E-Ticaret Sitelerinizde Satışlarınızı Arttırmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesiyle birlikte alışverişlerin büyük kısmı internet üzerinden yapılır hale geldi.

310
310

Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesiyle birlikte alışverişlerin büyük kısmı internet üzerinden yapılır hale geldi. Sektör kısıtlaması olmaksızın elektronik, tekstil, yapı market, bebek ürünleri, spor ürünleri, ev eşyaları, yapı market, otobüs körüğü! Gibi bir çok alandaki firmaların e-ticaret siteleri var. İnternetteki oyuncuların çok fazla olmasından dolayı da rekabetin seviyesi de üst düzeyde. Sadece klasik e-ticaret sitesi sahibi olmak maalesef yetmiyor. Web sitenizin iyi bir alt yapıya sahip olmasının yanında tüm dijital pazarlama kanallarını da etkin bir şekilde kullanmak gerekiyor.

E-ticaret siteleri hedef kitlelerine ulaşmak için genelde online reklamcılık kanallarını, sosyal medya kanallarını kullanmaktalar. Bunların yanında çok az bir kısmı ise SEO çalışmaları ile sitelerinin gücünü arttırmaya çalışmaktadırlar. E-ticaret sitelerine yapılan SEO çalışmalarının en büyük avantajı kısa sürede geri dönüş olmamasına rağmen uzun vadede hedef kitleye ulaşımın ücretsiz olmasıdır.

Plan, Program, Yol Haritası Önemlidir…

E-ticaret sitelerinizin başarılı olmasını istiyorsanız ve dijital dünya üzerinden para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki kurallara uymanız gerekmektedir. Dilerseniz E-ticaret sitelerinde önemli olan bu kurallara bir göz atalım.

Not : Bu tavsiyeler genel tavsiyelerdir, sektörünüze göre farklılık gösterebilir.

  • Sitenizdeki ürünlere ait anahtar kelimelerin aranma hacimlerini, online reklamcılık kullanıyorsanız TBM’lerini, (Tıklama Başı Maliyet) ağırlık vereceğiniz sosyal medya kanallarını iyi analiz edip buna göre bir planlama yapın.
  • İç SEO Çalışmalarının (On-Page SEO) çok önemli olduğunu biliyoruz. Anahtar kelimelerinizi tam karşılayan sayfalar oluşturmak için ise bu anahtar kelimeleri optimum bir şekilde ilgili sayfalarınıza yerleştirin.
  • Dış SEO Çalışmaları ve özellikle link inşaası konusunda ise çok dikkatli çalışmalar yapmak gerekiyor. Yanlış yapılan bir çalışma ile çok kötü sonuçlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Mümkünse sitenize ait link inşaasını profesyonel bir SEO uzmanına yaptırın. Dış SEO çalışmalarında rakiplerinizi ve rakiplerinizin backlinklerini iyi analiz etmeniz gerekiyor. Rakiplerinizi analiz ederken Ahrefs, Majestic, Moz gibi ücretli servislerden yararlanabileceğiniz gibi birçok ücretsiz hizmet sitesinden de yararlanabilirsiniz. Dış SEO çalışmaları kendiniz yürütüyorsanız özellikle “backlink paketleri” şeklinde satılan paketlerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz. SEO cezalarının en büyüklerine bu bahsettiğimiz paketler neden olmaktadır.
  • Site mimarisi ve site içi hiyerarşi hem arama motorları için hem de ziyaretçileriniz için önemlidir. Site dolaşımınızın iyi olabilmesi için site mimarinizin iyi bir şekilde planlanması ve uygulanması gerekmekte.
  • Kullanıcı deneyimi terimi son zamanlarda SEO terimleri arasında yerini aldı. Kullanıcı deneyimi, Google gibi arama motorlarının sıralamaları belirlerken baz aldığı metriklerin en önemlilerinden birisidir.
  • Sektörünüze katkı sağlayın… Sektörünüzdeki gelişmeleri, haberleri ya da profesyonelliğinizi yansıtmak amacıyla blog yazılarını belli aralıklarla sitenizde yayınlayın. İçerikle pazarlama da denilen bu yöntem uzun vadede sitenize katkı sağlayacaktır.
  • Sitenizin Google ile etkileşiminin iyi olması için Google Analytics, Google Webmaster Tools gibi servislerini kullanmaya özen gösterin.
  • E-ticaret sitenizdeki ürünlere ait görsellerin mümkün olduğunca özgün olması gerekmekte, hatta benzersiz görseller ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  • Kopya içeriklere e-ticaret sitelerinizde asla ama asla yer vermemelisiniz. Sie içerisinde ürün adları, ürün açıklamaları ve ürün görsellerini farklılaştırmak gerekiyor. Aynı içerikler ile “duplicate content” yani “eşleşen içerik” cezası ile karşılaşabilirsiniz.
İlgili Haber  2018'de Uzak Durulması Gereken 5 Kötü SEO Alışkanlığı

E-ticarette başarılı olabilmek için tüm pazarlama kanallarını etkin bir şekilde kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Reklam bütçelerinin zaman içerisinde işletmelere ek bir yük getirmesi sebebi ile E-ticaret sitelerinize SEO çalışması yapılmasını kesinlikle öneriyoruz.

Yazı: Aydın KAYDI / Yeşil SEO

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar