor. Yeni jenerasyon santraller elektrik üretiminde çevreye daha fazla karbondioksit emisyonu salınmasının da önüne geçecek.

3. DAHA İYİ TUVALETLER

Dünya genelinde 2 milyarın üzerinde insan temiz tuvaletler kullanmadığı için hastalıklar gereksiz yere ve hızlı bir şekilde yayılıyor. Gates bir kaç yıl önce başında bulunduğu vakıf aracılığı ile yeni tuvalet sistemlerinin gelişmesi yönünde bir inisiyatif başlatmıştı. Bu tuvaletler su olmadan çalışabiliyor ve insan artıklarını yeninden farklı amaçlar için kullanabiliyor. Bu modellerin ilk prototipleri üretildi.

İlgili Haber  Microsoft: HoloLens 2 işlerin yapılışını değiştirecek

4.KARBONDİOKSİT EMİCİ

Ağaçlar CO2 depoluyor ve böylece atmosferi temizliyor. Bu süreç yapay olarak da sağlanabilir . Direct Air Capture adı verilen bir tesis bu amaçla kuruldu. İklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla kurulan bu tesiste ufak bir sorun yaşanıyor. Elde edilen CO2’nin ne yapılacağı henüz bilinmiyor.

5. BEYİNLİ YAPAY ZEKA ASİSTANLARI

Dijital asistanlar verilen komutları tam olarak anlayamıyor. Sadece belli emirleri algılayıp otomatik reaksiyonlar gösteriyor. Gates’in vizyonuna göre bu asistanlar insanların söylediklerinin arkasındaki derin anlamları kavrayacak ve talep edilmeden de hareket geçebilecek

6. AYAK ÜSTÜ TIP TEKNİĞİ

İyimser tahminlere göre yakın bir gelecekte artık o kadar sık doktora gitmek zorunda kalmayacağız. Çünkü sağlığımız hakkındaki bir çok veriyi kendimiz toplayabileceğiz. Gates bileğe bağlı bir EKG cihazının bir sorun olunca hemen en yakın tıp merkezine alarm gönderceği yeni bir aparat öneriyor. Bu cihaz daha sorun ortaya çıkmadan da ön uyarı yapabilecek. Böylece ağır sonuçlar önlenmiş olacak.

7. ETSİZ BURGER

İlgili Haber  Microsoft Blockchain geliştirme kit’ini yayımladı

Et üretimi yüksek CO2 emisyonuna neden oluyor. Gates’in sunduğu çözüm önerisi laboratuarda et üretmek. Bunun ilk örnekleri şu an piyasada. Ancak etin laboratuarlarda ideal taklidi henüz yapılamadı. Bu başarıldığında çevre ve iklime büyük bir katkı sağlanmış olacak.

8. ERKEN DOĞUMLARI ENGELLEME

Dünya genelinde her on bebekten biri hamilelikte 37. haftadan önce doğuyor. Bu sorun özellike sağlık alt yapısı olmayan ülkelerde yeni nesiller açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Ancak annelerin kanından alınacak genlerde erken doğum ihtimali önceden tespit edilebiliyor. Böylece önceden tedbirler almak da mümkün hale geliyor.

9. MİNİ MİDE SONDALARI

Mide endoskopisi külfetli ve narkozla yapılabiliyor. Fakir ülkelerde bu teşhis yöntemi pahalı olduğu için kullanılmıyor ve bir çok hastalık teşhis edilemiyor. Küçük mide sondaları ile bu sorun çözülebilir ve dünya genelinde kullanılabilir.

10. KANSER AŞILARI

Bir çok kanser türünün tedavisi bugünkü koşullarla bir hayli zor. Bunun yanında kemoterapilerin yan etkileri de yüksek. Gates gelecekte şahıslara göre hazırlanmış aşılarla kansere karşı daha etkin mücadele edilebileceğini umut ediyor.

Kaynak: Karar

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar