Elektrikli scooter dünyaya yayılıyor

Elektrikli scooter'lar dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. ABD'li elektrikli scooter üreticileri toplam 33 şehirde hizmet veriyor.

153
153

ABD genelinde Bird, Lime, Spin, Goat ve Skip adlı şirketler bu zamana dek toplamda 33 şehirde scooter’larını kullanıma sundu. Şehirlerdeki düzenleyicilerle ilgili güçlüklere rağmen elektrikli scooter şirketleri dünyanın dört bir yanındaki piyasalarda ilerlemeye devam ediyor. Örneğin Ağustos ayının ikinci haftasında Lime adlı şirket İspanya’nın başkenti Madrid’de yüzlerce elektrikli scooter piyasaya sürerek Madrid’e girdiğini duyurdu. Ondan bir hafta önce ise Bird adlı şirket Tel Aviv’e elektrikli scooter götürmeyi planladığını açıklamıştı.

İlgili Haber  "Dünyamızın ‘nanofabrikatör‘ ile yeniden şekillendirilecek"

Geçtiğimiz Aralık ayında bisikletlerini birçok Avrupa şehrinde sunan Lime, elektrikli scooter’larını Paris’e de getirdi. Yakın zamanda da ulaşım devi Uber ile iş birliği yapan Lime, 335 milyon Dolar topladı. Bu alanda faaliyet gösteren tek şirketler Bird ve Lime değil fakat bu ikisi bu alanda en fazla para kazananlar. Bird fonlama yöntemiyle 415 milyon Dolar toplarken Lime ise 497 milyon Dolar topladı. Tahmin edileceği üzere düzenlemeler bu tür şirketlerin çoğu için önemli bir mesele. Şu anda San Francisco’daki Ulaştırma Dairesi, aralarında Uber, Lyft ve Razor gibi şirketlerin de bulunduğu 12 adet elekrikli scooter hizmetinin talep ettiği izin başvurularını değerlendiriyor. Bu izin talebi süreci, Bird, Lime ve Spin’in Mart ayında izin almadan elektrikli scooter’larını şehirde hizmete sunmasıyla ortaya çıkmıştı.

İlgili Haber  Bitcoin insanlık tarihinin en önemli icadı olabilir mi?

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Techcrunch

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar